Li Jingzi i njen muž često su provodili vikende sa sinom Mao Yinom u raznim parkovima i zoološkim vrtovima u Xi’anu, gradu u središnjoj Kini. Ti su trenuci bili dragocjeni za obitelj, a jedan se poseban događaj duboko urezao u Li Jingzino pamćenje.

Prisjeća se dana kada je Mao Yin, tada star oko godinu i pol, radosno primijetio malog crva na tlu, pokazujući ga mami uzbuđeno vičući: “Mama, crv!” Njegova prirodna znatiželja i nevinost oduševljavali su sve oko njega.

  • Mao Yin, ili “Jia Jia” kako su ga od milja zvali, bio je sretno dijete koje su svi obožavali zbog njegove mirne prirode, inteligencije i vedrog ponašanja. Roditelji su ga svakog jutra vodili u vrtić, a poslijepodne su se s radošću vraćali po njega. Jingzi je svaki slobodan trenutak posvećivala igri i druženju s njim, čak i nakon dugog radnog dana, stvarajući tako s njim snažnu povezanost. Radila je u tvrtki za izvoz pšenice, pa je često putovala u ruralne dijelove Kine kako bi posjećivala dobavljače. Tijekom tih putovanja, Mao Yin ostajao je s ocem.

Jednog dana, dok je bila na poslovnom putovanju, Jingzi je primila hitan telegram: “Hitna situacija kod kuće, odmah se vrati.” Nije imala dodatnih informacija, pa je odmah krenula kući, ali je na povratku saznala strašnu vijest – njen sin je nestao. Suprug je ispričao da je nakratko zastao po vodu, a kada se okrenuo, Mao Yina više nije bilo.

Počela je neumorna potraga. Jingzi je pretraživala svaki kutak grada, dijelila letke sa sinovom slikom, postavljala oglase u novinama i pitala sve koji su ga možda vidjeli. Tjedni su prolazili bez traga, a nada se polako gasila. Ispostavilo se da je problem otmica djece postajao sve ozbiljniji u Kini, osobito zbog politike jednog djeteta, koja je stvarala pritisak na obitelji da imaju muškog potomka. No, tada nije znala koliko su česte otmice i prodaje djece.

Jednom prilikom, tijekom dugog putovanja u obližnji grad, čula je glasine o dječaku koji bi mogao biti njen sin. Potaknuta nadom, žurila je do te obitelji, ali se ispostavilo da nije riječ o Mao Yinu. Ta razočaranja sve su više nagrizala njen duh, ali nikada nije posustala.

Nakon više od 30 godina traganja, Jingzi je dobila poziv koji je čekala cijeli život – Ured za javnu sigurnost u Xi’anu javio joj je da su pronašli njenog sina. Bio je to nevjerojatan trenutak. Mao Yin, sada odrasli muškarac, pronađen je u Chengduu, gotovo 700 kilometara od Xi’ana. DNK test je potvrdio da je to zaista njen izgubljeni sin. Jingzi, duboko dirnuta, napokon je pronašla svog Jia Jiu nakon dugogodišnje potrage.

BONUS TEKST

Piramide u Egiptu, a posebno Velika piramida u Gizi, fasciniraju ljude vekovima svojom monumentalnošću i tajanstvenim načinom gradnje. Smatra se da je Velika piramida sagrađena oko 2.560. godine pre nove ere, kao grobnica faraona Kufu-a. Visoka je oko 146 metara i sastavljena od preko 2,3 miliona kamenih blokova, od kojih svaki teži između 2 i 15 tona. Ono što je još zapanjujuće jeste da su Egipćani uspeli da ovako preciznu strukturu podignu bez upotrebe modernih alata.

Jedna od najzagonetnijih činjenica o Velikoj piramidi je kako su uspeli da tako precizno poravnaju njene strane prema četiri strane sveta. Severna strana piramide usmerena je prema pravom severu sa greškom manjom od 0,05 stepeni. Ovo fascinira naučnike i danas, jer nije jasno kako su drevni Egipćani uspeli postići toliku preciznost bez modernih instrumenata. Takođe, struktura piramide je toliko stabilna i otporna da je preživela hiljadugodišnje erozije i zemljotrese.