– Za danas smo vam spremili jednu jako zanimljivu temu, a tiče se najzlokobnije bolesti 21 vijeka, a to je svakako tumor. On na godišnjoj razini odnosi na milione života diljem svijeta, a danas govorimo o pankreasu…

Rani znakovi raka gušterače često nemaju nikakve specifične simptome; stoga je lako pustiti bolest da prođe.

Nažalost, stopa preživljavanja je vrlo niska: samo 12,5% pacijenata živi pet ili više godina. Stoga su medicinski stručnjaci izdvojili pet posebnih simptoma koji bi trebali zabrinuti pojedinca. Uhvatiti ga na vrijeme, uhvatiti ga rano može značiti svu razliku između života i smrti. U četvrtak je, nakon borbe s rakom gušterače, preminuo Jerry Springer. Tek nekoliko mjeseci prije toga dijagnosticiran mu je.

Simptomi raka gušterače su ono zbog čega je dobio naziv “tihi ubojica” jer ih je vrlo lako zamijeniti. Nevjerojatnih 83% odraslih ne prepoznaje simptome vezane uz rak gušterače, prema vijesti objavljenoj u Daily Mailu iz nedavnog istraživanja Pancreatic Cancer Action Network. Štoviše, većini se ljudi dijagnosticira nakon što se rak već proširio. Prema UK NCI-ju, samo 13% pacijenata može prekinuti liječenje na mjestu nastanka. U literaturi je poznato da rano otkrivanje na temelju simptoma potencijalno povećava stope preživljavanja.

Žutica je najčešći rani znak raka gušterače i očituje se kao žuta boja kože i očiju. Žuto-smeđi pigment odgovoran za ovu promjenu boje proizvodi se u jetri kao rezultat povećane koncentracije bilirubina. Žuč normalno teče iz jetre u crijeva, gdje pomaže u probavi masti. Međutim, ako su kanali začepljeni, bilirubin se ne može izlučiti i umjesto toga se nakuplja u tijelu, što dovodi do žutice.

Osim toga, žutica može uzrokovati simptome mučnine, sa ili bez povraćanja, osjećaj probavnih smetnji i neobičan umor. Drugi pokazatelj raka gušterače je bol u trbušnoj regiji. Kada potječu iz tijela ili repa, tumori se mogu agresivno širiti i stoga lako stisnuti organe poput želuca. Pancreatic Action Network izvještava da će oko 70% pacijenata s rakom gušterače imati bolove u želucu. Osim nelagode u trbuhu, osobe s dijagnozom raka gušterače mogu imati bolove u leđima.

Ova se bol obično javlja subakutno ispod lopatica, iako se također može odnositi na ramena i pojačati u ležanju. Osobe s rakom gušterače mogu iznenada izgubiti tjelesnu težinu. To može biti zbog činjenice da pacijent u potpunosti ili djelomično gubi apetit, a time i gubitak težine. Nedostatak dovoljne količine enzima gušterače, koji su neophodni za probavu masti, ugljikohidrata i bjelančevina u tijelu, može dovesti do smanjenja apetita. Indikacija raka gušterače je prisutnost neobičnih promjena u stolici. Plutanje u stolici često je uzrokovano naglim promjenama u prehrani, poput brokule, graha i leće.

Međutim, to također može biti posljedica nedovoljne proizvodnje žuči jer žuč proizvodi jetra kako bi se riješila toksina, prekomjernog kolesterola i drugih otpadnih tvari. Ako se žuč ne apsorbira na odgovarajući način, može uzrokovati kemijsku neravnotežu. Ako tumor blokira gušteraču, neprobavljena hrana će vrlo lako proći kroz probavni kanal, a rezultat će biti da gušterača nije apsorbirala hranu iz nje, a to je proljev. Stoga u stolici može biti povećan sadržaj masnoće, zbog čega ona pluta i bude masna ili blijede boje.