Ako vaša ljubičica već dugo nije procvjetala i želite potaknuti njeno cvjetanje, ovaj jednostavan, prirodan trik može vam pomoći da je opet obaspe cvijeće. Ljubičice su popularne biljke koje krase mnoge domove, poznate po šarenilu boja i jednostavnoj njezi.

Međutim, ponekad se dogodi da cvjetanje izostane, iako pažljivo brinete o njima. U takvim slučajevima može pomoći jedan trik koji koristi sasvim uobičajen sastojak iz kuhinje – ljuske jaja!

Ljuske jaja bogate su kalcijumom, koji pomaže biljkama u rastu i cvjetanju. Prije svega, nakon što upotrijebite jaja u kuhinji, sačuvajte ljuske. Temeljno ih operite pod vodom i ostavite na suncu da se osuše. Alternativno, možete ih staviti u rernu na 150 stepeni i peći 15-ak minuta. Kada se potpuno osuše, zdrobite ljuske rukama, kašikom ili koristeći avan i tučak, dok ne dobijete fini prah.

Prije nego što prah ljuske jajeta nanesete na ljubičicu, preporučuje se da uklonite sve osušeno lišće i cvjetove s biljke, jer oni mogu usporiti rast novih izdanaka. Takođe, lagano promiješajte tlo kako bi se hranjive materije bolje rasporedile. Kada ste tlo pripremili, kašikom pospite prah ljuske jajeta oko korijena biljke. Lagano popustite zemlju kako bi kalcijum iz praha brže stigao do korijena. Zatim zalijte biljku, ali pazite da ne pretjerate s vodom, jer ljubičice ne podnose prekomjerno zalijevanje. Voda služi samo kao medij koji pomaže hranjivim tvarima da dospiju do korijena, pa je potrebno održavati dobru drenažu.

Ovu praksu ponavljajte svake večeri kako bi biljka dobila potrebnu dozu kalcijuma. Za nekoliko sedmica, uz pravilnu njegu i strpljenje, vaša ljubičica bi trebala procvjetati kao nikad prije!

BONUS TEKST

Kokosovo ulje, koje je danas prisutno u mnogim domaćinstvima širom svijeta, zapravo ima dugu i bogatu historiju koja seže hiljadama godina unazad. Njegova upotreba nije samo ograničena na kulinarstvo ili njegu kože i kose; drevne civilizacije koristile su ga u raznim aspektima svakodnevnog života. Na primjer, u južnoj Aziji kokosovo ulje se stoljećima koristi u ajurvedskoj medicini, drevnom sistemu liječenja koji se oslanja na prirodne preparate za poboljšanje zdravlja i ravnoteže tijela.

Osim toga, kokosovo ulje je poznato po svojim antibakterijskim i antifungalnim svojstvima zahvaljujući laurinskoj kiselini, koja čini oko 50% masnih kiselina u ovom ulju. Ova komponenta se također nalazi u majčinom mlijeku i ima snažno imunološko djelovanje, što je samo jedan od razloga zašto kokosovo ulje ima toliko različitih primjena – od tretmana za infekcije kože do prirodne zaštite zuba. Mnoge kulture su koristile kokosovo ulje za ispiranje usta u procesu poznatom kao “oil pulling”, koji pomaže u eliminaciji bakterija i održavanju oralnog zdravlja.

Kokosovo ulje je posebno zanimljivo i u svijetu ljepote. U modernoj kozmetici sve češće se koristi kao hidratantna krema i prirodni sastojak u maskama za kosu. Postoje i izvještaji koji govore da redovno korištenje kokosovog ulja može poboljšati elastičnost kože i smanjiti pojavu finih linija i bora.

U kulinarstvu, kokosovo ulje se koristi za prženje, pečenje, ali i kao dodatak smutijima i kafi, čime doprinosi kremastom okusu i daje energiju zahvaljujući zdravim masnoćama. S obzirom na sve njegove primjene i nutritivne vrijednosti, nije čudo što kokosovo ulje zovu “eliksirom života” u mnogim dijelovima svijeta.