U jednom malenom gradiću zaposlen sam kao konobar. Svake nedjelje šarmantna, ali pomalo nekonvencionalna djevojka počela je dolaziti u naš lokal na šalicu kave. U svakoj bi prilici večerala sama, uvijek ostavljajući iza sebe velikodušnu napojnicu.

Međutim, jednom je stigla u pratnji jednog gospodina, a ja sam istog trena razabrao da se doista radilo o susretu na slijepo. Njezin izgled očito nije ispunio njegova očekivanja, a on je s nestrpljenjem očekivao njezin odlazak.

Pokrenuli su postupak i pozvali me da izvršim uplatu. Tek što sam stigla, obratio joj se… “Želite li da pokrijem troškove moje kave?” Pitam. “Dopustite meni da se pobrinem za to”, odgovara ona. Moje srce je bilo uz djevojku. Kakav užasan izgovor za ljudsko biće!

BONUS TEKST:

Trajno stanje niskog krvnog tlaka, poznato kao hipotenzija, može poremetiti nečiju sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti i učinkovitog funkcioniranja. Osobe koje pate od hipotenzije obično osjećaju vrtoglavicu nakon iznenadnog ustajanja, kao i stalni osjećaj umora i slabosti koji se pojačava tijekom dana. Posljedično, ovi simptomi ograničavaju njihovu sposobnost obavljanja tipičnih dnevnih zadataka.

Klinička nutricionistica dr. Olga Ličina daje vrijedne savjete o navikama i hrani kojih se treba kloniti, kao i o onima koje mogu pomoći u ublažavanju tegoba povezanih s niskim krvnim tlakom, au konačnici i poboljšanju općeg stanja. Tlak krvi unutar arterija je ono što se naziva krvnim tlakom. To nije stalna vrijednost, već fluktuira kako bi se prilagodila zahtjevima tijela.

Tijekom dana savršeno je normalno da se krvni tlak povećava i snižava. Brojni čimbenici, kao što su držanje tijela, disanje, emocionalno blagostanje, tjelesna aktivnost i san, utječu na razinu krvnog tlaka. Pri mjerenju krvnog tlaka bilježe se dva broja. Prvi broj predstavlja tlak u arterijama kada se srce steže i pumpa krv, poznat kao sistolički krvni tlak. Drugi broj predstavlja tlak u arterijama kada srce miruje između otkucaja, poznat kao dijastolički krvni tlak. Oba su mjerenja izražena u milimetrima žive (mmHg).

Očitanje krvnog tlaka ispod 90/60 mmHg klasificira se kao nizak krvni tlak. Neki od mogućih znakova i simptoma niskog krvnog tlaka mogu uključivati ​​sljedeće: Vid koji nije jasan ili fokusiran. zbunjenost vrtoglavica padajući u nesvijest Iskustvo osjećaja mučnine i potencijalnog povraćanja pospanost slabost slabost Je li imperativ za osobe s niskim krvnim tlakom da se klone određene hrane?

Za osobe s niskim krvnim tlakom ključno je da se njihovi obroci sastoje od izdašne količine vlakana, masti i proteina. Prema dr. Ličini, namirnice poput bijelog brašna i drugih jednostavnih ugljikohidrata brzo se probavljaju, uzrokujući nagli porast razine glukoze nakon čega slijedi nagli pad u krvi.

To može rezultirati postprandijalnom hipotenzijom, što je nizak krvni tlak nakon obroka. Da biste to spriječili, važno je da obroci budu bogati vlaknima, mastima i proteinima. Primjerice, dr. Ličina kao hranjiv međuobrok predlaže uživanje u komadu sira s čipsom od lana.