Psihopata je osoba čiji je lični i emocionalni razvoj ozbiljno narušen. To nije samo netko ko pokazuje hladnoću ili emocionalnu distancu  riječ je o osobi koja pati od dubokog, patološkog poremećaja ličnosti.

Za razliku od većine nas, koji stvaramo veze iz potrebe za pripadanjem, razumijevanjem i emocionalnom povezanošću, psihopata ulazi u odnose s potpuno drugačijom motivacijom – isključivo radi lične koristi. Ti “resursi” koje traži mogu uključivati novac, status, uticaj, emocionalnu kontrolu, seksualne usluge ili jednostavno osjećaj moći nad drugima. Drugim riječima, odnos za njega nije zajedništvo, već instrument kroz koji manipuliše i crpi ono što mu je potrebno.

Unutrašnji emocionalni pejzaž psihopate može se opisati kao siv, prazan i beživotan. Oni nisu sposobni da osjete toplinu koju stvaraju iskrene ljudske emocije – pa iz te unutrašnje praznine često osjećaju potrebu da i druge liše njihove radosti, boja i života. Kao da ih uznemirava tuđa sreća jer podsjeća na nešto što nikada nisu iskusili ni mogli stvoriti u sebi.
Da li je lako prepoznati psihopatu?

Iako bi mnogi pomislili da je psihopatu lako uočiti – kao zlobnu, hladnu ili nasilnu osobu – istina je sasvim suprotna. Psihopate su često izuzetno šarmantni, elokventni i prividno harizmatični. Oni znaju kako da ostave dobar prvi utisak, da se prilagode raznim socijalnim okruženjima i da na početku veze djeluju potpuno normalno, čak i izuzetno privlačno.

  • Kako objašnjava dr. Sohom Das, forenzički psihijatar iz Ujedinjenog Kraljevstva koji godinama radi s kriminalcima, zatvorenicima i psihijatrijskim pacijentima, psihopate su “kameleoni” – nevjerovatno vješti u prilagođavanju ponašanja kako bi zadobili povjerenje i naklonost drugih. Na svom YouTube kanalu A Psych for Sore Minds, dr. Das dijeli iskustva iz kliničke prakse, govoreći o psihopatiji na pristupačan, ali stručno utemeljen način.

Prema njegovim riječima, psihopate često žive na “ivici” – stalno traže uzbuđenje i intenzivne podražaje kako bi se osjećali živo. Njihov nervni sistem ne reaguje na stres i opasnost kao kod većine ljudi, što ih čini sklonima rizičnom ponašanju, ali i magnetima za društvo – često ih drugi doživljavaju kao odvažne, harizmatične i zanimljive.


Šta otkriva njihovu pravu prirodu?

Iako psihopate ne pokazuju odmah svoje prave namjere, s vremenom se razotkrivaju kroz kontrolisano, manipulativno ponašanje. Oni ne razvijaju prijateljstva iz želje za povezanošću, već iz koristi. Njihova sposobnost da glume bliskost, dok istovremeno ostaju potpuno emocionalno distancirani, omogućava im da iskorištavaju druge bez trunke krivice.

“Psihopate nisu vaši prijatelji jer im je stalo do vas. Oni su u vašem životu jer od vas žele nešto – moć, kontrolu, status ili emocionalnu reakciju”, ističe dr. Das. Oni će koristiti laži, emocionalnu ucjenu, laskanje ili prijetnje – bilo koji alat koji vodi ka cilju.

  • Iako nasilje nije obavezna osobina psihopate, kada ga ispoljavaju – često je brutalno i bez emocija. Kod porodičnog nasilja, kako kaže dr. Das, psihopate najčešće pokazuju ekstremne oblike fizičke i verbalne agresije, bez osjećaja krivnje ili kajanja.
    Zašto ih je teško otkriti?

Psihopate ne ostavljaju tragove poput prosječnih emocionalno nezrelih osoba. Oni nemaju trajne prijatelje, duboke veze, ni moralna ograničenja. Zbog svog površnog šarma i kontrole emocija, mnogi godinama ne shvate da su u vezi s psihopatom, bilo romantično, poslovno ili porodično.

Američko psihološko udruženje (APA) psihopatiju definiše kao ekstremni oblik antisocijalnog poremećaja ličnosti. Osobe s ovim poremećajem često pokazuju sledeće obrasce ponašanja:

  • Hronično kršenje društvenih normi i zakona
  • Iskorištavanje i laganje bez grižnje savjesti
  • Impulsivnost, agresivnost i neodgovorno ponašanje
  • Nedostatak krivnje, kajanja i saosjećanja
  • Površne emocije i nemogućnost iskrenog vezivanja za druge

Takođe, psihopate često doživljavaju sebe kao superiorne – vjeruju da su inteligentniji, sposobniji i važniji od drugih, što im dodatno otežava prihvatanje bilo kakve odgovornosti za svoje postupke.


Zaključak

Psihopatija nije samo tema trilera ili kriminalističkih serija – ona je realna i opasna pojava koja se može pojaviti u svakodnevnom životu. Iako su psihopate rijetki (procjenjuje se da čine oko 1% opšte populacije), važno je prepoznati njihove obrasce ponašanja kako bismo se zaštitili od emocionalne i psihološke štete koju mogu nanijeti.

Prepoznavanje psihopate nije lako, jer oni nose maske društvene prihvatljivosti, često se predstavljaju kao idealni partneri, prijatelji ili kolege. Ali s vremenom, njihova potreba za kontrolom, manipulacijom i emocionalnim iscrpljivanjem okoline uvijek ispliva na površinu.

Ako sumnjate da imate posla s osobom s ovakvim osobinama, najvažnije je postaviti granice, čuvati svoje mentalno zdravlje i, ako je potrebno, potražiti stručnu pomoć. Psihopata neće prestati da manipuliše – ali vi možete prestati da budete njegova meta.