“Prvi put u životu sam se suprotstavila mužu i njegovoj porodici na njihovo manipulativno ponašanje. Dugo sam prihvatala da su mu oni prioritet kao i on sam sebi, dok moje osnovne potrebe i želje nije ni pokušao da čuje.

Ali ljudi dragi, njihova reakcija, ja ovako nešto nisam u životu doživjela, taj bijes, osvetoljubivost, bez trunke empatije kad maske padnu.Sve je učinio da mi napakosti iako mu ama baš ništa nisam činila. Kolko narcisi mogu biti okrutni kada im se prvi put kaže NE. Drago mi je da sam se izvukla iz te toksične porodice.”

BONUS TEKST

Zanimljivost koju bih želeo podeliti odnosi se na jedan od najfascinantnijih prirodnih fenomena – bioluminiscenciju, sposobnost živih organizama da proizvode i emituju svetlost. Ovaj neverovatan proces pojavljuje se kod mnogih morskih stvorenja, insekata, pa čak i nekih biljaka, stvarajući spektakularne prizore u prirodi. Bioluminiscencija je proces koji omogućava organizmima da stvaraju svetlost hemijskom reakcijom unutar svojih ćelija. To se obično dešava kada molekul zvan luciferin reaguje sa enzimom luciferazom u prisustvu kiseonika, što stvara svetlosni efekat. Ova vrsta svetlosti često je hladna, jer se gotovo nimalo toplote ne oslobađa tokom reakcije, za razliku od, recimo, svetlosti iz električnih sijalica ili vatre.

Jedan od najpoznatijih primera bioluminiscencije su svici (glowworms), insekti koji koriste ovu sposobnost kako bi privukli partnere. Njihova svetlost treperi u ritmičnim uzorcima koji služe kao signal tokom udvaranja. Takođe, postoji nekoliko vrsta bioluminiscentnih insekata, poput vrsta koje žive u pećinama, gde koriste svetlost kako bi namamili plen ili jednostavno komunicirali sa drugim jedinkama.

  • Međutim, bioluminiscencija je najrasprostranjenija u morskom svetu, gde mnoge vrste koriste svetlost za različite svrhe. Na primer, u dubokim okeanskim slojevima, gde sunčeva svetlost ne dopire, mnoge vrste riba, meduza i drugih morskih stvorenja koriste bioluminiscenciju kako bi se sakrili od predatora ili privukli plen. Riba žarnjak je primer morske vrste koja koristi bioluminiscenciju kako bi privukla plen – njena antena proizvodi svetlost koja privlači manje ribe, koje zatim postaju lak plen.

Neke vrste organizama koriste bioluminiscenciju kao oblik odbrane. Na primer, neki dubokomorski organizmi mogu ispuštati svetlosne oblike nalik oblacima kako bi zbunili predatore i pobegli. Vampirska lignja, koja živi na velikim dubinama, koristi bioluminiscentne izlučevine da bi zbunila predatore, omogućavajući joj da pobegne dok svetlosni trag skreće pažnju.

  • Morske bakterije takođe mogu biti bioluminiscentne, a ponekad se sakupljaju u ogromnim kolonijama koje čine morske površine svetlećim tokom noći. Ove svetlucave mrlje mogu se videti kako svetle na talasima, stvarajući očaravajuće prizore poznate kao morska mlečnost. Ovaj fenomen se može primetiti u određenim delovima sveta, posebno u toplim tropskim vodama.

Bioluminiscencija takođe igra značajnu ulogu u medicinskim istraživanjima i nauci. Naučnici su iskoristili sposobnost bioluminiscentnih organizama kako bi razvili metode za praćenje određenih bioloških procesa u laboratorijskim istraživanjima. Na primer, pomoću luciferin-luciferaza sistema, istraživači mogu pratiti ekspresiju gena i ponašanje ćelija u realnom vremenu. Ova tehnika pomaže u napredovanju u istraživanju raka, neuroloških bolesti i drugih medicinskih oblasti.

Jedan od najlepših prizora bioluminiscencije može se videti u nekim delovima sveta na obalama, gde talasi sijaju plavkastom svetlošću kada udare o obalu. Ovaj fenomen izazivaju mikroskopske planktonske alge koje proizvode svetlost kada su uznemirene, stvarajući prizor nalik magičnom svetlećem tepihu na vodi. Dakle, bioluminiscencija nije samo prelepa pojava u prirodi već i ključna evolutivna karakteristika koja pomaže mnogim organizmima da prežive i komuniciraju u svojim staništima. To je još jedan dokaz o neverovatnim prilagođavanjima i tajnama koje priroda krije u sebi.