U današnjem članku ćemo se pozabaviti starim narodnim običajima koji su nekada vladali u Srbiji. Nažalost, neke od ovih praksi opstale su i danas… U današnjem su svijetu mnogi tradicionalni običaji potpuno odbačeni. Život je postao znatno brži i moderniji, ostavljajući mladima malo vremena za poštovanje starih srpskih običaja.

  • Priča “Imurska krv” pripovijeda o događajima koji su se dogodili prije onih opisanih u istoimenom romanu Bore Stankovića. I roman i njegova televizijska adaptacija usredotočeni su na oživljavanje davno zaboravljenih arhaičnih tradicija. Portal Stil Kurir već je istraživao jedan posebno uznemirujući i jeziv običaj koji mlade žene najviše užasava – nevinost.

Dugo vremena uspostavio je jake veze u Prizrenu. U knjizi Ivana S. Jastrebova pod naslovom „Običaji i pesme Srba u Turskoj: U Prizrenu, Peći, Moravi i Dibri“ može se naći izraz: „dovode neveste“. Naime, oko ponoći mladenci se okupljaju i biraju sobu, pazeći da ne bude ni javni utorak ni zavjetno Gospino ponedjeljak. Svadbeni ritual za mladenku i mladoženju odvija se na sljedeći način: prijateljica mladenke, u pratnji mladoženjine braće, odlazi s njom u krevet.

  • U slučaju da si mladoženjin otac ne može priuštiti krevet, on će biti smješten ili u smočnici ili u podrumu. Sa svake strane kreveta, gdje će novopečeni bračni par odmarati, raspoređena su vina i slatkiši. Prije nego što se pridruži mladoženji u posebnoj prostoriji, predviđeno je da mladoženja s poštovanjem poljubi ruke svojim roditeljima i starijima prisutnima u kući.

Slično, mladenka pruža ruku za poljubac od svih prisutnih, nakon čega ona prati mladoženju kao njegova žena, s kojom je prethodno razgovarala. Po dolasku u njihovu odaju ili ormar, mladenka odaje počast svom mužu poljubivši mu ruku, priznajući njegovu ulogu kao glave kućanstva. Zatim mu pomaže da skine odjeću (u to vrijeme se i sam mora skinuti) jer, prema afganistanskoj tradiciji, ženi nije dopušteno skinuti odjeću pred muškarcem s kojim se samo jednom službeno upoznala, unatoč njihov novi status bračnog para.

  • Tipično, neke mlade žene u rodbini mladoženje preporučuju šutnju u vezi s večerom te večeri. Nakon što prijatelj ode rano ujutro, od njega se traži da slijedi njegov primjer i otvori vrata svojim suputnicima. Ova konkretna osoba služi kao znak za početak “boščakuka”. Muž prilazi ženinim grudima kako bi je poljubio, oponašajući tu gestu. Nakon toga, on joj daje dar zlatnika, koji može biti u rasponu od 1 do 30, ovisno o njegovoj financijskoj sposobnosti (tj. od 5 do 10 pijastera).

Mlada, okićena u svoje haljine, pretvara se da pročišćava spavače polijevajući ih vodom iz vrča. U međuvremenu, hrabri mladi neženja prilazi bračnoj postelji, tražeći među ženama nepogrešivu naznaku djevičanstva. Njihova tuga ne proizlazi iz sumnje u nevjestinu čistoću; nego proizlazi iz uvjerenja da je muž pao pod utjecaj čarobnjaštva i čaranja, koje ga vežu u sveto jedinstvo.

  • Prema tekstu, običaj je da mladoženja tijekom svadbene ceremonije poljubi majku u ruku, što je gesta koja je često dovodi do suza, jer taj čin simbolizira moralno udaljavanje sina od majke i njegovu novootkrivenu vezu sa suprugom . Institucija braka, često zanemarena zbog svojih patrijarhalnih korijena, pretvara prvu noć i obiteljske odnose u zagonetan tabu ispunjen ritualnim elementima i tračkom čaranja. U prošlosti su ljudi sudjelovali u praksama koje bi se sada smatrale tabuom, ali su u svoje vrijeme bile široko prihvaćene.

Možda su do vaših ušiju doprle priče o tradicionalnim običajima vezanim uz prvu bračnu noć mladih parova, koji su osobito prisutni u južnoj Srbiji. Određene društvene skupine još uvijek održavaju neke od tih tradicija, kao što je pregled posteljine na mrlje od krvi nakon vjenčanja.

  • Ovo jasno objašnjava postojanost prakse provjeravanja posteljine nakon vjenčanja. Pojava krvi u bračnoj noći znači da je mlada bila djevica u trenutku udaje. Međutim, djevičanstvo nije jedini pojam koji izaziva nelagodu i nelagodu u razmišljanju o suvremenom društvu. Dok se novopečeni par priprema konzumirati svoju prvu zajedničku noć, pojavljuje se novi sudionik, sa svojim starijim članovima obitelji koji su smješteni vani, spremni pomoći ako je potrebno vodstvo u ovom iskustvu.