Kukac koji proždire drvo polaže svoja jaja unutar drvenog okvira, što uzrokuje znatnu štetu dok proždire drvo. Prvi znak invazije žižaka u parketu je zvučni zvuk. Da li je moguće eliminirati žiške a da ne pređete budžet od 300 dinara? Kako prepoznati postojanje žižaka u parketu prije nego što to preraste u veliki problem?

  • Koje su zalihe i alati potrebni za postizanje ovog pothvata? U kojem trenutku treba razmisliti o savjetovanju sa stručnjakom? Problem zaraze žižacima u parketu nadilazi puke kozmetičke brige. Ovi štetnici polažu svoja jaja unutar drva, a njihove ličinke nastavljaju jesti drvenu strukturu, što rezultira znatnim oštećenjima. Prvi pokazatelj prisutnosti žiška je poseban zvuk – zvuk grebanja sličan laganom struganju drva iglom.

Nepogrešivi zvučni signal služi kao jasan pokazatelj najezde žiška, signalizirajući hitnost za hitnu akciju. Nakon što ga ne ometate, neće proći dugo prije nego što primijetite početno nakupljanje fine drvene prašine, vizualno potvrđujući njihovu prisutnost. Zanemarivanje problema rezultirat će naizgled netaknutim lamelama parketa, no laganim lupkanjem otkrit će se izdubljeno drvo, što znači da su žižaci pojeli cijelu konstrukciju, uključujući i lak.

  • Površina parketa u ovim specifičnim regijama samo je tanki furnir od drva i laka, osjetljiv na bušenje odvijačem ili bilo kojim oštrim predmetom. Kako bi se spriječilo pogoršanje situacije, potrebno je brzo djelovati nakon što čujete prve zvukove, koji se obično čuju tijekom noći, a koji neporecivo označavaju prisutnost krpelja. Pažljivo prislonivši uho na pod, odredite točno porijeklo zvuka i zabilježite ga.

Da biste izvršili ovaj zadatak, biće vam potreban alat čija je cena manja od 300 dinara. Svaka lakirnica će imati rješenje posebno stvoreno za uklanjanje nametnika drva poput crva i žižaka. Obično se ovi proizvodi koriste kao korak predostrožnosti, što znači da se nanose na drvo prije bojanja ili lakiranja, učinkovito obeshrabrujući štetočine od infestacije drva.

  • Cijena ovih otopina varira, a cijene se kreću od otprilike 200 do 250 dinara po litri. Nanošenje proizvoda četkom je neučinkovito kod lakiranih parketa. Za učinkovito rješavanje ovog problema potreban je sveobuhvatniji pristup. Da biste to postigli, preporuča se nabaviti štrcaljku i višestruke igle u ljekarni. Preporučljivo je kupiti igle različitih veličina, deblje i tanje, a svaka košta pet dinara.

Korištenjem štrcaljke i igle, proizvod se može ubrizgati u određena područja gdje se čuje zvuk žiška, olakšavajući učinkovito rješavanje problema. Za postizanje optimalnih rezultata kod popunjavanja razmaka između lamela parketa preporučljivo je koristiti deblju iglu za šire razmake, dok se uže pukotine mogu obraditi finijim iglama za veću preciznost. Važno je dati prednost sigurnosti i dobrobiti djece i kućnih ljubimaca.

  • Ako su vidljivi znakovi infestacije žiškom, kao što je nakupljanje prašine na parketu, preporuča se u te rupe ubrizgati veliku količinu otopine. Otopina će brzo prodrijeti kroz otvore, uzrokujući da se sav višak otpadaka prelije po površini parketa. Za optimalne rezultate, pustite drvo da upije otopinu određeno vrijeme prije ponovnog nanošenja proizvoda.

Uvjerite se da su sva područja unutar drva koja bi mogla biti stanište žižaka potpuno zasićena. Nakon završenog tretmana važno je sve tretirane površine prekriti plastičnom folijom i na to staviti stare časopise, novine i knjige. Ova tehnika zatvaranja tretiranog područja povećat će učinkovitost i dugotrajnost sredstva za suzbijanje štetočina.

  • Nadalje, pružit će jamstvo zaštite od bilo kakve moguće interakcije između tretiranih područja i male djece ili životinja. Imperativ je prepoznati opasnu prirodu sredstava za suzbijanje drvnih štetočina i biti oprezan primjenom potrebnih sigurnosnih mjera. Ne zaboravite nositi zaštitne rukavice, temeljito očistiti ruke nakon rukovanja i osigurati da djeca budu isključena dok koristite štrcaljke, igle i pesticide.

Nakon što je zadatak završen, ključno je sigurno pohraniti sve alate koji mogu predstavljati potencijalnu opasnost na posebno dodijeljenom mjestu. Ako se početno rješenje pokaže neuspješnim u odvraćanju žižaka koji jede drvo, bilo bi mudro potražiti pomoć stručnjaka.

  • Problem proizlazi iz pokretljivosti krpelja, jer postupno uzrokuje uništavanje polaganjem ličinki, razmnožavanjem i migracijom na druge drvene površine, poput namještaja. Ne može se dovoljno naglasiti važnost poduzimanja brzih mjera, posebno za pojedince koji žive u prigradskim regijama.