Korisnica TikTok-a pod imenom Noneja nije mogla da odoli drvenoj komodi koju je pronašla pored puta. Donela ju je kući i primetila da se jedna fioka ne može zatvoriti. Kada je osvetlila unutrašnjost baterijskom lampom, otkrila je kutijicu za prstenje
“Tada sam otvorila Pandorinu kutiju,” rekla je Noneja u svom TikTok video snimku. Unutra je pronašla tri prstena, od kojih je najveći bio zlatni prsten s dijamantima. Sada je zainteresovana za procenu vrednosti prstenja.
- Objasnila je da je komodu pronašla pored smeća. Ljudi koji su je odložili imaju kompaniju za selidbe i često sakupljaju predmete za reciklažu i prodaju, pa često nalaze lepe stvari. Rekli su joj da je komoda preuzeta iz dobrotvorne radnje, pa ne znaju ko je prethodni vlasnik.
Mnogi korisnici su joj savetovali da vrati prstenje. “Pokušaj da pronađeš vlasnike i vrati prstenje, jer bi moglo pripadati naslednicima,” rekli su joj. Noneja je odgovorila da je komoda uzeta iz dobrotvorne radnje i da je nikada sami nisu koristili.
U drugom video snimku, otkrila je da će pokušati da pronađe vlasnike, ali su šanse za to “veoma male.” Neki korisnici su je podržali u zadržavanju prstenja. Jedan je napisao: “Sada je prstenje tvoje,” dok je drugi rekao: “Zadrži ih.”
Noneja još uvek čeka zvaničnu procenu vrednosti prstenja, ali je napomenula da ne planira da ih prodaje i da će “prstenje ostati kod nje.”
BONUS TEKST
Jedna od najfascinantnijih bioloških činjenica odnosi se na sposobnost nekih životinja da regeneriraju izgubljene dijelove tijela. Dok većina sisavaca nema tu sposobnost, neka stvorenja iz životinjskog carstva imaju zapanjujuću sposobnost regeneracije.
Jedan od najpoznatijih primjera je aksolotl, vrsta vodozemca poznata kao “meksička hodajuća riba”. Aksolotl može regenerirati ne samo udove, već i kičmenu moždinu, srce i druge vitalne organe. Kada izgubi ud, aksolotl može razviti potpuno novi, funkcionalan ud bez ožiljaka. Ova sposobnost fascinira naučnike koji istražuju potencijalne primjene u medicini, uključujući mogućnosti za regeneraciju ljudskih tkiva i organa.
Drugi zanimljiv primjer je morska zvijezda, koja može regenerirati cijele dijelove tijela iz samo jednog odsječenog dijela. Neke vrste morskih zvijezda mogu čak regenerirati cijelo tijelo iz jednog odsječenog kraka. Ova sposobnost nije samo korisna za preživljavanje u divljini, već i za istraživanje bioloških procesa iza regeneracije.
Planarija, jednostavan flatworm, je još jedan fascinantan organizam. Ovi crvi su poznati po svojoj nevjerojatnoj sposobnosti regeneracije; čak i ako ih se prereže na pola, svaka polovina može regenerirati cijelo tijelo. Naučnici su otkrili da planarije koriste poseban skup matičnih ćelija, zvanih neoblasts, koje omogućuju ovu regeneraciju. Ova istraživanja pružaju dragocjene uvide u matične ćelije i regenerativnu medicinu.
Čak i neke vrste guštera, kao što su anolisi, mogu regenerirati izgubljene repove. Iako novi rep nije uvijek identičan originalnom, funkcionalan je i pomaže gušterima u njihovom svakodnevnom životu. Regeneracija repa uključuje složene procese obnove tkiva, uključujući kožu, mišiće i hrskavicu.
Ovi primjeri regeneracije u životinjskom svijetu pružaju inspiraciju za biomedicinska istraživanja i mogu jednog dana dovesti do razvoja terapija koje omogućuju ljudima da regeneriraju izgubljene ili oštećene dijelove tijela. Naučnici istražuju genetske i molekularne mehanizme koji stoje iza ovih sposobnosti s nadom da će moći primijeniti slične procese u ljudskoj medicini.