Čišćenje kupatila, iako često nužno, za mnoge predstavlja jednu od manje omiljenih kućnih aktivnosti. Ovo posebno važi za mjesta koja su teško dostupna i na kojima se prljavština uporno zadržava, poput kutova tuša. Tu se vlaga neprestano nakuplja, stvarajući savršeno okruženje za razvoj plijesni, naročito one crne, koja je ne samo ružna na pogled već i tvrdoglava za uklanjanje. Plijesan se najčešće nakuplja na zaptivkama i silikonima u tuš kabini, gdje je problem još izraženiji. Oni koji imaju tuš kabine znaju koliko je teško dovesti ih u red i očistiti sve te kutove i pukotine.

Iako na tržištu postoji mnogo proizvoda dizajniranih za čišćenje kupaonskih površina, većina njih je ili preskupa ili ne daje željene rezultate. Ovi proizvodi, kao što su razne vrste sprejeva, pjena i sapuna, često sadrže jake kemikalije koje mogu iritirati dišne puteve i čak izazvati opekotine na koži. Njihova primjena može biti neprijatna i neefikasna, a i pored visokih cijena, efekti često izostaju.

  • No, srećom, postoji jednostavno rješenje koje možete napraviti kod kuće, koristeći samo tri sastojka koja su vam vjerovatno već dostupna. Naime, umjesto da trošite novac na skupe kemikalije, možete isprobati domaću mješavinu koja je izuzetno efikasna u borbi protiv plijesni. Sve što vam treba su tečnost za pranje sudova, vodikov peroksid i ulje čajevca. Za pripremu ove mješavine, potrebno je sipati 2 supene kašike tečnosti za pranje sudova, dodati 50 ml vodikovog peroksida, te 12 kapi ulja čajevca. Sve dobro promiješajte i nanesite na problematična mjesta u tušu. Ako su mrlje tvrdokornije, ostavite mješavinu da djeluje između 15 i 30 minuta, a zatim sve isperite vodom.

Vodikov peroksid je izuzetno djelotvoran u uklanjanju plijesni, a uz to ima i svojstva posvjetljivanja. Ukoliko su silikoni u tušu požutjeli, ova mješavina će ih osvježiti i vratiti im prvobitni izgled. S druge strane, ulje čajevca je poznato po svojim antifungalnim svojstvima, što znači da je idealno u borbi protiv gljivica i buđi.

Naravno, prevencija je ključna. Kako biste spriječili ponovno nakupljanje plijesni, važno je razviti određene navike održavanja kupaonice. Nakon svakog tuširanja, preporučuje se da sve mokre površine obrišete suhom krpom ili brisačem za prozore. Iako mnogima ovo može izgledati kao dodatni posao, važno je napomenuti da ova jednostavna radnja može značajno smanjiti nakupljanje vlage i spriječiti rast plijesni.

Još jedan važan savjet je prozračivanje kupatila. Nakon tuširanja, ostavite vrata kupatila otvorena kako bi vlaga mogla izaći iz prostorije. Ako imate prozor u kupatilu, otvorite ga na nekoliko minuta kako biste omogućili da prostor bude dobro prozračen. Na taj način ćete smanjiti vlažnost zraka i spriječiti razvoj plijesni.

Na kraju, važno je zapamtiti da redovno čišćenje i pravilna prevencija mogu značajno smanjiti količinu truda potrebnu za održavanje kupaonice. Sa nekoliko jednostavnih koraka, vaše kupatilo može biti čisto, svježe i bez ružnih crnih mrlja. Sretno u čišćenju!

BONUS TEKST

Suve datule, s druge strane, su voće koje takođe može da traje veoma dugo bez kvarenja. Datule su jedna od najstarijih kultivisanih biljaka, uzgajaju se više od 5000 godina na Bliskom Istoku i severnoj Africi. Njihova dugovečnost potiče od visokog sadržaja prirodnih šećera i niske vlažnosti, što sprečava rast mikroorganizama. Zbog svoje izdržljivosti i bogatog nutritivnog sastava, datule su bile ključna hrana za nomadske narode koji su putovali kroz pustinje. Takođe, datule su izuzetno hranljive – bogate su vlaknima, kalijumom i vitaminima, pa su savršena energetska hrana za putnike.