Dr. Predrag Nenadić, poznati srpski nutricionista i lekar, razjasnio je neke uobičajene zablude o nastanku holesterola i masne jetre. Prema njegovim rečima, holesterol se ne stvara iz namirnica koje mnogi smatraju glavnim krivcima, kao što su masna hrana ili meso, već iz drugih faktora koji, nažalost, negativno utiču na zdravlje naše jetre.

Prema doktoru Nenadiću, najvažniji uzrok nastanka masne jetre nije unos masne hrane, kako se često misli, već je problem u tome što jetra prenosi višak šećera u masno tkivo. Ovaj proces se dešava zato što jetra, pod uticajem vitamina B4 (holina), koji se nalazi u namirnicama poput slanine, jaja i mesa, raspoređuje holesterol tako što ga ne ostavlja u jetri, već ga šalje u masno tkivo.

  • To znači da, iako smo iz straha da ćemo dobiti holesterol izbacili zdrave masti iz ishrane, dolazi do povećanja telesne mase, naročito u predelu stomaka i zadnjice. Kada u ishrani nedostaje zdravih masti, to može dovesti do masne jetre, što je problem koji može značajno ometati normalno funkcionisanje tela.

Masna jetra, posebno kada nije izazvana alkoholom, postaje nesposobna da obavlja svoju ključnu funkciju detoksifikacije organizma. Posledice ovoga mogu se videti kroz promene na koži, poput pojave akni, bubuljica, povećane peruti, slabljenja noktiju, pa čak i svraba po telu. Ove promene su znakovi da jetra nije u stanju da efikasno eliminiše toksine iz tela.

Dr. Nenadić takođe napominje da je holesterol prirodan i neophodan za organizam. Holesterol nije neprijatelj tela, već je ključan za izgradnju ćelijskih membrana i proizvodnju hormona. Međutim, problemi nastaju kada je prisutan u prekomernim količinama, posebno “loš” holesterol (LDL – holesterol niske gustine). Takođe, ako su trigliceridi povišeni, to može biti rezultat prekomernog unosa ugljenih hidrata i rafinisanih šećera, čak i kada se izbegavaju masne namirnice.

Kada je reč o čišćenju jetre i organizma, dr. Nenadić ističe da je najvažnija hrana koju unosimo. Ključni faktori za održavanje zdrave jetre uključuju unos dovoljno vode, jer jetra voli puno tečnosti, i ishranu bogatu vlaknima, koja je od esencijalne važnosti za njeno pravilno funkcionisanje. Biljna vlakna, kao što su rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna, pomažu jetri da efikasnije obavlja svoju detoksifikaciju. Takođe, veoma korisni su gorki biljni pripravci, kao što su lincura, maslačak i koren čička, koji imaju pozitivne efekte na zdravlje jetre.

  • Jedan od najvažnijih saveta dr. Nenadića je da iz ishrane treba izbaciti sve ugljene hidrate i veštačke šećere kako bi se smanjio nivo holesterola i triglicerida u organizmu. Umesto toga, savetuje konzumaciju hrane bogate zdravim mastima, poput domaće masti, maslinovog ulja, hladno ceđenih biljnih ulja, kao i namirnica koje su bogate holinom, kao što su slanina, jaja i plava riba poput lososa i skuše. Ove namirnice sadrže zdrave masti koje pomažu u održavanju ravnoteže holesterola i optimalne funkcije jetre.

Dr. Nenadić takođe naglašava da je potrebno izbegavati sokove, posebno industrijske sokove koji često sadrže fruktozu, što je najopasniji oblik šećera za povećanje telesne mase i povišenje triglicerida i holesterola. Iako se često smatra da je fruktoza iz voća bezopasna, fruktoza koja se koristi u industrijskim proizvodima, koja potiče od kukuruza (glukozno-fruktozni sirup), ima vrlo negativan uticaj na zdravlje, jer povećava nivo masnoća u telu i može izazvati gojenje.

Zaključno, doktor Nenadić smatra da je ključno razumevanje načina na koji holesterol nastaje i kako pravilna ishrana, bogata zdravim mastima i vlaknima, može pomoći u očuvanju zdravlja jetre i celokupnog organizma. Pravilnim izborom hrane i izbegavanjem prerađene hrane bogate rafiniranim šećerima i ugljenim hidratima možemo održati normalne nivoe holesterola i triglicerida, te na taj način očuvati zdravlje i vitalnost tela.