Prije desetak godina, Američanka Natalie Suleman, poznata i kao “Octomom,” postala je svjetski poznata nakon što je rodila osmero zdrave djece u jednom porodu, što je bio medicinski fenomen koji je privukao ogromnu pažnju. Ovaj nevjerojatni događaj izazvao je kontroverze, posebno zbog postupaka njezinog liječnika, dr. Kamrave, koji je ugradio čak 12 embrija u njezinu maternicu – daleko više od uobičajenih medicinskih standarda.

Naime, u sličnim slučajevima, protokol obično dopušta usađivanje samo dva do tri embrija kako bi se smanjio rizik od komplikacija. Zbog svog postupka, dr. Kamrava je kasnije izgubio licencu, jer su njegove metode prekršile etičke i profesionalne norme.

  • Natalie je već tada bila samohrana majka koja se suočavala s izazovima, budući da je odgajala šestero djece iz prethodnih trudnoća. Suočena s nesvakidašnjom situacijom, odlučila je preuzeti punu odgovornost za sada ukupno četrnaestero djece. Čvrsto je odlučila osigurati im stabilnu budućnost bez oslanjanja na socijalnu pomoć.

Natalie je najavila da će se vratiti u školu kako bi stekla obrazovanje i ostvarila bolju financijsku situaciju za svoju porodicu. Naglasila je kako smatra da je njezina dužnost kao majke da se trudi i radi, umjesto da se oslanja na druge. Svojim primjerom željela je pokazati odlučnost i odgovornost, rekavši: “Vjerujem da ću po završetku obrazovanja biti spremna da im pružim sve što im je potrebno. Bilo bi sebično sjediti i gledati televiziju, a ne poduzimati ništa da svojoj djeci osiguram bolju budućnost.”

  • U želji da osigura sredstva za obitelj, Natalie je nekoliko puta istupala u javnosti, dajući intervjue i potpisujući razne ugovore, pa čak i pokušavajući pokrenuti vlastiti reality show. Nažalost, taj projekt nikada nije zaživio, a ona se suočila s brojnim izazovima u svom privatnom i javnom životu.

Trenutno živi u skromnoj kući s tri spavaće sobe u blizini Los Angelesa, gdje sama brine o svojoj djeci. Iako se svakodnevno suočava s brojnim izazovima, Natalie i dalje pronalazi načine da se posveti svojoj porodici i radi na stvaranju stabilne i sretne sredine za svojih četrnaestero djece.

BONUS TEKST

Jedna od fascinantnih zanimljivosti koja često iznenadi mnoge ljude je činjenica da su svi banani zapravo klonovi jedne vrste. Ovo je posebno zanimljivo jer banane koje danas jedemo, većina njih dolazi iz vrste poznate kao Cavendish, koja je postala dominantna na svjetskom tržištu nakon što je vrsta Gros Michel, koja se ranije uzgajala, gotovo izumrla zbog bolesti poznate kao panamska bolest.

  • Cavendish banane su genetski identične i nemaju seksualnu reprodukciju, što ih čini izuzetno ranjivima na bolesti. Ovaj problem sa zdravstvenim stanjem banane već je izazvao strah među znanstvenicima i farmerima, jer bi slična epidemija mogla uništiti i Cavendish banane, ostavljajući tržište bez ovog popularnog voća. Osim što su klonovi, banane su zanimljive i po svojim svojstvima. Na primjer, one sadrže triptofan, aminokiselinu koja pomaže u proizvodnji serotonina, poznatog kao “hormon sreće”. Zbog toga se često preporučuju kao brza užina za poboljšanje raspoloženja.

Osim toga, dok većina ljudi misli da su banane žute, postoje i zelene, crvene i čak ljubičaste varijante, koje se razlikuju po ukusu i teksturi. Ove razlike čine banane još zanimljivijim voćem, koje nije samo ukusno, već i bogato hranjivim tvarima i korisnim svojstvima za zdravlje.