“Prije 2 mjeseca sam se rastao nakon 16 godina braka. Od danas do sutra ona je željela razvod. Kaže da je nesretna jer se nije osjećala voljenom i da sam se posvetio previše poslu i parama, a manje njoj. Dvoje djece sada viđam jednom sedmično. Stekao sam lijepe imovine u braku. Stan od 200 000, kuća, auto od 60 000. Nisam znao da cijenim šta je žena sve dok nisam ostao bez nje.

Sada bih sve to dao samo da mi se vrati. Najgore je čovjeku kad dođe s posla kući, a kuća prazna. Nema nikog u njoj da te dočeka. I dan-danas kad je vidim i čujem joj glas u stomaku mi zaigra nešto. Nisam znao do prije 2 mjeseca da mogu zaplakati. Tuga, suze, depresija, neprespavane noći, samoća. Zato savjetujem svim muževima da paze svoje žene.

Ništa nije bitno toliko osim pažnje i ljubavi u braku. Čovjek ne može vratiti vrijeme ali zato može nekome reči i uputit savjet da poboljša odnos prema svojoj ženi. Ne mogu sebe zamisliti u budućnosti sa nekom drugom ženom, a još gore kada zamislim nju sa nekim drugim.”

BONUS TEKST

Jedna od zanimljivosti koja se često zanemaruje, a može nas fascinirati, jeste fenomen bioluminiscencije u prirodi. Bioluminiscencija je sposobnost nekih organizama da proizvode svetlost. Ovaj fenomen se može videti kod različitih vrsta, uključujući mnoge vrste meduza, riba, insekata, pa čak i nekih gljiva. Bioluminiscencija je najčešće uzrokovana hemijskim reakcijama unutar organizma, koje uključuju molekule poput luciferina i enzim zvan luciferaza.

Jedan od najpoznatijih primera bioluminiscencije je učenje o svetlucavim planktonima, koji se nalaze u morskim vodama. Ovi mikroskopski organizmi mogu se upaliti kada su uznemireni, stvarajući plavičasto svetlo koje može delovati kao prirodna svetlost u tami. Kada se talasi slome ili kada riba pliva kroz njih, ovaj plankton može emitovati bljeskove svetlosti, stvarajući spektakularne prizore na morskoj površini. Ova svetlost može služiti različitim svrhama, uključujući odvraćanje predatora ili privlačenje plijena.

  • Osim planktona, bioluminiscencija je prisutna i kod nekih vrsta riba, poput anglerfish. Ove ribe imaju specijalizovane organe koji emituju svetlost, često koristeći bioluminiscentne bakterije kako bi privukle svoj plijen u tamnim dubinama okeana. Ova strategija lova im omogućava da privuku ribe i druge morske životinje koje bi inače bilo teško uhvatiti.

U svetu insekata, najpoznatiji primer su svetleći zmajevi. Ovi insekti koriste bioluminiscenciju kako bi privukli partnera tokom parenja. Njihova svetlost može biti različitih boja i intenziteta, a često se koristi u složenim svetlosnim signalima koji ukazuju na vrstu ili status.

Pored ovih primera, bioluminiscencija ima i praktične primene u nauci i medicini. Na primer, istraživači koriste bioluminiscentne proteine za označavanje različitih bioloških procesa, što omogućava detaljnije proučavanje ćelija i njihovih funkcija. Ovi proteini su se pokazali korisnima u razvoju novih dijagnostičkih alata i terapija.

Fenomen bioluminiscencije fascinira naučnike i istraživače zbog svoje kompleksnosti i estetske lepote. Proučavanje ovih prirodnih svetlosti može nam pružiti uvid u evolucijske strategije preživljavanja i adaptacije, a istovremeno nas podseća na čarobni svet prirode koji nas okružuje. Bioluminiscencija nas uči da svet nije samo ono što vidimo; ponekad se ispod površine kriju neverovatne tajne.