Brijanje je za mnoge ljude jedan od onih zadataka kojih se groze jer im se čini da nikada neće završiti. Bilo da se radi o muškim dlakama na licu, ženskim nogama ili čak pazusima, ljudi jednostavno žele sve to obrijati. Danas otkrivamo zgodan mali trik kako se riješiti dlačica bez brijanja.

 

  • Pravilno skladištenje piletine vrlo je važno i za sigurnost hrane i za sprječavanje razvoja bakterija.Da biste postigli najbolje uvjete, sirovu piletinu, uključujući puretinu (i drugu perad) stavite u hladnjak na jedan ili dva dana. Održavajte temperaturu najmanje ispod 4 stupnja Celzijusa; to će spriječiti brzi rast bakterija. Kuhanu piletinu možete čuvati u hladnjaku, gdje će biti fina oko 3-4 dana, što je prilično zgodno.

Čuvajte kuhanu piletinu u zatvorenoj posudi kako biste je održali svježom i izbjegli moguće kontaminante. Ako zamrznete sirovu piletinu na pravi način, neće se pokvariti do devet mjeseci. Za optimalnu kvalitetu mesa i sprječavanje spaljivanja zamrzivača, za nekuhanu piletinu preporučuje se hermetička vrećica za zamrzavanje.

  • Ako imate cijelo pile koje želite zamrznuti, zamotajte ga u plastičnu foliju; može se sigurno čuvati u zamrzivaču do dvanaest mjeseci. Kako biste se zaštitili od opekotina u zamrzivaču, najbolje je pažljivo zamotati piletinu u nekoliko slojeva folije za zamrzavanje ili vrećicu posebno namijenjenu za tu svrhu.

Što se tiče skladištenja, kuhana piletina lako može pronaći svoje mjesto u zamrzivaču. Ne bojte se, jer se kuhana piletina može sigurno držati u zamrzivaču za kasniju upotrebu do 2-6 mjeseci. Za najbolju kvalitetu i teksturu, koristite hermetički zatvorenu posudu ili vrećicu za zamrzavanje za spremanje kuhane piletine.

  • Oksidacija je ono što uzrokuje hrđu na metalu; također će oštetiti izvornu teksturu vašeg mesa. Pravilno skladištenje piletine u hladnjaku i zamrzivaču važno je za sigurnost hrane i održavanje njezine svježine. Da biste iskoristili nevjerojatne terapeutske potencijale ove biljke, ključan je njezin uzgoj u posudama. Duboki učinci koje može imati na vaše opće blagostanje vrlo su fenomenalni.

Za one koji nisu sigurni koji začin uključiti u kuhanje, dopustite da vam predstavimo nevjerojatnu biljku koja će ne samo učiniti da vaša hrana lijepo miriše, već će pružiti i mnoge dobrobiti vašem zdravlju. Stopala koje je snimila Jo na Flickru u ovoj snimci, gdje fokus dramatično klizi prema stopalima.

  • Miris ružmarina tjera vas na pomisao na more, nostalgične uspomene vezane uz ljetovanja i ukusna slatka jela jer se nalazi u gotovo svakom mediteranskom jelu, makar samo kao ukras. Ružmarin, začinska biljka kojom raspolaže naše područje, toliko je tražena zbog svojih ljekovitih svojstava te jedinstvenog i aromatičnog okusa koji od okusa mnogih jela može napraviti kulinarsko remek-djelo.

Zamislite zadovoljavajuću gozbu — pečenu ribu na žaru lagano premazanu maslinovim uljem, ukrašenu grančicom ružmarina. Ovaj jednostavan, ali divan ručak ne zahtijeva više ukrašavanja. U dnu njezinog svijetlog lišća skriveno je blago, prekrasni plavi cvjetovi koji cvjetaju dva puta godišnje; zasigurno je priroda dodala ovaj izvrsni štrcalj već savršenom djelu.

  • Budući da pripada obitelji grmova, ime ružmarina potječe od latinskog izraza “ros marinus”, što znači “morska rosa”. Osobito su ga proučavali stari Grci i Rimljani, koji su bili pioniri u istraživanju brojnih dobrobiti ove poznate biljke, uz ostale začine. Uobičajen prizor mogu biti grančice ružmarina utkane u vjenčane zavjete, prastara praksa koja potječe iz srednjovjekovne Engleske gdje je ružmarin označavao vjernu ljubav.

Ljekovita svojstva ružmarina dobro su poznata; ako netko ima dovoljno sreće da mu je svježi ružmarin lako dostupan, on također može biti vrlo moćna biljka u kuhinji. Lako je uzgajati ovu biljku i imati stalnu ponudu koja će zadovoljiti vašu potražnju. Provedena su ogromna istraživanja o tome koliko ružmarin doprinosi prevenciji raka, a najviše pažnje usmjereno je njegovom ulju koje se pokazalo vrlo učinkovitim u zaštiti od melanoma, jedne od najsmrtonosnijih vrsta raka kože.

  • Nadalje, ružmarin se ponekad naziva prirodnom alternativom aspirinu jer djeluje umirujuće na živčani sustav i pomaže probavi. Nema potrebe da brinete o kalorijama u ovoj hrani; prepun je hranjivih tvari. Samo stotinu grama ružmarina sadrži čak 14,4 grama dijetalnih vlakana. Kuhinja je ispunjena aromom ružmarina, koji ne samo da daje okus jelima, već ima i mnoge zdravstvene prednosti.

Ružmarin je bogat vitaminima C i A, te folnom i pantenskom kiselinom; jača imunološki sustav i zdravlje dišnog sustava. Mangan, kalcij, željezo, bakar, magnezij: primjeri su vitalnih minerala kojima obiluje ovo botaničko blago. Bilo da se primjenjuju izravno ili razrijeđeni u vodi za inhalaciju, listovi ružmarina i eterična ulja učinkovito ublažavaju respiratorne probleme.

  • Štoviše, ova svestrana biljka dokazano se koristi u liječenju lakših bolesti jetre, a djeluje i kao žuč stimulans proizvodnje. Istraživanja su pokazala da udisanje biljnih i ljekovitih ulja, poput ružmarina, može poboljšati funkciju pamćenja. Ružmarin je jedno od onih svestranih biljaka koje su poznate po svojoj sposobnosti da poboljšaju okus mnogih marinada—posebno onih namijenjenih pečenju na roštilju.

Puno je više od odvažnog i aromatičnog okusa, jer bez problema može upotpuniti variva ili čak jednostavna jela poput pečenog krumpira. Ako nemate roštilj, to ne znači da ne smijete kuhati s ružmarinom; radi sjajne stvari s janjetinom ili plodovima mora. Štoviše, ružmarin je iznimno dobar za aromatiziranje domaćih namaza. Ako za doručak i večeru pojedete namaz od mahunarki, ne samo da ćete unijeti hranjive tvari, već ćete učiniti i mnogo za zdravlje općenito.