Neophodno je redovito čišćenje tijela na prirodan način. Dr Dejan Čubrilo, priznati autoritet u sportskoj medicini i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, dao je temeljito, ali jezgrovito razjašnjenje rasprostranjenih zabluda oko detoksikacije. Iako postoje mnogi prijedlozi dostupni na internetu u vezi s ovom temom, potreban je oprez pri njihovoj primjeni.

  • Nedavno je ideja o detoksikaciji dobila značajnu privlačnost, no ja je doživljavam daleko izvan prolaznog trenda usredotočenog na kratkoročna rješenja kao što su post ili konzumacija određenih sokova u kratkim razdobljima. Opće je poznato da voće pruža mnoštvo prednosti i igra vitalnu ulogu u cjelokupnom zdravlju. Naravno, umjerenost je ključna kada ih uključujete u svoju prehranu.

Detoksikaciju ne treba promatrati kao jednokratni napor, već kao kontinuiranu i sustavnu praksu. Pretjerano nakupljanje toksina u našim tijelima dovodi do neizbježnih neravnoteža, zbog čega je bitno utvrditi temeljne uzroke takvih poremećaja, osobito kada proizlaze iz nepažljive prehrane. Loša probava hrane potiče okruženje pogodno za razmnožavanje mikroorganizama poput bakterija i gljivica u nehigijenskim uvjetima.

  • Dr. Čubrilo ističe važnost ne samo razvoja lijekova, već i stvaranja okruženja koje sprječava brzo razmnožavanje ovih mikroorganizama. Oni s masnom jetrom sigurno će se suočiti s povećanom razinom inzulina, s obzirom na to da je inzulin neophodan u nakupljanju masti u jetri. Važno je razumjeti da unos hrane ne uzrokuje izravno stvaranje kolesterola. Unatoč tome, redovito jedenje ćevapa i hamburgera može ometati probavu, što dovodi do viših razina inzulina, što zauzvrat potiče proizvodnju kolesterola u jetri.

Tipično, osobe s povišenom razinom inzulina imaju i veću razinu kolesterola. Iz moje perspektive, razina kolesterola od 6 nije nužno strašna situacija. Umjesto toga, savjetujem pacijentima da izbjegavaju navike koje dovode do nakupljanja kolesterola. Poboljšanje odabira prehrane može se postići dodavanjem antioksidansa u obroke. Kako biste stekli ove korisne spojeve, preporučljivo je jesti male porcije voća i povrća, obično između 50 do 100 grama.

  • Možete postupno integrirati ove izvore hranjivih tvari bogate antioksidansima u svoju svakodnevnu prehranu. Proizvodi na biljnoj bazi koji su šareni i vizualno primamljivi posjeduju izvanrednu sposobnost snižavanja razine kolesterola. Kako bismo očuvali zdravu ravnotežu, uveli smo stroge smjernice u vezi s izborom hrane kako bismo spriječili preopterećenje šećerom, štiteći našu gušteraču od viška masnoće. Oprezno poboljšavamo okuse naših jela, pažljivo kontrolirajući količinu ugrađene masti.

Osim toga, prioritet nam je dobrobit naših žučnih kanala tako što u jela ubacujemo bilje i povremeno se počastimo okrepljujućom limunadom od đumbira. Jeste li razmislili o prednostima detox sokova? Ova su pića pažljivo stvorena kroz detaljan proces koji uključuje miješanje, ekstrakciju i pročišćavanje. Ipak, za one koji ih piju, utjecaj na organizam još nije jasan.

  • Ključno je razumjeti da ovi sokovi mogu znatno povisiti razinu inzulina, slično ishodima koji se vide u testu opterećenja glukozom. To može zakomplicirati proces razgradnje masnoće, navodeći jetru da stvara kolesterol i skuplja višak masnoće. Ovako napravljene sokove preporučljivo je konzumirati umjereno, jer se preveliki unos ne preporučuje. Osobno, ne zagovaram sokove osim ako ne sadrže vlakna i sjemenke za ublažavanje pritiska na gušteraču.

Ako ste bez soka, možete se odlučiti za voće i povrće koje je bilo namijenjeno cijeđenju. Međutim, javlja se manji problem: što ako vaš probavni sustav ne može adekvatno razgraditi ovu hranu? Osim toga, važno je napomenuti da stres može smanjiti želučane enzime. Konzumacija masnoća je potpuno zabranjena, a svi obroci moraju biti pripremljeni bez upotrebe maslinovog ulja, badema ili lješnjaka.

  • Kada upravljate jetrom koja je osjetljiva na toksine, bitno je smanjiti svako dodatno opterećenje ovog organa i ostaviti dovoljno vremena da se oporavi i izbaci štetne tvari. Odabir kuhanog mesa i uključivanje povrća u obroke prije konzumacije mudra je odluka. Tijekom procesa detoksikacije, strogo se savjetuje da u potpunosti izbjegavate jesti jaja. Za najbolje rezultate, preporuča se izbjegavati dodavanje mlijeka tijekom cijelog procesa.

Osobe starije od 30 godina trebale bi se posebno kloniti konzumiranja mliječnih proizvoda. Probavni sustav se suočava s velikim izazovom kada je u pitanju detoksikacija nakon unosa mliječnih proizvoda, što zahtijeva prelazak s neaktivnosti na aktivno procesiranje. Bitan znak tjelesnih promjena je prijelaz s jedne stolice dnevno na višestruku stolicu pražnjenje crijeva.

  • Metabolizam se, nasuprot tome, odnosi na to koliko se učinkovito hranjive tvari pretvaraju u energiju. Važno je prepoznati da brzi metabolizam nije inherentno jednak čestim posjetima zahodu; nego označava učinkovitu pretvorbu energije. S druge strane, višestruka stolica tijekom dana može značiti probleme u pravilnom probavljanju hrane. Dr. Čubril, priznati autoritet, istaknuo je izvanredne pročišćavajuće dobrobiti smokava i datulja za zdravlje crijeva. Ovo voće služi kao učinkovit buldožer i bager, a najbolje rezultate daje namakanje u vodi prije konzumiranja prije spavanja.

Ovaj pristup ne samo da potiče umirujući učinak, već također jamči sveobuhvatno čišćenje crijeva i žuči. Pojedinci mogu iskusiti osnažujući poticaj hranjivih tvari za svoje stanice usvajanjem ove prirodne metode. Ove značajne spoznaje dr. Čubrilo iznio je gostujući u emisiji Ordinacija na RTS-u. Svakako pogledajte njegovu raspravu u 19:45 kako biste detaljnije istražili prednosti uključivanja datulja u svoju prehranu. Udio