Postoji česta tema razgovora među općom populacijom o razlikama između sode bikarbone dostupne u običnim trgovinama i “čiste” verzije koja se prodaje u ljekarnama, često po višoj cijeni. Uvriježeno je mišljenje da soda bikarbona kupljena u trgovinama sadrži aluminij, dok se u drogerijama nudi proizvod bez takvih dodataka.

Prema objašnjenju profesorice kemije Ivane Lautarević, važno je napomenuti da kemijska formula sode bikarbone ne sadrži aluminij. Soda bikarbona, također poznata kao natrijev hidrogenkarbonat ili natrijev bikarbonat (NaHCO3), je spoj koji ne uključuje aluminij. Njegova sinteza, koja se naziva Solvayev proces, uključuje reakciju NH3 + CO2 + H2O → NH4HCO3, koja dalje reagira s natrijevim kloridom i proizvodi NaHCO3 + NH4Cl.

Treba napomenuti da aluminij, predstavljen kemijskim simbolom Al, ne igra ulogu u ovim reakcijama. Prema riječima profesora Lautarevića, tvrdnja da soda bikarbona sadrži aluminij prvenstveno je smicalica za manipulaciju potrošača, a ne utemeljena na činjenicama.

Kako bi se utvrdile razlike, preporučuje pažljivo ispitivanje popisa sastojaka na sodi bikarboni kupljenoj u trgovini i onoj koja se prodaje kao “čista” prije kupnje. Farmaceut Goran Stamenković, naprotiv, ističe da u procesu sinteze sode bikarbone ne sudjeluje aluminij. Međutim, on priznaje potencijalno postojanje nečistoća ili aditiva tijekom proizvodnje.

Ipak, zaposleni u ljekarnama to ne mogu jamčiti. Stamenković tvrdi da namjena sode bikarbone ostaje nepromijenjena, bez obzira na to kupuje li se u apoteci ili trgovini. Unatoč tome, savjetuje pojedincima da pažljivo ispitaju sastav naveden na pakiranju, osobito ako tvrdi da je “čist” i bez mješavina aluminija.

Razlika u cijeni između “obične” sode bikarbone i one koja je u ljekarnama označena kao “čista” može biti značajna, iako se čini da je potaknuta percepcijom i marketingom, a ne stvarnom kemijskom razlikom između ta dva proizvoda.

BONUS TEKST

Za učinkovito rješavanje ovog problema, kombinacija ledenih obloga, vježbi za trbušne mišiće, istezanja, hodanja i masaže je najpreporučljiviji pristup. Ako osjećate ukočenost uzrokovanu išijasom, evo šest koraka za ublažavanje tegoba. Išijas se odnosi na bol koja se širi iz donjeg dijela leđa, kroz stražnjicu i niz nogu.

Iako ovo stanje obično nestaje u roku od nekoliko dana, bol može biti nesnosna. Zarobljavanje se može dogoditi čak i tijekom svakodnevnih zadataka kao što je saginjanje ili kihanje. Živac postaje stisnut, što rezultira oštrim, probadajućim bolovima koji zrače od femoralnog živca do stražnjice i niz noge.

Čak iu ležećem položaju, bol se može manifestirati ako je živac jako upaljen ili oštećen. Kako bi se ublažila nelagoda, preporuča se odmor, traženje što umirujućeg položaja i davanje protuupalnih i analgetskih lijekova kao početne mjere. Ako osjećate jaku bol, preporučljivo je suzdržati se od izvođenja vježbi istezanja jer one mogu pogoršati upalu i grčeve mišića povezane s išijasom.

Međutim, nakon što se bol malo smanji, ključno je primijeniti preventivne mjere kako bi se izbjegle buduće pojave. Evo nekoliko preventivnih mjera koje treba razmotriti… Smrznuta voda Kako biste ublažili nelagodu čim se pojavi, odmah stavite hladan oblog, poput vrećice leda omotane osjetljivom tkaninom, u trajanju od 15-20 minuta i ponavljajte svaka dva do tri sata. Ostavite kompresu u hladnjaku od 24 do 48 sati.

Lijek s protuupalnim svojstvima Kada se pojavi osjećaj boli, ključno je odmah ga riješiti davanjem lijeka za ublažavanje bolova. Nije mudro produžavati nelagodu u očekivanju da će ona prirodno nestati. Primijenite lijek protiv bolova dva do tri puta dnevno tijekom početnog trodnevnog razdoblja. Međutim, preporučljivo je potražiti savjet medicinskog stručnjaka kako biste dobili personalizirane preporuke za najprikladniji lijek.

U šetnji Kako bi se održala pokretljivost mišića i poboljšala prokrvljenost cijelog tijela, posebice u blizini zahvaćenog živca, savjetuje se hodanje. Preporuča se prijeći udaljenost od najmanje dva kilometra ili više, jer produženo hodanje pridonosi zagrijavanju mišića i kasnijem smanjenju boli.