Rak pluća, koji se smatra jednom od najsmrtonosnijih bolesti, podmukla je boljka koja muči većinu pjevača. Kada je riječ o malignim bolestima, naša nacija zauzima zapaženo mjesto. Među tim bolestima, rak pluća je najrašireniji i najopasniji. Naime, od 1999. do 2009. godine u Srbiji je došlo do značajnog porasta broja oboljelih od ove bolesti za 27 posto.

  • Ova smrtonosna bolest odnijela je živote brojnih poznatih osoba, među kojima su Masimo Savić, Zoran Kalezić, Oliver Dragojević, Usnija Redžepova, Divna Karleuša i još nekoliko drugih. Samo dva mjeseca prije smrti, Masimo Savić je dobio poražavajuću vijest o dijagnozi raka pluća. U dobi od 61 godine, talentirana pjevačica podlegla je ovoj bolesti, ostavivši iza sebe nasljedstvo izvanrednih umjetničkih postignuća i cijenjenu grupu bliskih suputnika.

Zoran Kalezić je na osebujan način govorio o liječenju teške bolesti, istaknuvši kako se u liječenju oslanja na medicinske stručnjake, a utjehu pronalazi u glazbi koja je prožimala njegov duh. Tijekom svog života, pjevač je dosljedno priznavao težinu svoje bolesti i blizinu svoje smrti. Nakon mukotrpne i dugotrajne bitke naposljetku je preminuo u 73. godini života. Ova bolest odnijela je život Olivera Dragojevića, renomiranog hrvatskog pjevača.

  • Tragično, preminuo je u 71. godini života, točno godinu dana nakon što mu je dijagnosticiran rak pluća. Unatoč brzoj kemoterapiji, njegovo zdravstveno stanje nije pokazivalo nikakve znakove poboljšanja. Nekoliko mjeseci prije njihove smrti, poznati pjevač je rekao: “Moji dani provode se u granicama mog doma, zaokupljen radosnim aktivnostima sviranja i pjevanja.

Svakog jutra ustanem, uzmem svoju gitaru i počnem svirati, nastavljajući ovo vježbati cijeli dan. To za mene nije naporan zadatak, naprotiv, gledam na to kao na oblik ležerne rekreacije. U nedostatku kemoterapije, činilo bi se da je moj život lišen ikakvih nevolja. Naravno, bez greške se pridržavam propisanog režima uzimanja lijekova. U prilikama kada nisam na kemoterapiji, utjehu pronalazim u posjetu vikendici u Veloj Luci, gdje me neizmjerno veseli bavljenje glazbom i pjesmom.

  • Ove su aktivnosti jedini izvor ispunjenja u mom sadašnjem postojanju. Nedvojbeno je pogubno kada bolest udari, ali skupljanjem snage za borbu s njom, pobjeda u borbi često je dostižna. Usnija Redžepova, poznata pjevačica, više od tri godine borila se s rakom pluća. U posljednjim trenucima života boravila je u prostorijama Kliničko-bolničkog centra u Beogradu, gdje je svakodnevno podnosila nesnosne bolove.

Usnija je, nažalost, podlegla bolesti 1. listopada 2015. godine. Bolest karakteriziraju određeni čimbenici rizika i simptomi koje treba uzeti u obzir. Ova posebna bolest ima vrlo varljivu prirodu. Pokazuje snažnu sklonost brzoj diseminaciji (metastaziranju) u obližnja tkiva i različite dijelove tijela, a sve dok ostaje bez ranih simptomatskih indikacija. U trenutku kad se otkrije, često se manifestira s već prisutnim udaljenim metastazama.

 

  • Što se tiče smrtnih slučajeva, rak pluća drži prvo mjesto kao najrašireniji oblik raka među muškarcima diljem svijeta, a javlja se četiri puta češće u usporedbi sa ženama. Kod žena je na trećem mjestu uzroka smrti, nakon raka dojke i raka debelog crijeva. Proces karcinogeneze pluća traje otprilike dva desetljeća, a najveća učestalost bolesti zabilježena je u srednjoj životnoj dobi, točnije između 40. i 60. godine života.

Na temelju podataka iz 2012. koje je dostavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), oko 1,8 milijuna osoba diljem svijeta dobilo je dijagnozu raka pluća, što je tragično rezultiralo s 1,6 milijuna smrti. Ove statistike pokazuju značajne razlike u različitim zemljama, prvenstveno pod utjecajem prevalencije pušenja unutar svake populacije.