Ne samo da su muhe smetnja, već također mogu širiti štetne bakterije, stvarajući problem s higijenom u vašem domu. Ako se neprestano borite s tim dosadnim uljezima, evo nekoliko provjerenih metoda za njihovo potpuno uklanjanje. Kad je vrijeme vruće i para ispuni zrak, nije neuobičajeno da vlaga prodre u kuću, osobito u kuhinji u kojoj se čuva hrana.

  • To postaje leglo raznih štetočina, među kojima su voćne mušice najčešći neželjeni posjetitelji. Za borbu protiv ovog problema, prvotni prijedlog je da se odmah zbrine sve voće ili povrće koje je privuklo muhe i pobrinite se da se smeće ukloni iz prostorija. Kako biste izbjegli prisutnost muha, voće i povrće kupljeno u trgovini odmah stavite u hladnjak po povratku kući.

Ostatke hrane bacajte u smeće i redovito ih uklanjajte iz prostorija. Ako mušice nastave postojati, imate opciju stvaranja minijaturne “zamke” za njihovo hvatanje. Jednostavno pomiješajte jabučni ocat i nekoliko kapi deterdženta za pranje posuđa u posudi, a zatim smjesu stavite u mikrovalnu pećnicu na 30 sekundi. Postavite zamku na svoj kuhinjski pult, kao što preporučuje Lifehacker, i pustite da zamamni miris octa namami muhe.

  • Zahvaljujući prisutnosti deterdženta, muhe se neće moći oduprijeti i na kraju će ostati zarobljene u otopini. Učinkovitost ovih predmeta leži u njihovoj sposobnosti da zarobe muhe i ometaju njihovu sposobnost razmnožavanja. Muhe imaju averziju prema mirisima poput lavande, metvice i eukaliptusa.

Kako biste ih prirodno otjerali, razmislite o uključivanju biljaka ovih vrsta ili korištenju eteričnih ulja. Vlaga je magnet za muhe, stoga je važno redovito održavati čistoću u svom domu temeljitim čišćenjem izvora vode poput umivaonika i tuševa kako biste spriječili nakupljanje muha.

  • Osim toga, osigurajte da je hrana pohranjena u dobro zatvorenim spremnicima i izbjegavajte ostavljati hranu vani, osobito tijekom toplijih mjeseci kada su muhe posebno aktivne.

BONUS TEKST

Tijela muha prekrivena su sitnim dlačicama koje igraju ključnu ulogu u njihovoj sposobnosti letenja, pronalaženja hrane i obavljanja raznih zadataka. Neophodno je da te dlake na njihovim udovima cijelo vrijeme budu pedantno čiste, jer služe kao senzori za njihove aktivnosti letenja i traženja hrane. Općenito se vjeruje da muhe potječu iz Azije, a sada ih je moguće pronaći u svakom kutku svijeta gdje žive ljudi, osim Antarktika i potencijalno nekolicine otoka.

Muhe su društvena bića i nikad se ne odvažuju same. U područjima lišenim ljudske prisutnosti, kao što su divljina i pustinja, nećete naići na usamljenu muhu. Jeste li se ikada zapitali koja je svrha iza toga što muhe trljaju svoje noge? Pa, pokazalo se da se muhe na ovaj način ponašaju kako bi osigurale čistoću.

Muhe posjeduju sitne dlake koje im prekrivaju cijelo tijelo, uključujući i udove, a koje funkcioniraju kao senzori za razne aktivnosti poput letenja i lociranja hrane. Stoga je za muhe bitno održavati čistoću ovih dlaka. Stoga koriste svaku priliku da istrljaju noge i oslobode ih od prljavštine i krhotina. Muhe posjeduju svestrane udove koji su osjetljivi i višenamjenski.

Zanimljivo je da su njihova stopala opremljena receptorima za okus, što im omogućuje da stvarno percipiraju okus kroz svoje dodatke. Zbog nemogućnosti žvakanja, muhe se hrane tekućom prehranom. Međutim, kada se suoče s čvrstom hranom za sljedeći obrok, muhe su osmislile jedinstvenu metodu da je pretvore u konzumnu hranu. To uključuje muhu koja povraća probavne enzime na nadolazeću hranu, učinkovito je razlažući na sitne fragmente koji se mogu progutati.

Osim toga, ovaj proces izbacivanja probavnih sokova služi stvaranju mjesta u njihovim želucima za svježu hranu. Ako je vaš jastuk prevelik da stane u perilicu rublja, evo nekoliko korisnih savjeta kako ga pravilno očistiti. Opće je poznata činjenica da muhe često sjede na hrani, a iako se čine bezopasnima, zapravo su sasvim suprotno. Ovi dosadni insekti imaju naviku povratiti svoje probavne sokove na hranu, što je već dovoljno odbojno.

Nadalje, muhe imaju tendenciju slijetati na različite nehigijenske površine, ne samo na cvijeće, već i na raspadnutu hranu i druge neugodne predmete. Kao rezultat toga, njihove noge postaju leglo bezbrojnih bakterija i mikroba. Kada muha sleti na vašu hranu, ona prenosi sve te štetne mikroorganizme na vaš obrok. Važno je napomenuti da neke od ovih bakterija mogu čak dovesti do ozbiljnih bolesti kao što su kolera i tifus.

Proveden je pokus kako bi se pokazao dotični fenomen. Postavljene su dvije zdjele, jedna je sadržavala crveni začin u prahu, a druga ispunjena bijelom rižom. Mušice su promatrane dok su se kretale između zdjelice začina i zdjelice s rižom, što je rezultiralo time da je riža postala obložena crvenim začinom. Sada zamislite da ovaj bezopasni začin zamijenite odvratnom tvari, a rižu svojom vlastitom večerom.