Nakon dolaska naše kćeri, moj suprug je bio uporan da je nazovemo Katarina. Pristao sam zbog svoje naklonosti prema imenu. Jedne noći, dok sam ustao da se napijem vode, primijetio sam ga u sobi kako razgovara s našim anđelom dok je spavao. “Posjeduješ ljepotu.

Vodit ću te da postaneš poput nje. Izjavi, uvijek ću te voljeti. Prestala sam slušati i čekala ga u sobi, kipteći od bijesa. U trenutku kad je ušao, suočila sam ga s drskošću da našem djetetu da ime po svojoj ljubavnici bez grižnje savjesti. Kako je odvratno što on vjeruje da ima ovlasti tako se ponašati.

Zatim me je samo pogledao i primijetio: “Ljubav je bila moja najstarija sestra, koja je umrla kada sam imao samo pet godina. Bio sam svjestan njenog postojanja, ali on je nikad nije spomenuo niti izgovorio njeno ime. U tom trenutku srce mi je puklo. Kako je glupa ova ženska ljubomora!

BONUS TEKST

Demencija se odnosi na pad pamćenja i razne kognitivne probleme. Simptomi demencije nisu ograničeni samo na starije osobe. Kako biste smanjili vjerojatnost razvoja demencije, klonite se prehrane bogate prerađenom hranom, uključite što više mediteranske kuhinje i ostanite često aktivni. Koje dodatne korake možete poduzeti kako biste smanjili šanse za razvoj demencije? Osigurajte da razina bakra u vodi ostane niska.

1.Bakar je neophodan za pravilan rad kostiju, hormona i živaca. Međutim, previše ovog metala može negativno utjecati na zdravlje mozga. Alzheimerova bolest može biti potaknuta bakrom. Iako je određivanje točne koncentracije bakra koja predstavlja stvarnu opasnost i dalje izazovno, zamjena bakrenih vodovodnih cijevi je preporučljiva. Osim toga, korištenje filtara za vodu za smanjenje sadržaja bakra je razuman pristup.

2. Klonite se određenih lijekova, uključujući one koji se koriste za alergije. Lijekovi povezani s demencijom pokazuju antikolinergičke učinke, koji su često povezani sa samim stanjem. Pojedinci koji primaju recepte za antikolinergičke lijekove imaju smanjen metabolizam mozga i pojačanu atrofiju mozga. Redovita konzumacija raznih antikolinergičkih lijekova za spavanje i lijekova protiv alergija povećava rizik od razvoja demencije.

3. Odaberite položaj za spavanje koji koristi vašem mozgu. Položaj u kojem spavate značajno utječe na zdravlje vašeg mozga. Spavanje na boku povećava sposobnost mozga da se očisti, čime se smanjuju šanse za razvoj Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.

4. Klonite se pesticida Okolišni čimbenici koji mogu potaknuti demenciju dobro su dokumentirani, uključujući tvari poput DDT-a i insekticida. Iako je DDT zabranjen, godinama se zadržava u okolišu. Najveće koncentracije DDT-a i produkata njegove razgradnje nalaze se u hrani životinjskog podrijetla i u masnoj hrani. Brojni suvremeni pesticidi imaju štetno djelovanje na mozak, posebice pri konzumiranju hrane koja je tretirana acetamipridom, vrstom neonikotinoidnog insekticida.

5. Vodite život ispunjen svrhom. Određivanje svrhe smanjuje vjerojatnost pojave demencije. Živjeti s namjerom doprinosi sreći pojedinca i blagotvorno utječe na rad mozga.

6. Nadoknadite nedostatak vitamina D. Osobe s nedostatkom vitamina D imaju veću vjerojatnost razvoja demencije. Povećanje razine vitamina D možete postići uživanjem u sunčevoj svjetlosti i uvrštavanjem namirnica bogatih ovim vitaminom u svoje obroke. Uz to, korištenje dodataka prehrani poslužit će kao učinkovit pristup.

7. Održavajte oralno zdravlje Održavanje zdravlja vaših zubi i desni može zaštititi mozak od degenerativnih stanja. Postoji značajna povezanost između neadekvatne oralne higijene i Alzheimerove bolesti. Neophodno je pranje zuba najmanje dva puta dnevno. Nastojte hodati najmanje tri puta tjedno.

Kardiovaskularne vježbe i hodanje pridonose poboljšanoj funkciji mozga i kognitivnim sposobnostima. Posljedično, uključivanje redovitih šetnji može se smatrati početnim korakom prema održavanju zdravog i aktivnog mozga.