U današnjem svetu, preplavljenom stresom, mnogi ljudi suočavaju se sa simptomima anksioznosti koji otežavaju svakodnevno funkcionisanje. Preopterećenost uma često vodi do osećaja nervoze, drhtanja, ubrzanog lupanja srca, vrtoglavice, znojenja i kratkog daha. Samosvesnost o mogućem poniženju, sramoćenju ili izloženosti negativnim događajima, koji su van naše kontrole, iscrpljuje i slabi energiju, čineći nas nesigurnim.

  • Ovaj osećaj nesigurnosti može biti toliko snažan da postajemo opsednuti svakodnevnim radnjama poput stalnog proveravanja da li su vrata zaključana, gas isključen ili svetla ugašena. Vremenom, ovi strahovi mogu dovesti do stanja depresije i negativnosti, gde dominantne emocije postaju teskoba i nesposobnost za normalno funkcionisanje na poslu i u domu. Iako se čini da izlaza iz tog začaranog kruga nema, priroda nudi rešenja.

Jedna od najmoćnijih biljaka koja može pomoći u borbi protiv stresa i anksioznosti je koren sladića (Glycyrrhiza glabra). Ova lekovita biljka poseduje sastojke koji su slični kortizolu, hormonu koji pomaže telu da se izbori sa stresom. Sladić pruža podršku nadbubrežnim žlezdama, ključnim za kontrolu stresnog odgovora tela, a takođe umiruje um i podstiče racionalno razmišljanje, pomažući osobi da se nosi sa izazovima života smirenije.

Priprema čaja od sladića: Uzmite mali komadić korena sladića, stavite ga u posudu s vrelim vodom i kuvajte oko 30 sekundi. Nakon toga, sklonite posudu sa šporeta i ostavite da odstoji 20 minuta. Procedite čaj i, za dodatnu slast, dodajte kašičicu meda ili agava sirupa. Preporučuje se piti ovaj čaj tri puta dnevno kako biste postigli najbolje rezultate u borbi protiv stresa i anksioznosti.

BONUS TEKST 

Evo saveta za bolju svakodnevnu organizaciju i smanjenje stresa koji dolazi s obavezama:

Savremeni tempo života često nas tera da žongliramo s previše obaveza odjednom, što može voditi do osećaja stresa, preopterećenosti i gubitka fokusa. Dobra vest je da postoji nekoliko jednostavnih koraka kojima možete poboljšati svoju organizaciju, što će vam pomoći da ostanete produktivni i smireni.

  • Prvi korak je postavljanje prioriteta. Svakog jutra ili prethodne večeri, odvojite nekoliko minuta da zapišete listu zadataka za naredni dan. Rasporedite zadatke prema hitnosti i važnosti koristeći takozvanu „Eisenhower matricu“ – klasifikujte obaveze kao hitne i važne, važne ali ne hitne, hitne ali nevažne i, na kraju, one koje nisu ni jedno ni drugo. Fokusirajte se na prve dve kategorije kako biste ostvarili najvažnije ciljeve.

Drugi korak je planiranje vremena za pauze. Lako je upasti u zamku rada bez prestanka, ali kratke pauze između zadataka su važne za produktivnost. Metoda poznata kao „Pomodoro tehnika“ preporučuje rad u segmentima od po 25 minuta, nakon čega sledi pauza od 5 minuta. Svaki četvrti segment rada završava se dužom pauzom od 15 do 30 minuta. Na ovaj način možete osvežiti koncentraciju i povratiti energiju.

Treći korak je redovno decluttering. Neuredno radno okruženje može biti faktor koji povećava stres. Držite radni prostor čistim i urednim, ostavljajući samo ono što vam je zaista potrebno pri ruci. Postavite fizičku ili digitalnu arhivu za dugoročno važne dokumente i izbrišite nepotrebne datoteke ili beleške.

Na kraju, ostanite dosledni svojim ciljevima, ali nemojte se opterećivati savršenstvom. Savršenstvo je teško dostižno, i ponekad je bolje završiti zadatak „dovoljno dobro“ nego insistirati na savršenstvu koje može usporiti vaš napredak.