Pet stvari koje bi ljudi stariji od 60 godina trebali prestati raditi kako bi održali svoje zdravlje i poboljšali kvalitetu života. S godinama se treba brinuti o tijelu i umu Smanjite dugotrajno sjedenje: poznato je da dugotrajno sjedenje uzrokuje nekoliko zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca i gubitak mišića.
- Preporuča se zamijeniti nekom redovnom tjelesnom aktivnošću poput šetnje prirodom, kros-treninga ili plivanja Osigurajte dobro oralno zdravlje: Godinama je potrebno povećati pozornost na oralne probleme poznate kao oralno zdravlje. Svakako održavajte higijenu zuba, redovito čistite zubnim koncem i posjećujte zubara!
Smanjite šećer: Puno šećera samo će vam uzrokovati zdravstvene probleme, poput dijabetesa. Klonite se zaslađenih pića i lažnih sokova. Izbjegavajte izolaciju. Druženje s obitelji, prijateljima i istomišljenicima važno je za dobrobit. Ne dopustite da čahura doma ili lijenosti dovedu do usamljenosti.
- Aktivno se družite i stvarajte nove uspomene. Ograničite brzu hranu: umjesto smeća, birajte hranu bogatu proteinima, vitaminima i hranjivim tvarima. Odlučite se za voće, povrće, orašaste plodove, mliječne proizvode i nemasno meso. Klonite se prerađene hrane i alkohola, ali povremeno si priuštite čašu crvenog. Ove prilagodbe mogu mnogo učiniti za vaše zdravlje i dugovječnost.
BONUS TEKST
Životna priča Guminga Martenesa, dječaka iz Kine koji je doživio jedinstveno iskustvo koje je nadahnulo mnoge – jednog dana se izgubio na željezničkoj stanici. Ipak, 30 godina kasnije pronašao je roditelje. Kad je imao četiri godine, dječak se izgubio na željezničkoj stanici. To mu je promijenilo cijeli život. Njegovi roditelji nisu našli put do njega pa je odveden u sirotište.
Proveo je neko vrijeme u sirotištu, a zatim je primljen u dom na drugom kraju svijeta. Posvojitelji ovog mladića nikada nisu tajili da je on posvojen i u potpunosti su podržali njegovu ideju o pronalasku obitelji. I nakon 30 godina, Guming Martens je konačno pronašao svoje roditelje. Kako se to sve dogodilo? Godine 1994. napustio je kinesku provinciju Jiangsu s roditeljima i otišao u majčin rodni grad u provinciji Sichuan. Nikada nije stigao na odredište jer je u jednom trenutku ostao potpuno sam na željezničkoj stanici.
Dječak je odveden u policiju, gdje su pokušali ući u trag njegovoj obitelji, no kasnije je to nemoguće. Nakon što je isteklo neko vrijeme u potrazi za roditeljima, dječaka su 1996. godine odveli u sirotište i usvojili nizozemski par Jozef i Marija Martens. Dječak je tada pronašao svoj dom u Nizozemskoj. Njegovi posvojitelji dali su ga krstiti i dali mu ime po imenu koje je također imao u sirotištu, Gou Yongming. Kad je dovoljno odrastao, rekli su mu da je posvojen i krenuli u potragu za njegovom obitelji.
U ovoj borbi, koja je trajala 12 godina, najveća podrška bili su mu upravo roditelji koji su ga odgojili. Zajedno su posjetili Kinu 2007. kako bi pronašli njegove roditelje. Posjetili su sirotište u kojem je bio, ali od toga nije bilo ni traga jer je sirotište zatvoreno. Gouming je proveo sljedećih pet godina ponovno učeći kineski i posjetio Kinu još tri puta tijekom studija.
Godine 2012. registrirao je svoje podatke u Udruzi volontera Babi Huijia u gradu Tonghua, koja pomaže u ponovnom spajanju razdvojenih članova obitelji. Otprilike u isto vrijeme završio je studij na Sveučilištu u Leidenu u Nizozemskoj.
Nakon toga, Gouming se preselio u Kanadu, gdje je diplomirao lingvistiku na Sveučilištu McGill. Trenutno je stručnjak za AI prepoznavanje govora u Kanadi. I baš kad je pomislio da svoju obitelj nikada neće pronaći, ma koliko teško bilo. Prošlog listopada volonteri su mu rekli da su njegov DNK usporedili sa ženom po imenu Ven Xurong.