Karlo Akutis, koji je preminuo 2006. godine u dobi od 15 godina od leukemije, poznat je u Italiji kao “Božiji influenser” i “zaštitnik interneta” zbog svog rada na promovisanju Hristove poruke putem interneta pre svoje smrti.

Njegovo telo je izloženo u Asiziju, gde je obučen u svoju omiljenu odeću: Nike patike, farmerke i duks. Iako je rođen u Velikoj Britaniji, gde mu je majka Italijanka, a otac pola Englez, pola Italijan, Karlo je živeo u Britaniji gde mu je otac radio kao trgovac bankar.

  • Po njihovom preseljenju u Milano, Karlo je s nepune tri godine svoj džeparac odmah počeo davati manje sretnima. Kako je rastao, nastavio je svoje filantropske napore pomažući žrtvama zlostavljanja u školi i posvećujući svoje večeri pripremanju i dostavi obroka, zajedno s čistim dekama, onima bez doma.

    Nakon što je dobio dijagnozu leukemije, tragično je preminuo, ali ne prije nego što je izrazio svoje zadovoljstvo svojim roditeljima, izjavivši: “Zahvalan sam što sam otišao s ovog svijeta, jer sam živio svoj život u skladu s Božjom voljom, nikada ne protrativši ni jedan jedini trenutak na postupke koji bi Mu bili nezadovoljni.

Čak i u smrti, Karl Akutis nastavlja imati utjecaj, budući da je papa Franjo nedavno priznao čudo povezano s njim. Dogodilo se to gotovo dva desetljeća nakon njegove smrti. U konkretnom čudu bila je žena koja je gorljivo molila uz tijelo Karla Akutisa tražeći ozdravljenje za svoju kćer koja je teško ozlijeđena u prometnoj nesreći i nalazila se na intenzivnoj njezi. Zanimljivo, nakon samo 10 dana majčinih blagoslovljenih molitvi, njezina je kći počela samostalno disati i na kraju je otpuštena iz bolnice.

Vatikan je objavio da je papa Franjo službeno potpisao dekret kojim se Akutisu otvara put za kanonizaciju kao sveca. Odluka je donesena nakon što je otkriveno da je Charles posredovao s neba 2013. godine, što je rezultiralo čudesnim ozdravljenjem mladog brazilskog dječaka oboljelog od rijetke bolesti gušterače.Nakon njegove smrti, Charles je prikupio globalnu bazu obožavatelja, a njegovi posmrtni ostaci prebačeni su u crkvu Santa Maria Maggiore u Asizu, gdje su trenutno izloženi.

Kada se crkvi skrene pozornost na čuda, ona se podvrgavaju temeljitoj istrazi kako bi se utvrdila njihova autentičnost, budući da se doživljavaju kao radnje koje prkose zakonima prirode.Iako datum kanonizacije ostaje nepoznat, vrijedno je napomenuti da događaji ove prirode imaju sposobnost privući masivna mnoštva, koja se često sastoje od tisuća hodočasnika.

BONUS TEKST:

Budućnost tehnologije je uzbudljiva i puna mogućnosti, ali isto tako izazovna i puna neizvesnosti. Sa brzim napretkom u oblastima veštačke inteligencije, kvantnih računara, biotehnologije, automatizacije i mnogih drugih polja, svet se menja brže nego ikada pre. Dok nam ova tehnološka inovacija donosi mnoge prednosti, poput povećane produktivnosti, unapređenog zdravstva i udobnosti, istovremeno postavlja i niz pitanja o njihovom uticaju na društvo, ekonomiju i prirodu.

Jedna od ključnih oblasti koja će oblikovati budućnost tehnologije je veštačka inteligencija (AI). Razvoj AI otvara vrata za neverovatne inovacije u različitim industrijama, od autonomnih vozila i pametnih gradova do personalizovane medicine i obrazovanja. Međutim, sa ovim napretkom dolazi i zabrinutost zbog potencijalnih negativnih efekata, kao što su gubitak radnih mesta zbog automatizacije, privatnost podataka i etička pitanja vezana za autonomne sisteme.

Druga oblast koja će oblikovati budućnost je biotehnologija. Napredak u oblasti genetskog inženjeringa, terapije ćelijama, organske sinteze i drugih tehnologija omogućava nam da preoblikujemo kako živimo i radimo. Od lečenja genetskih bolesti do stvaranja veštačkog mesa i organskih materijala, biotehnologija ima potencijal da dramatično promeni naše živote. Međutim, postavlja se i pitanje etike i bezbednosti u vezi sa manipulacijom gena i stvaranjem novih organizama.

Kvantni računari su još jedno područje koje obećava revoluciju u načinu na koji obrađujemo podatke i rešavamo probleme. Sa svojom sposobnošću da istovremeno obrađuju više informacija nego klasični računari, kvantni računari mogu da reše probleme koji su danas van domašaja klasičnih računarskih sistema. To otvara vrata za napredak u oblastima kao što su farmaceutska industrija, finansije, veštačka inteligencija i mnogi drugi. Ipak, izazov leži u razvoju stabilnih i pouzdanih kvantnih sistema, kao i u zaštiti od potencijalnih pretnji po bezbednost podataka.

Automatizacija i robotika takođe će imati veliki uticaj na način na koji živimo i radimo. Sa sve većom upotrebom autonomnih vozila, robotizovanih fabrika i pametnih sistema, radna mesta i radne navike će se promeniti. Dok će automatizacija doneti povećanu efikasnost i produktivnost, istovremeno postavlja i pitanja o gubicima radnih mesta, nejednakosti i potrebi za novim veštinama.

U zaključku, budućnost tehnologije je puna mogućnosti, ali isto tako zahteva pažljivo planiranje i upravljanje kako bismo maksimalno iskoristili njene prednosti, dok istovremeno minimiziramo negativne efekte. Ključno je da tehnološki razvoj bude usmeren ka unapređenju ljudskog blagostanja i održivosti planete, uz poštovanje etičkih principa i individualnih prava. Samo tako možemo stvoriti bolju budućnost za sve nas.