Vesela biljka koja ne zahtijeva posebnu njegu. Kineska biljka novca, poznata i kao kineski dolar (Pilea peperomioides), svoje je ime dobila po okruglim tamnozelenim listovima u obliku novčića. Ako razmišljate o tome da ga uključite u svoju kolekciju biljaka, sada je vrijeme da djelujete.

  • Feng shui sugerira da ova biljka može doprinijeti vašem cjelokupnom zdravlju i sreći. Pilea peperomioides, koja se obično naziva kineska biljka novca, popularna je sobna biljka koju mnogi pojedinci posjeduju, a da u potpunosti ne razumiju njezine karakteristike i simboliku. Često nazivana kineskim dolarom, vjeruje se da ova biljka privlači sreću i blagostanje u kućanstvo u kojem uspijeva, sa svojim okruglim listovima na izduženim stabljikama koji podsjećaju na novčiće.

Pilea peperomioides, poznata kao biljka palačinka ili UFO biljka zbog svojih okruglih listova, potječe iz stjenovitih područja južne Kine. Njegovo prepoznatljivo okruglo lišće čini ga popularnim izborom među ljubiteljima biljaka. Osim toga, u feng shuiju ova biljka se smatra simbolom sreće i vjeruje se da privlači bogatstvo. Biljka je pristupačna, a uzgoj u zatvorenom prostoru jednostavan.

  • Nakon što ste locirali sunčano područje za svoju biljku, evo nekoliko stručnih savjeta o tome kako se brinuti za nju kako biste osigurali njen rast i zdravlje. Voda: Ova biljka uspijeva ako se oskudno zalijeva, pa pustite da se tlo temeljito osuši prije nego što joj date vodu. Robusna je, otporna i funkcionira slično kao sukulent. Dobro zalijevana biljka će biti visoka s glatkim, sjajnim listovima.

Stručnjaci dosljedno preporučuju da je bolje pogriješiti i dati premalo vode nego pretjerano zalijevati. Sunčeva svjetlost: Ova biljka uspijeva u svijetlim uvjetima, ali treba izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost veći dio dana. Adekvatna cirkulacija zraka ključna je za njegovo zdravlje. Idealna izloženost svjetlu uključuje jutarnju sunčevu svjetlost i neizravnu sunčevu svjetlost poslijepodne. Ako živite na sjevernoj hemisferi, pozicioniranje vaše biljke blizu prozora koji gleda na istok izvrsna je opcija.

  • Tlo: Za optimalnu drenažu iz zone korijena idealno je rahlo i dobro drenirano tlo. To je sve što je potrebno ovoj sretnoj biljci da napreduje. Ove biljke služe za ulivanje domova pozitivnom energijom, dok otklanjaju negativnost, a vjeruje se da privlače bogatstvo, zdravlje i sreću. U mnogim azijskim zemljama takve su biljke izvrsni darovi, a neke su cijenjeno nasljeđe koje se prenosi generacijama. 

BONUS TEKST

Nedavno su kuhinjske ploče slične ovim stekle značajnu popularnost, no poznato je da dovode do nepovratnih plućnih bolesti. Liječnici u Britaniji dižu uzbunu zbog rastuće učestalosti rijetke nove vrste plućne bolesti među muškarcima koji rade s umjetnim mramorom i granitom. Stručnjaci su dokumentirali 11 slučajeva, s prosječnom starošću pacijenata od samo 34 godine.

  • Osim toga, zabilježili su prvi smrtni slučaj povezan s ovom bolešću. Značajan problem sa suvremenim kuhinjskim pultima leži u materijalima koji imaju visok udio silicijevog dioksida, koji se obično naziva kvarc. Ovi su materijali stekli ogromnu popularnost u renoviranju kuhinja i kupaonica jer mogu oponašati izgled mramora ili granita, a istovremeno su znatno pristupačniji.

Vlasti pozivaju na zabranu korištenja ovih materijala u kuhinjama i kupaonicama kako bi se izbjegla epidemija plućnih bolesti među radnicima slična onoj koju uzrokuje azbest. Što je zapravo silikoza? Ovo stanje rezultira oštećenjem pluća i ožiljcima zbog udisanja prašine od materijala s visokim sadržajem silicija tijekom rada. Redovito udisanje prašine silicija tijekom godina ili desetljeća dovodi do ovog stanja. Oštećuje krhku sluznicu pluća, što dovodi do upale i ožiljaka.

  • Kako se situacija pogoršava, sposobnost apsorpcije kisika se smanjuje, što nepovoljno utječe na cjelokupno zdravlje. Dok se simptomi mogu pojaviti godinama, oni mogu uključivati ​​kronični kašalj, otežano disanje, slabost i umor. Teški zdravstveni učinci Nedavno istraživanje koje su proveli britanski stručnjaci istraživalo je osam novih slučajeva silikoze među muškarcima u dobi od 27 do 56 godina. Od tih osam osoba, jedna je preminula, dvije su trebale transplantaciju pluća, a tri su imale oslabljen imunološki sustav kao posljedicu bolesti.

Osim toga, liječnici su primijetili da se stanje pacijenata pogoršalo čak i nakon što su prestali udisati problematičnu prašinu. Zbog teških posljedica, liječnici silikozu uspoređuju s drugim neizlječivim stanjima poput azbestoze i mezotelioma, od kojih su tijekom 20. stoljeća obolijevali brojni azbestni radnici. Dr. Johanna Feary, specijalist za plućne bolesti u Royal Brompton NHS Trust u Londonu i autorica studije, izrazila je svoju zabrinutost za The Sun: “Porast u ovim slučajevima prilično je alarmantan.

  • Ova bolest pogađa mlade muškarce, od kojih mnogi imaju samo barata ovim materijalom nekoliko godina. Nema dostupnog učinkovitog liječenja, a dijagnoza može biti katastrofalna. Ujedinjeno Kraljevstvo mora uzeti pouke iz iskustava drugih zemalja i poduzeti brze mjere kako bi smanjio broj smrtnih slučajeva u nadolazećim mjesecima i godinama. . Kontroverzni sadržaj trenutno je zabranjen u određenim regijama, poput Australije. Ipak, stručnjaci nastoje osigurati da se priča odvija iu Europi.