Dovoljna je konzumacija svježih bobica aronije u količini od 200 do 300 grama dnevno. Aronija, poznata i kao sibirska borovnica, hvaljena je kao hrana budućnosti zbog iznimnog sadržaja antioksidansa. Naime, aronija sadrži četiri do šest puta više antioksidansa od brusnica, drugog bobičastog i raznog voća.

  • Što se tiče bogatstva antioksidansima, među ostalima se ističu svježi plodovi aronije. Stručnjaci smatraju aroniju najhranjivijim voćem na svijetu, čije podrijetlo seže u Sjevernu Ameriku. Danas se uzgaja u raznim zemljama, uključujući Rusiju, Poljsku, Ukrajinu, Njemačku, Bugarsku, pa čak i kod nas.

Nevjerojatno, aronija se ne suočava s prirodnim protivnicima i pokazuje iznimnu otpornost na različite vremenske uvjete, uključujući niske temperature. Aronija se u svježem obliku može uvrstiti u prehranu dnevnom porcijom od 200 do 300 grama. Nadalje, nudi svestranost jer se može čuvati zamrzavanjem, sušenjem ili pretvarati u razne ukusne oblike poput džema, soka, sirupa ili kompota.

  • Zbog visokog udjela antioksidansa, aronija učinkovito štiti zdrave tjelesne stanice i krvnu plazmu od štetnih učinaka oksidativnog stresa. Za osobe s hipertireozom, toplo se preporučuje zbog svoje sposobnosti da poboljša rad štitnjače. Nadalje, aronija pomaže u prevenciji kardiovaskularnih tegoba, snižava povišen krvni tlak i razinu kolesterola te potiče sintezu korisnog kolesterola.

Kada je riječ o prevenciji bolesti, aronija je nevjerojatno moćno i potpuno organsko sredstvo. Nastavlja biti učinkovit čak iu slučajevima kada je bolest već uzela maha. Među svim vrstama aronije, sibirska aronija, uzgojena usred hladne klime i netaknutog okoliša, ističe se kao najsnažnija i najmoćnija. Aronija, poznata i kao hrana budućnosti, posjeduje izuzetna ljekovita svojstva za ljudski organizam.

  • Njegova učinkovitost u detoksikaciji organizma od štetnih tvari i teških metala čini ga vrijednom preventivom protiv malignih bolesti. Opsežna istraživanja otkrila su njegovu sposobnost u borbi protiv raka učinkovitom eliminacijom značajnog dijela malignih tumorskih stanica u mozgu, plućima, dojkama, debelom crijevu i jetri. Djelujući kao izniman antioksidans, aronija sprječava stvaranje slobodnih radikala i njihov štetan utjecaj na zdrave stanice u tijelu i krvnu plazmu.

To pak usporava proces starenja i štiti od razvoja kroničnih bolesti. Opsežna istraživanja pokazala su sposobnost ove biljke, poznate kao tamna bobica, da poboljša protok krvi unutar krvnih žila. Njegovim uključivanjem u dnevnu rutinu moguće je učinkovito smanjiti razine kolesterola i triglicerida, čime se čuva zdravlje kardiovaskularnog sustava.

  • Nadalje, ova izvanredna biljka nudi olakšanje od migrena i glavobolja, učinkovito snižava krvni tlak i potiče zdravu crijevnu sluznicu i želudac. Osim toga, aronija je poznata po jačanju cjelokupnog imunološkog sustava organizma, smanjenju upale, obrani od virusnih i bakterijskih infekcija u urinarnom traktu te omogućavanju optimalnog rada jetre i žuči. Potrošnja poster Razni proizvodi od aronije probili su se na naše domaće tržište, uključujući sokove i čajeve.

Međutim, same bobice mogu se uživati ​​i svježe zbog njihovih blagotvornih učinaka. Dovoljno je konzumirati oko 200 do 300 grama bobica aronije svaki dan. Kako biste uživali u aroniji tijekom cijele godine, možete je zamrznuti, osušiti ili od nje napraviti marmeladu, sok, sirup, kompot, vino, liker i rakiju. Među tim opcijama, hladno prešani sok je vrlo preporučljiv. Jednostavno ispijanje jedne čaše rakije na prazan želudac svaki dan donosi brojne prednosti.