Održavanje odgovarajuće hidracije ključno je za postizanje vrhunskog zdravlja i olakšavanje različitih fizioloških procesa, uključujući potporu probavi, regulaciju tjelesne temperature i transport hranjivih tvari.

  • Međutim, prekomjerna konzumacija vode može dovesti do prekomjerne hidracije, stanja koje nastaje zbog unosa prevelike količine vode. Za uspostavljanje čvrstih temelja preporučljivo je konzumirati otprilike osam čaša vode dnevno; međutim, to može varirati ovisno o čimbenicima kao što su uvjeti okoline, razina tjelesne aktivnosti i specifične zdravstvene okolnosti poput trudnoće ili dojenja.

Pretjerana konzumacija vode može izazvati intoksikaciju i utjecati na kognitivne sposobnosti. To se događa kada se prekomjerna količina vode infiltrira u stanice, što rezultira oticanjem stanica. Mozak snosi najveći teret ovog opterećenja, manifestirajući se kao dezorijentacija, letargija i migrene, koje mogu eskalirati u hipertenziju i bradikardiju. Nasuprot tome, nedovoljna razina vode u tijelu može izazvati oticanje stanica, povećavajući vjerojatnost epilepsije, komatoznih stanja, pa čak i smrtnog ishoda, kako izvještava Mirror.

  • Pokazatelji obilja vlage mogu se otkriti kroz različite znakove. Jedan od takvih znakova je boja vašeg urina, koja može varirati od svijetlo žute do tamno smeđe nijanse, ovisno o razini hidratacije tijela. Ako se vaš urin čini bistrim, to sugerira da ste konzumirali prekomjernu količinu vode u kratkom vremenskom roku. Osim toga, povećanje učestalosti mokrenja služi kao još jedan izdajnički znak.

Tipično, pojedinci mokre šest do osam puta dnevno u normalnim okolnostima. Osobe koje često konzumiraju kofein ili alkohol mogu smatrati uobičajenim posjećivanje toaleta do 10 puta dnevno. Međutim, prekomjeran unos vode koji premašuje kapacitet izlučivanja bubrega može dovesti do intoksikacije vodom. Ovo stanje može stvoriti opasnu neravnotežu elektrolita i nakupljati se u tijelu, što dovodi do simptoma poput mučnine, povraćanja i proljeva.

  • Pretjerano nakupljanje vode u tijelu, bilo zbog dehidracije ili prekomjerne hidracije, može dovesti do smanjenja razine soli i naknadnog oticanja stanica. Kako se te stanice šire, mozak vrši pritisak na lubanju, što potencijalno može rezultirati iscrpljujućim glavoboljama, oštećenjem mozga i respiratornim poteškoćama. Oticanje stanica također se može manifestirati kao natečenost i promjena boje u stopalima, rukama i usnama, što dovodi do promjena u pigmentaciji kože.

Upijanje prekomjerne količine vode remeti delikatnu ravnotežu tijela, uzrokujući smanjenje razine elektrolita i izazivajući grčeve mišića i grčeve. Bubrezi su primorani raditi jače kako bi eliminirali višak vode. Ako netko konzumira prekomjernu količinu vode i ima poteškoća s ustajanjem iz kreveta, to znači pretjerano opterećenje bubrega.

  • Na određivanje odgovarajuće količine vode koju treba konzumirati utječu različiti čimbenici, uključujući tjelesnu aktivnost, uvjete okoliša, tjelesnu težinu i spol. Za žene u dobi od 19 do 30 godina preporučuje se unos oko 2,7 litara vode dnevno, dok bi muškarci trebali ciljati na oko 3,7 litara. Međutim, oslanjanje samo na žeđ kao pokazatelj možda neće biti dovoljno za pojedince kao što su sportaši, starije odrasle osobe i trudnice.