Pravilna njega kože je od iznimne važnosti, posebno kada je u zdravom i mekom stanju. Nažalost, mnogi muškarci obično zanemaruju važnost njege kože i ne pridaju joj pažnju koju zaslužuje. U ovoj ćemo se raspravi pozabaviti određenim bolestima koje su posljednjih godina u porastu.

  • Sadržaj se nastavlja nakon što oglas završi. Melanom, karcinom bazalnih stanica i karcinom skvamoznih stanica tri su klasifikacije raka kože. Liječenje se pokazalo uspješnim i kod bazalnih i kod planocelularnih karcinoma. Pravovremeno otkrivanje melanoma, iznimno agresivnog i opasnog oblika raka, ključno je za učinkovito liječenje.

Kada se rak kože otkrije u početnim fazama, postoji značajna vjerojatnost uspješnog liječenja, s pozitivnim odgovorom u devet od deset slučajeva. To se pripisuje smanjenom riziku od metastaziranja bolesti u druge dijelove tijela. Dr. Dubravka Đerić, dermatologinja, daje odgovore na najčešće postavljene upite o raku kože. Tko ima veći rizik od razvoja melanoma?

  • Vjerojatnost razvoja melanoma povećava se u sljedećim okolnostima: Osobe svijetle kože često primjećuju pojavu pjegica nakon izlaganja sunčevoj svjetlosti. Oni sa svijetlom kosom i očima, kao i preko 50 madeža na tijelu, pokazuju sklonost atipičnim madežima. Tijekom adolescencije riziku pridonosi opeklina od sunca, najvjerojatnije zbog neadekvatne zaštite od sunca ili korištenja solarija.

Možete li opisati tipičan izgled melanoma? Općenito, melanom se predstavlja u nijansama crne ili smeđe, iako se također može manifestirati u raznim drugim bojama kao što su ružičasta, crvena, ljubičasta, bijela ili plava. Prvi znak melanoma često je promjena veličine ili boje postojećeg madeža ili pojava novog madeža. Melanom se može pojaviti na dva različita načina: otprilike 30% osoba s dijagnosticiranim ovim oblikom raka primjećuje njegov razvoj unutar postojećeg madeža, dok preostalih 70% promatra pojavu melanoma na prethodno nezahvaćenoj koži.

  • Žene imaju veću učestalost melanoma. Pravovremena dijagnoza i liječenje uvelike povećavaju šanse za potpuno izlječenje ove bolesti. Međutim, ako se ne liječi, može se proširiti na različite dijelove tijela, predstavljajući značajne izazove za liječenje i potencijalno dovesti do smrti. Neki uobičajeni znakovi na koje treba obratiti pažnju uključuju madeže s nepravilnim rubovima, asimetrične madeže, obojene madeže, madeže veće od 6 mm ili bilo koje pigmentirane ili nepigmentirane promjene na koži koje pokazuju brzi rast i promjenu.

Ako je bilo koja od ovih indikacija prisutna, savjetuje se konzultirati dermatologa. Kako bi se kožne promjene rano otkrile, dr. Dubravka Đerić, iskusna kozmetička dermatologinja s više od dva desetljeća iskustva, preporuča preventivne preglede prije pojave vidljivih promjena. Za pacijente svih dobnih skupina, Fotofinder alat je posebno dizajniran za praćenje madeža na koži i drugih promjena.

  • Uoče li se bilo kakve promjene, važno je da se pacijenti što prije posavjetuju s liječnikom. Kako se melanom može otkriti u ranoj fazi? Za rano otkrivanje melanoma koristi se ekskluzivna i učinkovita metoda digitalne dermoskopije s mapiranjem cijelog tijela pomoću uređaja Fotofinder.

Ovaj sustav, jedinstven po svojoj sposobnosti da polarizira sveobuhvatne fotografije i isporuči složene slike, stoji sam po svojim mogućnostima. Korištenjem ovog sustava postupak pregleda je jednostavniji i učinkovitiji jer automatski detektira nove lezije i promjene na postojećima. Ovaj brzi i jednostavan test traje samo 5 minuta. Preporučuje se osobama koje imaju veliki broj madeža nepravilnog oblika ili onima kojima je već dijagnosticiran melanom.

 

  • Ne samo da ovaj test pomaže u planiranju sljedećih operacija melanoma, već služi i kao vrijedan alat u primarnom liječenju ove vrste raka kože, a to je operacija. Osim ove dijagnostičke metode, ključno je pojedince educirati o ABCDE karakteristikama melanoma za potrebe samopregleda. Potvrda dijagnoze melanoma postiže se histopatološkom analizom. Kako bi se osiguralo potpuno uklanjanje tumora i smanjio rizik od recidiva, provodi se postupak široke ekscizije.

Učinkovitost liječenja melanoma ovisi o stadiju u kojem je otkriven. Najuspješniji pristup liječenju uključuje ranu identifikaciju, nakon koje slijedi kirurško uklanjanje melanoma i naknadnu histopatološku analizu. Ključno je konzultirati se sa zdravstvenim djelatnikom radi pregleda ako se uoče bilo kakve promjene na madežu, jer mogu ukazivati ​​na prisutnost melanoma.

  • Brzo uklanjanje melanoma ključno je za postizanje potpunog oporavka. Odgađanje liječenja daje priliku raku za širenje i metastaziranje. Melanom ima potencijal brzog širenja u različite dijelove tijela putem limfnog sustava ili krvotoka. Poduzimanje preventivnih mjera i prakticiranje zaštite ključni su u tom pogledu. Testiranje dr. Dubravka Jelić prepoznaje kao najučinkovitiju prevenciju.

Redovitim pregledima i zaštitom od UV zračenja, pojedinci mogu učinkovito spriječiti nastanak melanoma. Ovo ne samo da skraćuje trajanje liječenja za one koji su već pogođeni, već i znatno poboljšava ukupnu kvalitetu života. Kako bi se osigurala dovoljna zaštita, preporuča se koristiti kremu za sunčanje s minimalnim zaštitnim faktorom 15.

  • Dodatno, minimaliziranje izlaganja suncu može se postići izbjegavanjem aktivnosti na otvorenom tijekom sati najvišeg intenziteta zračenja, obično između 10 i 16 sati. Nadalje, preporučljivo je izbjegavati korištenje solarija. Koliko često treba zakazivati ​​sastanke? Učestalost posjeta dermatologu određuje se od slučaja do slučaja, procjenjuje se na inicijalnom pregledu kod dr. Dubravke Đerić. Preporučeni raspored može se razlikovati, budući da će određene osobe možda zahtijevati češće preglede, dok oni bez ikakvih problema obično dobivaju upute za posjete svakih šest mjeseci.