Svi želimo da naš dom bude odraz našeg ličnog stila i udobnosti, a ne da se previše oslanjamo na trenutne trendove ili savete stručnjaka za uređenje. Međutim, u nastojanju da ulepšamo prostor i ostavimo svoj lični pečat, često pravimo greške koje umesto da odraze našu individualnost, otkrivaju nešto što možda ne bismo želeli. Prema stručnjaku Vilijemu Hensonu, postoje neki predmeti u domu koji mogu odati loš utisak i signalizirati nedostatak stila ili materijalne sredstva.

Evo nekoliko stvari koje Henson smatra neprikladnim:

Satenska posteljina u boji – Mnogi veruju da je satenska posteljina, naročito crna, znak luksuza, ali Henson tvrdi da je to znak neukusa. Umesto satena, on preporučuje kvalitetnu posteljinu od pamuka, lana ili njihove mešavine. Svila i saten su, prema njegovom mišljenju, pogodni za one koji teže da izgledaju umišljeno.

Plišane lutke – Iako može delovati slatko čuvati plišane igračke iz detinjstva, Henson smatra da je to znak lošeg ukusa, naročito ako te igračke drže srce, cveće ili ljubavne poruke. Takvi detalji mogu delovati pretenciozno.

Ogromna ogledala – Ogromna ogledala na neuobičajenim mestima, kao što su plafoni spavaćih soba, mogu delovati vulgarno i narcisistički. Prema Hensonu, što je veće ogledalo, to obično osoba izgleda lošije u njemu.

Nameštaj od stakla – Održavanje staklenog nameštaja može biti vrlo nezgodno, i Henson savetuje da se radije odlučite za klasične materijale poput hrasta ili mahagonija, koji su u njegovom mišljenju prikladniji i trajniji.

Gomila jastučića – Ako imate previše jastučića, Henson to vidi kao znak da ste se možda previše trudili da impresionirate. Prekomerni broj jastučića može delovati nepraktično i samo dodati osećaj neurednosti.

Dakle, kako bi vaš dom zaista odražavao vaš stil i ukus, najbolje je fokusirati se na kvalitet i funkcionalnost, umesto na prekomerno ukrašavanje ili pokušaj da impresionirate druge.

BONUS TEKST

Jedna od fascinantnih zanimljivosti u vezi s ljudskim tijelom je njegova sposobnost regeneracije, posebno kada je riječ o jetri. Naša jetra je nevjerovatno moćan organ, sposoban da se oporavi i obnovi čak i nakon što je dobar dio nje oštećen ili uklonjen. Ova regenerativna sposobnost je gotovo jedinstvena u ljudskom tijelu.

Jetra obavlja brojne vitalne funkcije, uključujući pročišćavanje krvi, proizvodnju žuči i skladištenje hranljivih materija. Međutim, ono što je zaista fascinantno je da se može oporaviti čak i ako se odstrani do 70% njenog tkiva. Kada se ovo dogodi, preostali dio jetre počinje se brzo regenerirati, obnavljajući svoju masu i funkciju. Ovaj proces može trajati nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ali na kraju, jetra se gotovo potpuno obnavlja.

Ova regeneracija je ključna iz evolucijske perspektive jer omogućava preživljavanje i nastavak normalnog funkcionisanja tijela čak i nakon teških povreda ili operacija. To je također razlog zašto su transplantacije jetre uspješne, jer donor može dati dio svoje jetre, a oba organizma (donor i primalac) mogu regenerisati svoja tkiva i nastaviti s normalnim životom.

Regeneracija jetre je povezana s posebnim ćelijama zvanim hepatociti, koje imaju sposobnost brzog dijeljenja i rasta kada dođe do oštećenja. Iako su mnogi dijelovi tijela sposobni za neki oblik regeneracije, poput kože koja zacjeljuje nakon posjekotine, jetra je jedini unutrašnji organ koji se može tako efikasno i brzo oporaviti.

Iako je jetra otporna i sposobna da se regenerira, važno je napomenuti da njeno dugoročno zdravlje može biti narušeno prekomjernom upotrebom alkohola, lošom ishranom i virusnim infekcijama poput hepatitisa. Stalno oštećenje jetre može dovesti do ozbiljnih stanja kao što je ciroza, kada njena sposobnost regeneracije postaje ograničena.

Zbog toga je izuzetno važno brinuti se o zdravlju jetre, jer ona, iako nevjerovatno snažna, nije neuništiva.