Nekad su naši stari znali govoriti nije svaki poklon za darivanje!!!U nastavku pročitajte koje predmete nikako ne treba poklanjati ni rodbini, ni prijateljima,jer se vjeruje da sa njima ide i loša sreća.
U našem narodu, još od davnina, postoje mnoga stara verovanja koja su prenošena s kolena na koleno, i kojih su se naši preci strogo pridržavali – posebno kad je reč o poklanjanju stvari. Veruje se da određeni predmeti, ako se daju kao poklon, mogu doneti veliku nesreću, siromaštvo, bolest, pa čak i prekid odnosa među ljudima. A posebno se za praznike treba čuvati takvih “darova”, jer praznični dani, puni duhovne energije, mogu pojačati i dobro i zlo.
Oštri predmeti – režu i dar i prijateljstvo
Jedno od najraširenijih verovanja jeste ono da nikada ne valja poklanjati oštre predmete – bilo da su to noževi, makaze, britve, igle ili šiljci. Narod kaže: “Ko ti da oštro – zarezaće prijateljstvo!” Veruje se da ovakvi pokloni seku bliskost i unose razdor, pa se savetuje da se, ukoliko već morate pokloniti takvu stvar, obavezno da simboličan novčić u zamenu – kako bi se “kupila” stvar, a ne poklonila.
Ogledala – kapija za nesreću
Iako su lepa i deluju kao lep ukras u domu, ogledala nikako ne treba poklanjati. Stari su verovali da se u njima kriju senke i zarobljene energije, a da poklonjeno ogledalo može “uvesti” nesreću u kuću onoga ko ga primi. Kažu da ogledalo ima dušu, i da ono “pamti” i prenosi tuđu sudbinu. Zato se ovakav poklon smatra lošim znakom, pogotovo za mladence ili one koji se useljavaju u novi dom.
Posuđe – prazno ne daj
Poklanjanje posuđa, poput tanjira, činija ili šoljica, nosi svoje rizike. Naime, veruje se da se prazni sudovi ne poklanjaju, jer time “daješ prazninu”, odnosno siromaštvo. Ako se već odlučite za ovakav poklon, običaj je da u svaki komad stavite po jedan novčić – kako bi dom primaoca uvek bio pun, bogat i blagosloven.
Sat i upaljač – otkucaji rastanka
Jedno od zanimljivijih verovanja tiče se poklanjanja satova. Kažu da kad nekom pokloniš sat, zapravo poklanjaš vreme koje vam je preostalo zajedno. Posebno se veruje da ako devojka pokloni momku sat (ili on njoj), njihova veza ubrzo ide kraju, jer sat tada počinje da “otkucava rastanak”. Slično se veruje i za upaljače – poklonjen upaljač može doneti svađu, pa čak i narušiti zdravlje.
Maramice, šalovi i biseri – suze, tuga i gubici
Naizgled bezazleni pokloni poput maramica i šalova takođe se smatraju lošim, jer se kroz narod prenosi verovanje da oni donose suze, hladnoću u srcu i lošu sreću. Maramice se vezuju za ispraćaje, oproštaje i tuge, pa ih ne treba darivati dragim ljudima, naročito ne na praznike.
Što se tiče biserâ, iako deluju elegantno i luksuzno, veruje se da su oni simbol tuge, “suze siročadi i udovica”, pa poklonjeni biseri navodno donose bolest, gubitak ili patnju.
Novac – ne daruj praznu ruku
Danas je postalo uobičajeno da se umesto poklona da novac, najčešće u koverti. Međutim, stara narodna verovanja kažu da ni novac nije dobro poklanjati bez mere i obreda. Ako se već daje, to treba da bude uz blagoslov, sa lepom željom, da se ne bi “kupila sudbina” onog kome se poklanja. U nekim krajevima se veruje da novac ne treba davati direktno u ruke, već preko nečega – kako se ne bi “odnela sreća”.
Cveće – ne nosi svaki cvet lepu poruku
Cveće je jedan od najčešćih poklona, naročito ženama, ali ni tu nije svejedno šta i kako se poklanja. Nikada se ne poklanja paran broj cvetova – to se radi samo kad se ide na groblje. Takođe, izbegavajte poklanjanje ljiljana, hrizantema i hortenzija, jer se ti cvetovi najčešće vezuju za žalost, smrt i rastanak.
Neki izbegavaju i veštačko cveće, jer ono simbolizuje lažnu lepotu, a donosi stagnaciju i lošu energiju u dom.
Boje takođe imaju značenje:
- Crvena – ljubav, strast
- Bela – nevinost, iskrenost
- Žuta – ljubomora, prevara
- Ljubičasta – vernost, duhovna povezanost
- Roze – nežnost, pažnja