Na plaži Nebojša Tasić, kardiolog, otkriva tajne prevencije srčanog i moždanog udara. S obzirom na to da je sezona kupanja duž obale u punom jeku, ključno je pridržavati se posebnih smjernica kako biste spriječili bilo kakve fatalne incidente prilikom kupanja u hladnim rijekama ili naglog ulaska u vodu.

  • Doktor Nebojša Tasić u intervjuu Jutru, emitiranom na televiziji Prva, rasvijetlio je opasnosti koje nosi uranjanje u hladne vode za vrijeme velikih vrućina. Problem koji se ponavlja nalazi se unutar kardiovaskularnog sustava, uključujući srce i krvne žile. Ključno je shvatiti da je ova stvar daleko od bezazlene ili trivijalne, budući da traje iz godine u godinu.

Naime, tijekom ljetne sezone, kada privlačnost vode postane neodoljiva, pojedinci su željni kupanja, što je sasvim normalno. Međutim, većina, posebice mlađa generacija, ne prepoznaje iznimnu važnost postupnog privikavanja tijela na temperaturu vode, čak i kada ulaze u toplije vode. Potreban je oprez, posebno pri uranjanju u hladnu vodu, jer to predstavlja velike rizike, objasnio je liječnik.

  • Intrigantno je kada pojedinci samouvjereno tvrde: “Ušao sam u hladnu vodu nebrojeno puta, uživam se kupati u hladnoj vodi, a kod kuće sam navikao na to, tako da nema problema.” Međutim, ključno je prepoznati da ekstremne situacije mogu nastati kada pojedinci stradaju, bilo utapanjem ili doživljenim srčanim ili moždanim udarom, kao rezultat ulaska u hladnu vodu.

Ipak, nije neuobičajeno da pojedinci potraže liječničku pomoć nakon što uđu u hladnu vodu i dožive iznenadnu drhtavicu, temperaturu, aritmiju, vrtoglavicu i na kraju se spase izlaskom iz vode. Koja je temeljna poruka ovdje? Ovo služi kao upozorenje jer naglo uranjanje u hladnu vodu može izazvati grčeve krvnih žila, što je početni odgovor tijela, što dovodi do inicijalno ubrzanog otkucaja srca nakon čega slijedi sporiji otkucaj srca.

  • Tu spoznaju ističe dr. Tasić. Ulazak u hladnu vodu postaje sve opasniji kako vanjska temperatura raste. Ulazak u vodu po vrućem vremenu predstavlja veću opasnost za vaše tijelo, osobito ako ste se dulje sunčali na suncu. To je zbog širenja krvnih žila, stvarajući oštar kontrast između topline vašeg tijela i iznenadnog uranjanja u hladnu vodu.

Važno je napomenuti da pod “hladnoćom” ne mislim na smrzavanje. Osobito su osjetljivi mladi pojedinci koji posjeduju nepokolebljivu vjeru u svoju nepobjedivost i neutaživu želju za svime i svačim, posebno u kombinaciji s noćnim životom te konzumacijom energetskih pića, alkohola i raznih supstanci.

  • Kao posljedica toga, oni se bude u kasnim jutarnjim satima i odmah uranjaju u aktivnosti vezane uz vodu. Iako su ta ponašanja opasna, prenošenje njihovih rizika mladoj osobi pokazalo se izazovnim pothvatom. Liječnik je savjetovao da se ne konzumiraju gazirani sokovi i alkohol, te je istaknuo kako je važno da se radije opredjeljuju za čajeve i vodu

Uz to, strogo su upozorili da se ne ulazi u vodu pod utjecajem alkohola. Doktorica Tasić je objasnila da je ljeto pravo vrijeme za uživanje u salatama i lakšim jelima, posebno ribi, jer pomaže u sprječavanju preopterećenja želuca zbog potencijalne opasnosti od prevelike vrućine.