Voće i povrće su ključni sastavni deo naše svakodnevne ishrane, i to tokom cele godine. Često se pitamo kako različite vrste voća utiču na naše telo, jer iako su poznati po svojim zdravstvenim koristima, važno je znati kako ih pravilno konzumirati. Ovi prirodni proizvodi bogati su vitaminima, mineralima i vlaknima, što ih čini odličnim za naše zdravlje, ali to ne znači da bismo ih trebali unositi u neograničenim količinama. Naime, voće, iako vrlo zdravo, sadrži šećer, koji je prirodni “slatkiš” i koji može imati negativne efekte ako ga unosimo u prekomernim količinama.
- Preporučuje se da odrasla osoba dnevno unese oko 200 grama voća, što je otprilike količina koja može zadovoljiti dnevne potrebe organizma za svim potrebnim vitaminima, mineralima i vlaknima. Osim toga, ukoliko volite sveže ceđene sokove, preporučena količina je između 120 i 150 mililitara dnevno, što je sasvim dovoljno. S druge strane, povrće je još važnije u našoj ishrani, i stručnjaci sugerišu da bismo trebali unositi minimum 400 grama povrća dnevno, što odgovara oko četiri porcije. Povrće je izuzetno bogato mineralnim materijama i vlaknima, ali ne sadrži šećer, zbog čega se može konzumirati u većim količinama bez straha od negativnih posledica po zdravlje.
Dr Veroslava Stanković, specijalista ishrane, upozorava da iako voće može biti vrlo korisno za naše zdravlje, prekomerni unos može imati neželjene posledice. Naime, ako unosimo veće količine voća tokom dužeg vremenskog perioda, to može dovesti do poremećaja u regulaciji šećera u krvi, što može uzrokovati porast nivoa glikemije.
Ovaj proces, ako traje duže vreme, može dovesti do razvoja gojaznosti, povišenih nivoa insulina u krvi (hiperinsulinemija) i čak do dijabetesa tipa 2. Zato je važno da budemo pažljivi sa količinom voća koje konzumiramo, iako ono svakako treba biti deo naše svakodnevne ishrane.
Kada je reč o vrstama voća koje sadrže najviše šećera, stručnjaci iz oblasti ishrane navode da su šljive i grožđe voće koje ima posebno visok nivo šećera. Zbog toga se grožđe često koristi kao prirodni zaslađivač, a šljive su poznate po svojoj slatkoći. Iako mnogi smatraju da je lubenica veoma slatka, interesantno je da ona zapravo ima veći glikemijski indeks od dinje, koja je naizgled slađa, ali sadrži manju količinu vode. Zbog toga je dinja možda bolji izbor kada se radi o voću koje je manje opterećeno šećerom, a ujedno ima veću nutritivnu vrednost u poređenju sa lubenicom.
Pored toga, postoje i vrste voća koje se smatraju teže svarljivima zbog visoke koncentracije dijetnih vlakana. Šljive i kruške spadaju među voće koje može biti izazov za probavu, iako su izuzetno zdrave i korisne. Međutim, ova vrsta voća je bogata vlaknima, što je izuzetno korisno za zdravlje creva i celokupni digestivni sistem. S druge strane, kajsije i breskve su voće koje sadrži značajnu količinu beta karotena, što ih čini odličnim izvorom antioksidanata. Ovi fitonutrijenti pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u organizmu i podstiču jačanje imunog sistema.
Bobičasto voće, kao što su kupine, maline i jagode, takođe je izuzetno zdravo i bogato fitonutrijentima koji pomažu u prevenciji karcinoma i smanjenju negativnog uticaja slobodnih radikala. Ovaj tip voća je vrlo koristan u očuvanju zdravlja, posebno zbog svoje sposobnosti da podstiče imunitet i bori se protiv bolesti.
Među voćem koje ima posebnu zdravstvenu vrednost, izdvaja se ananas. Ova voćka je bogata bromelinom, enzimom koji je poznat po tome što pomaže u smanjenju količine masti u organizmu, čineći je korisnom za one koji žele da poboljšaju metabolizam i smanje telesnu masu. Ananas je takođe bogat vitaminima, posebno vitaminom A, koji povoljno utiče na razvoj i zdravlje embriona, što ga čini odličnim izborom za trudnice. Pored toga, ananas sadrži i visok nivo dijetnih vlakana, a u poređenju sa mnogim drugim voćem, ima relativno nizak nivo šećera, što ga čini idealnim za svakodnevnu konzumaciju.
U zaključku, voće i povrće su ključni sastojci zdrave ishrane, ali kao i sa svim hranom, važno je da ih konzumiramo u umerenim količinama. Preterivanje, čak i sa zdravim namirnicama, može dovesti do negativnih efekata na zdravlje, pa je važno da budemo svesni nutritivnih vrednosti svakog voća i povrća koje unosimo u organizam. Korišćenje različitih vrsta voća, ali i povrća, u skladu sa preporukama nutricionista, može značajno doprineti poboljšanju našeg zdravlja i opšteg blagostanja.”