Kada je riječ o simptomima raka želuca, važno je da ih procijeni medicinski stručnjak jer često mogu biti nespecifični. Prevalencija raka želuca veća je među muškarcima nego kod žena, a vjerojatnost razvoja bolesti raste nakon navršenih 50 godina.

Ovaj oblik raka postupno napreduje, a većina slučajeva uključuje adenokarcinom koji nastaje u unutarnjoj ovojnici želuca. odgovoran za proizvodnju probavnih tekućina. Osim dobi i spola, kao jedan od čimbenika rizika identificirana je prisutnost bakterije Helicobacter pylori, koja se često povezuje s nastankom čira na želucu.

Dugotrajna infekcija može izazvati prekancerozne promjene u sluznici želuca. Rizik od razvoja raka želuca može se povećati ponašanjem poput pušenja, konzumiranja alkohola, prakticiranja nezdravih prehrambenih navika, konzumiranja toplih napitaka i redovitog konzumiranja velikih porcija slane i kisele hrane.

Dodatno, pretjerana pretilost, koja je također povezana s raznim drugim oblicima raka, može dodatno pridonijeti ovom riziku. Znakovi raka želuca uključuju smanjenu želju za hranom, neobjašnjiv pad apetita i nelagodu u predjelu želuca. Tipično se ta nelagoda osjeća iznad pupka i popraćena je općim osjećajem nelagode u trbušnoj šupljini.

Osim toga, mogu se pojaviti žgaravica, probavne smetnje i osjećaj mučnine, zajedno s mogućnošću povraćanja želučanog sadržaja koji može ali ne mora pokazivati ​​tragove krvi. Ako je rak metastazirao u jetru, moguće je nakupljanje tekućine u abdomenu, osjećaj umora često povezan s anemijom i promjena boje kože i očiju.

Prema dr. Kiran Turaga, kirurškom onkologu sa Sveučilišta Yale, ovi simptomi mogu biti nespecifični, naglašavajući važnost traženja medicinske dijagnoze, osobito ako postoji povijest raka želuca u pacijentovoj obitelji.

Pravodobno prepoznavanje ove bolesti ima značajnu vrijednost – kada se rano otkrije, jednostavan endoskopski postupak može učinkovito eliminirati područje raka. Dodatno, upoznajte se s kirurškim postupkom želučane premosnice kao preventivne mjere protiv pretilosti.

BONUS TEKST:

Ako osjetite stalnu promuklost zajedno sa suhim grlom i osjećajem grebanja koji potraje više od 10 dana, savjetuje se da potražite liječničku pomoć jer bi to moglo ukazivati ​​na temeljni zdravstveni problem koji treba riješiti. U nastavku su glavni uzroci promuklosti i neki prijedlozi kako je ublažiti. Tipično, promuklost proizlazi iz virusne infekcije koja zahvaća gornje dišne ​​puteve.

Osim toga, postoje razni drugi čimbenici koji mogu potaknuti, pridonijeti ili pogoršati ovo stanje. Ti čimbenici obuhvaćaju: Bolest gastroezofagealnog refluksa, obično poznata kao refluks kiseline, stanje je koje karakterizira povratni tok želučane kiseline u jednjak. pušenje Pretjerano korištenje glasnica, poput vrištanja i dugotrajnog pjevanja, može se pripisati konzumaciji kofeinskih i alkoholnih pića.

alergije Promuklost može biti uzrokovana udisanjem otrovnih tvari ili pretjeranim kašljanjem, iako postoje i neki manje uobičajeni čimbenici koji mogu pridonijeti ovom stanju. Ako promuklost potraje dulje od 10 dana, savjetuje se potražiti liječničku pomoć jer se može pripisati raznim čimbenicima poput polipa glasnica, raka grla, štitnjače ili pluća, oštećenja grla, lošeg rada štitnjače, aneurizme torakalne aorte , ili stanja živaca i mišića koja utječu na funkciju govora.

Promuklost obično nije razlog za brigu, ali ako potraje dulje od tjedan dana kod djece ili 10 dana kod odraslih, savjetuje se potražiti liječničku pomoć. Ako osjetite promuklost uz simptome kao što su iscjedak iz nosa, otežano gutanje ili komplikacije s disanjem, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć.

Kako bi odredio odgovarajući postupak, liječnik može upotrijebiti različite dijagnostičke metode, poput brisa grla, rendgenske snimke ili CT-a (što je još jedan oblik rendgenskih zraka). Osim toga, može biti potrebna kompletna krvna slika za procjenu količine crvenih i bijelih krvnih stanica, trombocita i hemoglobina. Simptomi se mogu ublažiti i hidratizirati grlo konzumiranjem tekućine. Određene rutine mogu pružiti olakšanje od promuklosti.