Svi mi težimo da naš dom bude mesto u kojem se osećamo prijatno i da ga prilagodimo sopstvenom ukusu. U ovoj potrazi za ličnim stilom, često se možemo suočiti s izazovima, posebno kada je u pitanju opremanje prostora. Iako je normalno željeti ostaviti svoj pečat, važno je biti svestan da ponekad, umesto da odražavamo svoju jedinstvenost, možemo napraviti greške koje zapravo otkrivaju nedostatak stila ili čak materijalne sredine.
U ovom kontekstu, stručnjak za uređenje doma, Vilijem Henson, izneo je nekoliko zanimljivih i, moramo priznati, provokativnih stavova o stvarima koje ne bi trebalo imati u domu, jer one mogu ostaviti utisak o neukusu ili nedostatku elegancije. Njegova zapažanja donose mnogo zanimljivih tema za razmišljanje, a prvo na listi su satenska posteljina i boje koje često deluju kao simbol luksuza. Henson tvrdi da satenska posteljina, posebno u tamnim tonovima poput crne, zapravo nije znak stila, već pokazuje nedostatak ukusa. Umesto toga, preporučuje posteljinu od kvalitetnih materijala kao što su pamuk ili lan, jer su oni sinonimi za udobnost i klasičan izgled.
- Osim posteljine, Henson se dotakao i plišanih lutaka koje mnogi od nas i dalje čuvaju iz detinjstva. Iako možda mislite da su ove igračke slatke i nostalgične, on naglašava da je čuvanje plišanih životinja, posebno onih koje drže srce ili cveće, izuzetno neukusno i neodraslo. Ove stvari ne govore o ljubavi ili lepim uspomenama, već o nedostatku stila.
Druga tema koju je Henson obradio su ogromna ogledala koja su postavljena na neuobičajenim mestima. On smatra da takva ogledala ne samo da izgledaju vulgarno, već i da daju do znanja da osoba koja ih postavlja ima preteranu opsesiju sobom. Na primer, postavljanje ogledala na plafon spavaće sobe može izgledati kao pokušaj isticanja sopstvene lepote, ali često pokazuje suprotno. Veće ogledalo, prema Hensonovom mišljenju, može značiti da osoba zapravo ne izgleda onako kako misli da izgleda.
- Još jedan predmet koji Henson kritikovao jeste stakleni nameštaj. Prema njegovom mišljenju, održavanje takvog nameštaja je toliko zahtevno da se ne isplati ulagati u njega. Umesto toga, preporučuje klasične materijale poput hrasta ili mahagonija koji su ne samo izdržljivi, već i estetski privlačni i prikladni za svaku vrstu prostora.
Na kraju, stručnjak se osvrnuo na problem prevelikog broja jastuka u prostoru. On smatra da gomila jastuka može sugerirati da ste nedovoljno organizovani ili da pokušavate da sakrijete nedostatak stila. Henson poručuje da, ukoliko imate previše jastučića, to može odražavati vašu želju za pokazivanjem, ali u isto vreme, može delovati i siromašno.
Svi ovi komentari i saveti od strane Vilijema Hensona pružaju zanimljiv uvid u svet dizajna interijera i podsećaju nas da je važno razmisliti o izborima koje pravimo kada uređujemo svoje domove,ali da to bude lijepo. Ponekad, manje je više, a kvalitet materijala i stila može stvoriti mnogo veći utisak od pretrpavanja prostora nepotrebnim ili neukusnim predmetima. U tom smislu, mudro birajući predmete i elemente za svoj dom, možemo zaista izraziti svoju ličnost i stil bez opterećenja trendovima ili očekivanjima drugih.Naime, postoje stvari u kući koji jednostavno pokazuju da nemate stila i da ste siromašni, bilo duhom bilo materijalno.