Ako želite da se oslobodite tvrdokornih naslaga kamenca u mašini za pranje veša, najjednostavnije i najefikasnije rešenje je korišćenje obične limunske kiseline. Limunska kiselina je prirodni rastvarač kamenca i masti, i lako može da se koristi za čišćenje različitih aparata u domaćinstvu, uključujući mašinu za pranje rublja.
Evo kako možete efikasno očistiti svoju mašinu za pranje veša koristeći ovu jednostavnu metodu:
Čišćenje mašine za pranje veša sa limunskom kiselinom
Da biste očistili unutrašnjost mašine i uklonili kamenac sa svih važnih delova, kao što su bubanj i grijaći element, potrebno je da u dozator za deterdžent sipate 100-200 g limunske kiseline. Zatim pokrenite program pranja na 60 stepeni. Ovaj postupak je brz i jednostavan, a rezultati su odlični – kamenac se rastvori, a vaša mašina za pranje veša će biti mnogo čistija i spremna za dalju upotrebu.
Čišćenje gumene zaptivke mašine
Osim unutrašnjih delova, često zaboravimo da očistimo i gumene zaptivke na vratima mašine. Ove zaptivke mogu sakupljati prljavštinu, plesan i vlagu, što može dovesti do neprijatnih mirisa. Da biste ih očistili, pomešajte pola litre vode sa 1 kašikom limunske kiseline. Uronite krpu u ovu mešavinu i pažljivo prebrišite gumene zaptivke, prolazeći kroz sve delove gde može biti nakupljene prljavštine ili plesan. Ovaj postupak ne samo da uklanja nečistoće, već i pomaže u sprečavanju razvoja neprijatnih mirisa.
Problem sa neprijatnim mirisima
Jedan od najčešćih problema koji se javlja u mašinama za pranje veša, posebno onima koje često peru na niskim temperaturama, je neugodan miris iz mašine i sa samog rublja. Na to su počeli da primjećuju i mnogi korisnici, kao što je bila i situacija kod jedne čitateljke koja je primetila da njene košulje više ne mirišu kao nekada. Miris postaje kiseli i neugodna aroma dolazi iz samog aparata, što može biti znak da ostaci deterdženta, prljavština i masti nisu potpuno uklonjeni tokom pranja na nižim temperaturama.
Jedan od trikova za rešavanje ovog problema je upotreba običnih tableta za pranje sudova. Ove tablete su odlične za razgradnju masti i naslaga koje se nakupljaju u mašini. Za čišćenje mašine, samo stavite dve tablete za pranje sudova u praznu mašinu, postavite temperaturu na 90 stepeni i pustite mašinu da odradi ceo ciklus pranja. Ova metoda efikasno uklanja masti i ostatke koji mogu uzrokovati neprijatne mirise, i nakon toga veš ponovo miriše sveže i čisto.
Domaći “Calgonit” za uklanjanje kamenca i masti
Ako želite da napravite još snažniji sredstvo za uklanjanje kamenca i masti, možete koristiti domaći recept za “calgonit” ili sredstvo za otapanje kamenca. Ovaj domaći “pojačivač” čišćenja možete napraviti uz pomoć nekoliko jednostavnih sastojaka:
Sastojci:
- 2 dela sode za pranje
- 2 dela sode bikarbone
- 2 dela limunske kiseline (neka to bude više nego što je originalni recept, jer limunska
- kiselina pojačava efekte čišćenja)
- 1 deo nejodirane soli
Priprema i upotreba: Svi sastojci se dobro pomešaju, a mešavinu stavite u posudu koja može da se zatvori, kako bi ostala suva. Za čišćenje mašine za pranje veša, upotrebite nekoliko kašika ove smese (oko 4-5) i stavite ih u praznu mašinu. Zatim, postavite ciklus na 90 stepeni i pustite da mašina obavi pranje. Ovaj postupak pomaže u uklanjanju kamenca, masti, pa čak i neprijatnih mirisa. Takođe, ovu mešavinu možete koristiti i kao dodatak prilikom svakog pranja rublja – jednostavno dodajte jednu kašiku u bubanj tokom pranja da biste omekšali vodu i očistili mašinu pri svakom korišćenju.
Prednosti korišćenja domaćih sredstava za čišćenje
Korišćenje prirodnih sastojaka poput limunske kiseline, sode bikarbone i soli ne samo da je ekološki prihvatljivo, već može biti i vrlo efikasno u održavanju vaše mašine za pranje veša u dobrom stanju. Ovi sastojci su sigurni za vašu mašinu i neće izazvati oštećenje, a istovremeno pomažu u otapanju naslaga kamenca, masti i deterdženta, što dugoročno produžava životni vek mašine.
Za kraj, kako bi vaša mašina za pranje veša bila u optimalnom stanju i radila besprekorno, preporučuje se da ove čišćenje ponavljate svakih nekoliko meseci. Na taj način ćete osigurati da vaša mašina ne samo da pere efikasno, već i da vaša odeća uvek bude sveža, a mašina dugotrajna i u dobrom stanju.