Osjećaj nelagode, nadutost je čest problem koji ne treba shvatiti olako, jer potencijalno može ukazivati ​​na ozbiljnije stanje, poput raka jajnika. Dr. Jenny Le na TikToku upozorava da, iako lijekovi koji se izdaju bez recepta mogu olakšati neugodne simptome nadutosti, oni ne rješavaju temeljni uzrok.

U nedavnom se videu pozabavila temom stalne nadutosti, istražujući temeljne uzroke koji možda nisu u skladu s početnim pretpostavkama. Doktor Le je pojasnio da se nadutost ponekad može pojaviti kao posljedica nedovoljnog unosa hrane ili neredovitog jedenja. Razlog tome je što crijeva troše značajnu količinu energije, poznatu kao Paracelsus, kako bi se skupila i izbacila stolicu iz tijela.

Ako se netko stalno drži niskokalorične dijete ili ne jede redovito, njegovo tijelo može osjetiti manjak potrebne energije potrebne za ovaj određeni proces. Prema riječima stručnjaka, izostanak hrane uzrokuje da crijeva ostanu opuštena, bez potrebe za kontrakcijama. Međutim, kada se konzumira značajna količina hrane, crijeva reagiraju intenzivnijim kontrakcijama, što može dovesti do nadutosti.

Koji su čimbenici koji pridonose pojavi nadutosti? Ako pojedinci koji slijede dijetu bogatu vlaknima, voćem i povrćem imaju zatvor, to može biti znak da ne konzumiraju dovoljnu količinu vode kako bi olakšali prolaz stolice. Osim toga, osobe sa sjedilačkim načinom života mogu imati poteškoća s pražnjenjem crijeva, što rezultira osjećajem nadutosti. Prema NHS-u, prekomjerni plinovi u crijevima identificirani su kao glavni krivac za nadutost.

  • Kao rezultat toga, stručnjaci preporučuju uključivanje hrane bogate vlaknima u prehranu, bavljenje redovitom tjelesnom aktivnošću, prakticiranje žvakanja zatvorenih usta i osiguravanje pravilne hidratacije kao učinkovite mjere za ublažavanje neugodnih simptoma. Preporuča se izbjegavati pretjeranu konzumaciju gaziranih pića, alkohola i kofeina, uz prerađenu, slatku i začinjenu hranu.

Također se savjetuje da se suzdržite od obilnih obroka kasno navečer prije spavanja i da izbjegavate konzumiranje hrane za koju ste svjesni da imate intoleranciju. U kojem trenutku treba razmotriti posjet liječniku? Ako osjetite bilo koji od sljedećih simptoma, preporučljivo je potražiti savjet od svog liječnika opće prakse:

  • Kako prenosi Net.hr, ako imate nadutost tri tjedna ili više, čak i nakon promjene načina prehrane, a uz osjećaj mučnine, proljeva, zatvora, gubitka težine ili krvi u stolici napuhan više od 12 puta u mjesec dana, do te mjere da vas ometa u kretanju i svakodnevnim aktivnostima, preporučuje se potražiti liječničku pomoć.

BONUS TEKST:

Za zaštitu tijekom cijele godine neophodno je nanositi kremu sa zaštitnim faktorom, posebice tijekom ljetnih mjeseci kada su UVA i UVB zrake intenzivnije i predstavljaju veći rizik. Dr. Aleksandra Braun, dermatologinja, nedavno je na svom Instagram profilu podijelila dragocjene savjete, rasvjetljavajući koliko je krema za sunčanje potrebna za učinkovitu zaštitu.

Za potpunu zaštitu cijelog tijela od sunca preporučljivo je koristiti količinu kreme koja stane u tipičnu čašu za liker. Kako biste zaštitili lice i vrat, nanesite količinu kreme koja odgovara dužini dva prsta, što obično iznosi jednu čajnu žličicu, pod pretpostavkom da krema za sunčanje ima kremastu konzistenciju.

Prema Braunovim riječima, pri korištenju zaštitnih krema tečnije i losionolikije teksture preporučuje se nanošenje kreme za četiri prsta umjesto uobičajena dva kako bi se vrat i lice učinkovito prekrili i zaštitili.