Doktor Vojislav Perišić nedavno je otkrio koju namirnicu treba da konzumiramo kako bismo poboljšali zdravlje naših creva. Naime, on je objasnio da raštan, poznat kao veoma hranljiv zeleniš, ima izuzetno povoljan uticaj na probavni sistem i može da pomogne u prevenciji opstipacije (zaprte). Prema njegovim rečima, raštan, ako se priprema na odgovarajući način, efikasno čisti creva i čini da ceo probavni sistem funkcioniše pravilno.
Doktor Perišić preporučuje da raštan bude deo ishrane najmanje tri puta nedeljno, ali naglašava da je veoma važno pripremiti ga na pravilan način kako bi se izbegla gorčina koja može biti neprijatna za ukus. Da bi se postigao najbolji efekat, raštan treba da se potopi u vodi, a zatim iseče na tanke rezance. Potom se mora dobro skuvati, pri čemu je važno da se odstrani gorčina lista. Ukoliko se raštan pravilno skuva i pripremi, može pružiti brojne zdravstvene koristi.
„Raštan je jedan od najkorisnijih biljnih izvora folata, vitamina C, A i E, koji su svi važni za zdravlje. On se posebno preporučuje trudnicama, jer folati igraju ključnu ulogu u razvoju fetusa i prevenciji defekata neuralne cevi. Osim toga, raštan ima više vitamina C nego kupus, a bogat je i vitaminima A i E, koji imaju pozitivan efekat na očuvanje dobrog vida i zdravlje kože”, objašnjava doktor Perišić. On dodaje da je razlika u hemijskom sastavu raštana u poređenju sa drugim vrstama zelenih biljaka, poput zelja i kupusa, značajna, zbog čega je raštan izuzetno koristan za ljudski organizam.
Kada je reč o probavnom sistemu, raštan se pokazao kao vrlo efikasan. “Raštan je odličan za probavu i bolji je od kupusa, jer se lakše vari i ima mnogo pozitivnih učinaka na creva. Ako se pravilno skuva, raštan ne bi trebalo da ima gorak ukus. Ako se dobro pari i skuva, potrebno je samo nekoliko minuta da se pripremi, dok ako se ne pripremi na pravi način, može biti potrebno čak 10 do 12 sati kuvanja. Iako je ovo tradicionalna hrana koja zahteva malo strpljenja i navikavanja, oni koji redovno jedu raštan – dva do tri puta nedeljno – neće imati problema sa opstipacijom. Zapravo, raštan je tako efikasan da je bolje čak i od koprive, što je zaista pravo čudo prirode”, rekao je dr Perišić.
Pored toga, raštan je jedan od najboljih izvora kalcijuma, minerala koji je neophodan za očuvanje zdravlja kostiju. Redovnim konzumiranjem raštana može se smanjiti rizik od osteoporoze, bolesti koja uzrokuje smanjenje gustine kostiju i povećava rizik od preloma, naročito kod žena u postmenopauzi. Zbog svih svojih blagotvornih svojstava, raštan je izuzetno korisna biljka koja bi trebalo da se nađe na svakom stolu, a redovno uživanje u ovoj biljci može doprineti boljem zdravlju i kvalitetu života.
BONUS TEKST
Zanimljivost koja možda nije toliko poznata jeste da med može trajati večno. Naime, arheolozi su tokom istraživanja starog egipatskog groblja pronašli tegle meda u tombama faraona koje su bile stare više od 3.000 godina, a med je i dalje bio jestiv. To je moguće jer med ima izuzetno dugu stabilnost zahvaljujući svojoj jedinstvenoj hemijskoj strukturi i sposobnosti da se prirodno samoodržava.
Med je prirodni konzervans koji se može pohvaliti neverovatnim svojstvima. On je bogat prirodnim šećerima, kao što su fruktoza i glukoza, koji nisu pogodni za razvoj bakterija i mikroorganizama. Takođe, med sadrži i nisku vlažnost, što stvara neprijateljski ambijent za rast bakterija i kvasaca. Kiselost meda, koja je obično između 3 i 4 pH, takođe doprinosi njegovoj dugovječnosti.
Pored toga, med je bio vrlo cenjen još u starim vremenima, ne samo zbog svoje dugovječnosti, već i zbog svojih lekovitih svojstava. Koristio se za lečenje rana, upala, pa čak i za očuvanje zdravlja kože i kose. U današnjem vremenu, med je popularan u mnogim tradicionalnim receptima i kao prirodni zaslađivač, ali takođe i kao dodatak u alternativnoj medicini zbog svojih antibakterijskih i antiinflamatornih svojstava. Dakle, med ne samo da je ukusan, već je i svestran proizvod sa bogatom istorijom i mnogim korisnim svojstvima, koja su cenjena i danas.