Dok je moja majka bila trudna sa mnom, moj otac ju je napustio i svih ovih godina nije pokazivao nikakav interes za naše živote. Nastavio je stvarati novu obitelj i ima dvije kćeri koje su svjesne mog postojanja; oni žive u gradu udaljenom samo pola sata od našeg.

U moje 23 godine niti jedna osoba nije odvojila vrijeme da me posjeti, raspita o mom stanju ili ponudi pomoć. Odnosno, do nedavno. Prišao mi je da vidi bih li bila zainteresirana za pretrage, jer njegovoj starijoj kćeri treba bubreg, a ja bih mogla biti mogući donor.

Naglo sam zatvorio vrata točno pred njim. Najradije bih taj bubreg darovao bilo kome osim njemu ili bilo kojem članu njegove obitelji. Nisam samo izvor rezervnih dijelova.

BONUS TEKST

Demencija se odnosi na pad pamćenja i razne druge kognitivne probleme. Simptomi demencije nisu ograničeni samo na starije osobe. Kako biste smanjili rizik od razvoja demencije, klonite se prehrane bogate prerađenom hranom, dajte prednost mediteranskoj kuhinji i redovito se bavite tjelesnom aktivnošću. Koje dodatne korake možete poduzeti kako biste smanjili šanse za razvoj demencije?

1. Klonite se povišenih koncentracija bakra u vodi. Neophodan za zdravlje kostiju, hormona i živaca, bakar igra ključnu ulogu. Međutim, višak ovog metala može negativno utjecati na mozak. Alzheimerova bolest može biti potaknuta bakrom. Iako je određivanje točne koncentracije bakra koja predstavlja značajan rizik i dalje izazov, zamjena bakrenih vodovodnih cijevi je preporučljiva. Osim toga, korištenje filtara za vodu za smanjenje sadržaja bakra je razuman pristup.

2. Klonite se određenih lijekova, uključujući one za alergije. Lijekovi povezani s demencijom pokazuju antikolinergičke učinke, često povezane sa samim stanjem. Pojedinci koji primaju recepte za antikolinergičke lijekove doživljavaju smanjen metabolizam mozga i povećanu atrofiju mozga. Redovita uporaba raznih antikolinergičkih lijekova za spavanje i lijekova protiv alergija povećava rizik od razvoja demencije.

3. Odaberite položaj za spavanje koji koristi vašem mozgu. Položaj u kojem spavate značajno utječe na zdravlje vašeg mozga. Spavanje na boku poboljšava proces detoksikacije mozga, smanjujući šanse za razvoj Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.

4. Klonite se pesticida Identificirani su okidači za demenciju povezani s okolišnim čimbenicima, uključujući DDT i insekticide. Iako je DDT zabranjen, on ostaje u okolišu dugi niz godina. Najveće koncentracije DDT-a i produkata njegove razgradnje nalaze se u hrani životinjskog podrijetla i u masnoj hrani. Brojni suvremeni pesticidi štetno djeluju na mozak, posebice pri konzumiranju hrane koja je tretirana acetamipridom, insekticidom iz skupine neonikotinoida.

5. Vodite život ispunjen svrhom Uspostavljanje osjećaja svrhe smanjuje vjerojatnost pojave demencije. Živjeti s namjerom ne samo da potiče sreću, već ima i blagotvoran učinak na rad mozga.

6. Nadoknadite nedostatak vitamina D. Pojedinci s nedostatkom vitamina D suočeni su s većom vjerojatnošću da će doživjeti demenciju. Kako biste povećali razinu vitamina D, možete provoditi vrijeme vani na suncu i u svoje obroke uvrstiti hranu bogatu ovim vitaminom. Uz to, korištenje dodataka prehrani može biti učinkovit pristup.

7. Održavajte oralnu higijenu Održavanje zdravlja vaših zubi i desni može pomoći u zaštiti mozga od degenerativnih stanja. Postoji značajna povezanost između neadekvatne oralne higijene i Alzheimerove bolesti.

 

Neophodno je prati zube minimalno dva puta dnevno. Nastojte hodati najmanje tri puta tjedno. Kardiovaskularne vježbe i hodanje pridonose poboljšanoj funkciji mozga i kognitivnim sposobnostima. Kao rezultat toga, uključivanje redovitih šetnji može se smatrati početnim korakom prema održavanju zdravog i aktivnog uma.