“Ostala sam trudna s 19 godina s dečkom kojeg sam jedva poznavala. Prva godina fakulteta, on malo stariji, novi grad, ja mlada, luda i naivna. Na sreću, pokazao se kao dobra osoba te odgovoran i predan otac, ali između nas nije uspjelo.

On godinama nije imao nikoga ili je imao kratke vezice, a onda se zaljubio do ušiju u kolegicu s posla.Kad sam vidjela da je između njih ozbiljno, prvo sam se malo uplašila za kćer, ali ispostavilo se da su strahovi neosnovani i da je ta djevojka takva kraljica i gospođetina, jedna od najboljih osoba koje poznajem.

Bivši se već par dana meškolji, a jučer je rekao kćeri da će zaprositi djevojku čim skupi hrabrosti. Želim im svu sreću ovoga svijeta. Njoj bih poželjela dobrodošlicu u obitelj, ali ona je već dio obitelji.Nadam se da ću ja također pronaći partnera koji će voljeti moje dijete kao ona i kojeg ću ja voljeti kao on nju. Eto, ne mora uvijek biti tužno i ružno između bivših i sadašnjih.”

BONUS TEKST

Orhideje su fascinantne biljke koje pripadaju porodici Orchidaceae, jednoj od najvećih i najraznovrsnijih biljnih porodica na svetu. Ova porodica obuhvata više od 25.000 vrsta i oko 100.000 hibrida i kultivara, što je čini jednom od najraznovrsnijih porodica cvetnica. Orhideje su rasprostranjene širom sveta, s izuzetkom veoma sušnih područja i ekstremnih hladnih klimatskih zona.

Jedna od najkarakterističnijih osobina orhideja je njihov jedinstven cvet. Cvetovi orhideja često su složeni i simetrični, s tri spoljašnje latice i tri unutrašnje latice koje se zajedno formiraju u jedinstven oblik. Unutar cveta, često se može naći specifična struktura nazvana labellum ili “usna”, koja se razlikuje kod različitih vrsta i funkcioniše kao mesto za prikupljanje polena i privlačenje oprašivača. Boje i oblici cvetova orhideja variraju od klasičnih bele i ružičaste do izuzetno živih nijansi poput ljubičaste, crvene, i narandžaste, a neki cvetovi su ukrašeni i kompleksnim šarama.

Orhideje su epifitske biljke, što znači da u prirodi često rastu na drveću ili drugim biljkama, ali ne kao paraziti. Njihovi koreni su prilagođeni za upijanje vlage i hranjivih materija iz vazduha i kišnice, dok stabljike i listovi pomažu biljci da preživi u raznovrsnim uslovima. Osim epifitskih, postoje i terestrične orhideje koje rastu u zemlji i litofitske orhideje koje rastu na stijenama.

U kultivaciji, orhideje su popularne zbog svoje dugotrajne lepote i raznovrsnosti. Najpoznatije vrste za uzgoj u zatvorenom prostoru uključuju Phalaenopsis, Cattleya i Dendrobium. Uzgajivači često koriste specijalizovane supstrate, poput kore drveća ili mahovine, kako bi simulirali prirodne uslove rasta orhideja. Orhideje zahtevaju specifične uslove za uspešan rast, uključujući pravilno zalivanje, visoku vlažnost i odgovarajuću svetlost.

Briga o orhidejama može biti izazovna, ali uz pravilnu negu, ove biljke mogu cvetati nekoliko meseci godišnje i pružiti estetski užitak. Održavanje optimalne temperature i vlažnosti, redovno zalivanje, i povremeno đubrenje su ključni za zdravlje i dugotrajni uspeh orhideja. Kroz pravilnu negu i pažnju, orhideje mogu postati dugotrajni i atraktivni deo svakog doma.