Postoje brojni pojedinci koji imaju probleme s vratnom kralježnicom koji zahtijevaju posebnu pozornost. Ne samo da vratna kralježnica pruža potporu za glavu i trup, već služi i kao zaštita za leđnu moždinu i periferne živce. Degeneracija kralježnice, poznata kao cervikalna spondiloza, obično se povezuje sa starosnim promjenama oblika kralježaka i intervertebralnih zglobova.

Osobe sa sjedilačkim načinom života ili lošim držanjem posebno su osjetljive na ovo stanje. Cervikalna spondiloza može dovesti do iritacije ili kompresije paravertebralnih živaca u vratu koji su odgovorni za funkcioniranje različitih organa i dijelova tijela. Simptomi ovog stanja šire se izvan vrata i obuhvaćaju vrtoglavicu, zamagljen vid, bol u očima, migrene, glavobolje i tinitus.

Cervikalna spondiloza može se pripisati raznim čimbenicima, kao što su ozljede vratne kralježnice ili nezgode, pretilost, osteoporoza, prethodna povijest operacija vratne kralježnice i genetska predispozicija. Primarni pokazatelji cervikalne spondiloze obuhvaćaju nelagodu u vratu i ramenima, bol koja se širi prema ruci ili ramenu, glavobolje, migrene, grčeve mišića u vratu, ukočenost u vratu, vrtoglavicu i tinitus.

Dijagnoza cervikalne spondiloze obično uključuje savjetovanje s medicinskim stručnjakom, podvrgavanje fizičkom pregledu i potencijalno podvrgavanje dodatnim dijagnostičkim testovima. Za pojedince s blažim simptomima, opcije liječenja mogu uključivati ​​terapiju vježbanjem i medicinsku gimnastiku, dok se onima s težim slučajevima mogu propisati lijekovi poput analgetika, protuupalnih lijekova, acetaminofena, injekcija steroida, a u nekim slučajevima može se savjetovati i operacija.

Za ublažavanje stresa možete se baviti raznim vježbama koje ciljaju vratne mišiće, kao što je korištenje ručnika za zagrijavanje, naginjanje glave u različitim smjerovima, nježan pritisak na zatiljak rukama, izvođenje bočnih naklona, i bavljenje vježbama koje jačaju vrat. Kako biste bili sigurni da je vježba ili tretman prikladan za vaše specifično stanje, ključno je posavjetovati se sa svojim liječnikom prije početka bilo kakve tjelesne aktivnosti.

BONUS TEKST

Svaki dan se nebrojeni pojedinci bore s izazovima koje nose bolesti zglobova. Ova stanja obično proizlaze iz postupnog raspadanja zglobne hrskavice, što dovodi do gubitka fleksibilnosti i pokretljivosti zglobova. Nije iznenađujuće da je to glavni uzrok bolova u zglobovima. Znakovi propadanja zglobne hrskavice mogu se manifestirati već u dvadesetim godinama kod osoba koje se bave sportom ili vode aktivan način života, budući da njihovi zglobovi podnose veći stres.

Međutim, kod većine pojedinaca simptomi se obično javljaju u četrdesetima. Za očuvanje integriteta zglobne hrskavice ključno je pravovremeno provesti preventivne mjere kojima je prioritet očuvanje njezine jezgre. To se može postići usvajanjem zdravih navika (kao što je suzdržavanje od pušenja, nošenje prikladne obuće i održavanje uravnotežene prehrane), bavljenjem tjelesnim aktivnostima koje pogoduju zglobovima i osiguravanjem odgovarajuće suplementacije.

U području dodataka prehrani, glukozamin sulfat je prvenstveno povezan s promicanjem zdravlja zglobova. Glukozamin sulfat, oblik šećera, igra ključnu ulogu u različitim tkivima unutar tijela. No, najviše ga ima u zglobnoj hrskavici, gdje izravno utječe na elastičnost i potiče proizvodnju hijaluronske kiseline i proteoglikana. Ove komponente rade zajedno kako bi olakšale rast novog hrskavičnog tkiva.

Ali što je s pojedincima koji već boluju od degenerativnih bolesti zglobova? Postoje li im dostupna rješenja i načini da spriječe daljnje propadanje zglobova? Na ove upite odgovore nam je dala dr. Aleksandra Jovanović, specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije iz zdravstvenog sustava MediGroup.

Liječnik je s nama podijelio da dodaci prehrani mogu olakšati tegobe i usporiti degenerativni proces, ali ne mogu u potpunosti nadoknaditi ono što je već izgubljeno. Znanstvena istraživanja su pokazala da je glukozamin sulfat najučinkovitiji tretman za poboljšanje stanja zgloba koljena.