Rahela Ferari, čuvena glumica koja je ostavila dubok trag u domaćoj kinematografiji, imala je život prepun izazova i teških trenutaka, a malo ljudi je svesno koliko je njena životna priča bila obeležena tragedijama i stresom. Rat je odneo najbliže članove njene porodice, a ona nikada nije imala svoju decu.
Usprkos svim nedaćama, bila je poznata po svom neuništivom duhu. Zanimljivo je da je nekoliko puta menjala svoje ime, a njena životna priča je duboko dirnula mnoge. Godine 1994. godine, kada je imala 83 godine, smrt joj je pokucala na vrata.
Rođena je kao Bela Marija Rozalija Rohel Frajnd 27. avgusta 1911. godine u Zemunu, u siromašnoj jevrejskoj porodici. Njeno detinjstvo bilo je daleko od uobičajene slike srećnog detinjstva. Iako nije imala igračke, maštovitost i kreativnost su joj omogućile da stvori svoj vlastiti svet. Sećala se svojih mladalačkih dana na periferiji Zemuna, gde je kao devojčica bez ičega izlazila na ulicu, posmatrala mrave i zamišljala razne avanture za njih. U njenoj mašti, mravi su postajali likovi koji su živeli vlastite životne priče, a ona im je postavljala prepreke, gradila mostove i čak im vodila karijeru u svom malom pozorištu.
Međutim, njen život je ubrzo postao mnogo ozbiljniji i tragičniji. Tokom Drugog svetskog rata, Bela je morala da se skriva kako bi preživela. Kao Jevrejka koja nije pristala na ponižavajući zahtev da nosi žutu traku, bila je prisiljena da beži od nacističkog režima. Godine ratnih strahova provela je skrivajući se po podrumima i tavanima, često kod prijatelja i poznanika, a ponekad i za novac. Iako je pokušavala da ostane što dalje od opasnosti, jednom prilikom je gotovo bila uhvaćena.
Jednog dana, dok je u maloj kućici u Žarkovu pripremala obeležavanje svog tridesetog rođendana, došlo je do racije. U tom trenutku, Bela je bila potpuno paralizovana od straha. Iako je bila veći deo rata u bekstvu, ni u snu nije mogla da predvidi da će tog dana, pred svojim tridesetim rođendanom, imati najteži trenutak. Kada je Gestapo došao da je uhapsi, Bela je na trenutak ostala bez pokreta. Međutim, u trenutku najdublje panike, pojavila se komšinica Smiljka, jedina osoba koja je znala njen pravi identitet. Smiljka je spasila Belu govoreći Gestapovcima da je ona zapravo glumica Ruža koja je upravo dobila angažman u Pančevu. Zbunjenim nacistima nije bilo jasno šta se dešava, a oni su odustali od dalje istrage, ostavljajući Belu da pobegne.
- Nakon ovog dramatičnog trenutka, Bela je brzo napustila Žarkovo i otišla u još jedno sigurno sklonište na tavanu kod druge poznate glumice, Kapitaline Erić, gde je provela ostatak rata. Na kraju je dočekala oslobođenje 1944. godine, jedina preživela članica svoje porodice.
Nakon rata, Bela se vratila glumi, a 1970-ih godina, u želji da započne novu fazu života, promenila je ime u Rahela Ferari. Pod tim imenom postala je prepoznatljiva širom Jugoslavije, a njena glumačka karijera obuhvatila je mnoge generacije. Njen život, naročito ona dramatična iskustva iz vremena Drugog svetskog rata, postala su inspiracija za mnoge, a o njoj je čak nastala i predstava pod nazivom “Rahelina kutija”, koja je prikazivala njenu unutrašnju borbu i preživljavanje u najmračnijim vremenima.