Pleme Doma, alternativno poznato kao pleme VaDoma ili Bantwana, obično ima nadimak “nojevi ljudi” zbog jedinstvene strukture njihovih stopala koja podsjećaju na nojeve. U regiji Kaniemba u Zimbabveu postoji pleme poznato po jedinstvenoj genetskoj anomaliji koja prevladava među svojim pripadnicima – ektrodaktiliji.

  • Ova neuobičajena genetska mutacija, koja se obično naziva sindrom kandže jastoga, manifestira se kao nedostatak jednog ili više prstiju na rukama ili nogama u trenutku rođenja. Prevladavajuće uvjerenje je da će jedno od svako četvrto dijete rođeno u plemenu Doma doživjeti ovu mutaciju.

Većina članova plemena pokazuje jedinstvenu fizičku karakteristiku, jer im nedostaju tri središnja prsta i posjeduju samo dva vanjska nožna prsta, koji su usmjereni prema središtu. Jedna mutacija na kromosomu 7 odgovorna je za nastanak ovog autosomno dominantnog stanja. Kako bi se spriječilo širenje stanja s dva prsta na druga plemena, zakon Tribunala sada zabranjuje svojim članovima sklapanje brakova izvan skupine.

  • Kao rezultat njihovih jedinstvenih zakona i izolacije, ova populacija je zadržala veću pojavu genetske mutacije u usporedbi s bilo kojom drugom skupinom. Iako postoje zakoni koji zabranjuju međuplemenske brakove, Talaunda ili Talaote Kalanga iz pustinje Kalahari, za koje se vjeruje da imaju zajedničku lozu s Vadomima, pokazuju ovo stanje u raznim drugim oblicima priznanja.

Na temelju izvješća, zajednica ne gleda na mutaciju kao na hendikep, iako onemogućuje njihovu sposobnost hodanja i predstavlja značajne izazove kada je u pitanju trčanje. Osim toga, ne mogu nositi obuću zbog mutacije, no značajan broj vaDom pojedinaca pokazuje nevoljkost nošenju bilo koje vrste tkanine.

  • Umjesto da to gleda kao negativnu osobinu, pleme to slavi kao jedinstvenu karakteristiku koja im omogućuje penjanje po drveću iznimnom brzinom i okretnošću. Prema britanskom daily staru, penjanje po drveću služi kao vrijedna vještina za članove zajednice koji se bave tradicionalnim lovačko-sakupljačkim stilom života, uključujući aktivnosti poput lova, ribolova, traženja meda i skupljanja divljeg voća i korijenja.

Prema izvješćima, starosjedioci Zimbabvea jedini su preostali tradicionalni lovci-sakupljači u regiji i suočavaju se sa značajnim izazovima u smislu ograničenog pristupa obradivoj zemlji. Zbog napora u borbi protiv krivolova, lovočuvari su posljednjih godina predstavljali prijetnju zajednici vaDoma. Zbog toga je značajan broj jedinki napustio svoj tradicionalni lovačko-sakupljački način života i preselio se u nizine.

BONUS TEKST

Iako je haljina nedvojbeno laskala, mnogi su tvrdili da je potpuno neprimjereno da uzvanik na vjenčanju nosi takvu haljinu. Iako nepisano, prastaro pravilo nalaže da nitko osim same mladenke ne nosi bijelo na vjenčanju. Zato i ne čudi ljutnja zbog videa koji je postao viralan internetom na kojem se vidi gospođa koja je pokazala kombinezon koji je odjenula na vjenčanju svoje kćeri.

Podijelila je svoju fotografiju u kombinezonu — vrlo svijetle boje, sa šlepom i pernatim rukavima — a na vrhu je stavila dramatični šešir. Iako je haljina nedvojbeno laskala, mnogi su tvrdili da je potpuno neprikladno da je majka nosi na vjenčanju svoje kćeri. “Majka mladenke stvarno ne bi trebala nositi bijelo”, “Majka mladenke ne bi trebala nositi bijelo – promijenite boju”, “Tko nosi bijelo na vjenčanje?”,

“Definitivno ne majka mladenke! Zašto bi nosi bijelo na vjenčanju svoje kćeri” , “Jednostavno ne razumijem”. Ovo su samo neki od mnogih komentara. Dakle, široko je prihvaćeno pravilo da nitko na vjenčanju ne nosi bijelo osim mladenke. I definitivno ne njezina majka.

Iako butik koji je podijelio ovaj video u opisu također ističe da mladoženjina majka ne bi trebala nositi bijelo, kažu da majka mladenke može nositi bijelo uz dopuštenje mladenke. Ima i onih koji su pristali — to je prihvatljivo. Nježna boja slonovače može doći u obzir.