Noćni grčevi mišića, koji se javljaju odmah nakon što utonete u san ili ujutro kada se budite, mogu biti izuzetno bolni i neugodni. Trajanje ovih grčeva može varirati od nekoliko sekundi do nekoliko minuta, a uzroci mogu biti različiti, od slabe cirkulacije do ozbiljnih medicinskih stanja poput šećerne bolesti ili bolesti bubrega.

Dr. Branislava Čilić, specijalista porodične medicine, ističe da noćni grčevi najčešće nastaju zbog poremećene funkcije živčano-mišićne strukture. Nedostatak ključnih nutrijenata koji održavaju zdravlje živaca i mišića često je glavni krivac. Studije pokazuju da su grčevi češći ljeti nego zimi, s vrhuncem u julu i najmanjom učestalošću u januaru.

Dr. Garison objašnjava da grčeve uzrokuju živčani problemi, a ne sami mišići. Elektromiografski testovi otkrivaju da živci koji idu od kičme do listova uzrokuju ove bolne kontrakcije. Moderna životna rutina, koja uključuje dugotrajno sjedenje, smanjuje dužinu i fleksibilnost mišića i tetiva, povećavajući rizik od grčeva. Također, položaj stopala tijekom spavanja može pridonijeti ovom problemu, posebno ako su stopala u plantarnoj fleksiji.

Dehidracija je još jedan faktor koji može pojačati noćne grčeve. Dr. Michael Behringer s Univerziteta Goethe u Njemačkoj naglašava da dehidracija uzrokuje elektrolitsku neravnotežu, što može potaknuti grčeve. Fizičko preopterećenje i umor skeletnih mišića također doprinose pojavi lokalnih grčeva, dok neravnoteža kalcija, magnezija i kalija igra ključnu ulogu.

Osobe koje provode puno vremena na nogama, ali nisu u pokretu, imaju veću vjerojatnost da pate od grčeva u nogama. Dijuretici, lijekovi za visoki krvni tlak i astmu također povećavaju rizik jer stimuliraju motorne neurone i receptore, što može potaknuti grčeve. Trudnoća, zbog povećanja tjelesne težine i poremećaja cirkulacije, često je povezana s učestalom pojavom grčeva. Pritisak fetusa na krvne sudove i živce može dodatno pridonijeti ovom problemu.

Dr. Čilić naglašava važnost hidratacije i unosa elektrolita, posebno tijekom pojačanog znojenja. Magnezij u obliku šumećih tableta ili kroz hranu bogatu magnezijem, kao i vitamini B skupine, mogu pomoći u prevenciji grčeva. Redovito vježbanje i održavanje kondicije također su ključni. Osim toga, važno je slušati savjete liječnika, posebno za trudnice i osobe koje uzimaju lijekove koji mogu izazvati grčeve.

Noćni grčevi u mišićima mogu se izbjeći i ako se noge drže toplima. Hlađenje uzrokuje sužavanje krvnih sudova, smanjujući protok krvi i ishranu tkiva, što može dovesti do grčeva. Noću, kada mirujemo, krvotok je sporiji, a mišićna aktivnost, koja pomaže venskom povratku krvi prema srcu, nije prisutna. Sve ove mjere mogu pomoći u smanjenju učestalosti i intenziteta noćnih grčeva, čineći noći mirnijima i manje bolnima.

BONUS TEKST

Saznanje da vaš partner čuva tajne može biti duboko uznemirujuće i izazovno iskustvo. U situaciji kao što je ova, važno je dati sebi vreme i prostor da obradite svoja osećanja. Prvo, pokušajte da razgovarate sa prijateljima ili porodicom kojima verujete, kako biste dobili podršku i perspektivu izvan situacije. Možda će vam pomoći i razgovor sa terapeutom, koji može pružiti stručno vođenje kroz ovaj emotivno zahtevan period.

Suočavanje sa neverom i izdajom poverenja zahteva iskrenu komunikaciju između partnera. Razmislite o postavljanju jasnih granica i očekivanja ako odlučite da pokušate da spasite vezu. Otvoreno razgovarajte o osećanjima, potrebama i koracima koje oboje morate preduzeti kako bi se poverenje obnovilo.

Međutim, ako smatrate da ne možete preboleti izdaju ili ako se osećate nesigurno u vezi sa budućnošću vašeg odnosa, možda je vreme da razmotrite prekid veze. Nije sramota odlučiti se za raskid ako verujete da je to najbolje za vaše emocionalno blagostanje.

Najvažnije je da postavite svoje mentalno i emocionalno zdravlje kao prioritet. Vreme i podrška mogu vam pomoći da donesete odluku koja je najbolja za vas, bilo da je to oporavak veze ili kretanje napred bez partnera.