Dijana Đoković, majka jednog od najboljih tenisera svih vremena, Novaka Đokovića, imala je život ispunjen brojnim izazovima, ali i momentima radosti i ljubavi. Rođena 1964. godine kao Dijana Žagar, odrasla je u porodici koja je njegovala ljubav prema sportu.
Iako je život u bivšoj Jugoslaviji, pogotovo u vreme ratnih sukoba, bio pun teškoća, Dijana je uspela da izdrži sve nedaće i ostane stub podrške svojoj porodici, posebno svom sinu Novaku. Njen život je bio ispunjen borbama, kako na ličnom planu, tako i kroz teške okolnosti vremena u kojem je živela, ali je uvek verovala da ništa nije nemoguće ako se dovoljno veruje u to.
Njena podrška Novaku bila je nezamenjiva. I dok je Novak postajao sve uspešniji u tenisu, Dijana je ostala njegova velika oslonac. Iako se javnost najviše seća Dijane kao majke velikog sportiste, ona je mnogo više od toga. Aktivna je u humanitarnom radu i društvenim inicijativama. Kao suosnivačica Fondacije “Novak Đoković”, zajedno sa svojim mužem Srđanom, posvećena je pružanju pomoći deci u Srbiji u oblastima obrazovanja, sporta i zdravstva. Njena filantropska angažovanost je inspiracija mnogima širom sveta.
Srđan, njen suprug, često ističe koliko je Dijana bila hrabra i posvećena, naročito u teškim vremenima kada su morali da žive u tuđim stanovima i bore se sa finansijskim problemima. On je često govorio o tome kako je Dijana, pored svega, uspevala da vodi domaćinstvo, doji i brine o novorođenčadima, dok je istovremeno podržavala Novaka u njegovim ambicijama.
Dijana je odrasla u Beogradu, ali njeni koreni vode iz Hrvatske. Njen otac, Zdenko Žagar, rođen u Vinkovcima, preselio se u Beograd još u mladosti, gde je upoznao Dijaninju majku, takođe poreklom iz Hrvatske. Dijana je rođena u Beogradu, ali Zdenko ističe da je bio ponosan što je bio deo te porodice, iako se tokom godina razdvojio od Dijane zbog razmimoilaženja u porodičnim odnosima.
- Što se tiče Dijaninog odrastanja i njenog religijskog identiteta, ona je priznala da nije odrasla u verničkoj porodici. Njeni roditelji su bili katolici, ali su se, poput mnogih drugih ljudi u to vreme, izjašnjavali kao Jugosloveni, bez dubokog religijskog angažmana. Dijana nije bila naučena da veruje u Boga niti su u njenoj porodici praktikovani vjerski obredi. Ipak, tokom godina i kroz svoju porodicu, Dijana je došla do želje da se krsti, naročito nakon rođenja drugog sina Marka. Tada je odlučila da se krsti, a istovremeno i svojoj deci obezbedi to isto. Porodica se zajedno krstila u Žiči 1992. godine.
Dijana je tokom svog života prošla kroz mnoge promene i izazove, kako na ličnom planu, tako i u odnosu sa porodicom. Njen put nije bio lak, ali je uvek bila posvećena svojoj deci, porodici i vrednostima koje su je oblikovale. Njena životna filozofija je jasna: ništa nije nemoguće, samo ako dovoljno veruješ.
BONUS TEKST
Zanimljivost: Pčele i njihove sposobnosti komunikacije
Pčele su nevjerojatno sofisticirane u svom načinu komunikacije, a najpoznatiji način je njihov “ples” koji koriste kako bi pokazale ostalim pčelama gdje se nalazi izvor hrane. Ovaj ples, nazvan “waggle dance” (ples mahanja), omogućava pčelama da precizno prenesu informacije o smjeru i udaljenosti od cvijeta s kojeg su donijele nektar. Pčela koja obavlja ples pomiče svoje tijelo u obliku osmicu, pri čemu brzina i kut kretanja pružaju informacija o udaljenosti i smjeru izvora hrane u odnosu na Sunce. Ovo ponašanje je od esencijalne važnosti za preživljavanje pčela, jer im omogućuje da brzo i učinkovito pronađu resurse. Zanimljivo je da pčele koriste i posebne feromone, kemijske tvari, kako bi pojačale ili promijenile ponašanje drugih pčela, stvarajući tako kompleksan i učinkovit sustav međusobne komunikacije u košnici.