Mnogo sam naučio od oca, a neke stvari koje mi je prenosio nikada ne bih saznao u apoteci. Kada sam bila dijete, uvijek sam se čudila zašto moj tata ponekad stavlja krišku svježeg đumbira ili komadić klinčića u usta. Tada sam mislila da mu se to sviđa iz nekog razloga, možda zbog okusa ili zato što je povezao te namirnice s boljim dahom. Nisu mi bile jasne njegove navike, ali nisam puno razmišljala o tome.
Međutim, sve se promijenilo jednog dana, kada sam kao tinejdžerka imala strašnu bol u zubu. Desni su mi bile upaljene, a bol je zahvatila cijelo lice. Bilo mi je jako teško, a molila sam oca da mi da neku tabletu protiv bolova kako bi bol brže prošla. Ali tata nije donio tablete iz apoteke – donio je samo vatu i rekao da je stavim na bolno mjesto. Nisam imala pojma zašto mi daje samo vatu, ali tada mi je objasnio nešto što nikada ne bih čula u običnoj apoteci.
- Kako se ispostavilo, vata koju mi je dao bila je natopljena eteričnim uljem karanfilića, koje sadrži eugenol. Eugenol nije samo poznat kao prirodni anestetik, već djeluje i kao snažan baktericid, što znači da ne samo da smanjuje bol, već pomaže i u borbi protiv infekcija u usnoj šupljini. To je bila jedna od tajni koje mi tata nije rekao, ali koje je naučio kroz godine. Iako nisam razumjela odmah, bol je počela popuštati iz dana u dan. Zatim, tata mi je rekao da žvačem komadiće sirovih karanfilića. Nije bio baš ugodan okus, ali bol je bila toliko nepodnošljiva da sam bila spremna isprobati bilo što što bi mi pomoglo. I doista, bol je počela slabiti, a upala je polako nestajala.
No, karanfilić nije jedini prirodni lijek koji se može koristiti u ovakvim situacijama. Moji su otac i djed imali širok spektar prirodnih rješenja, jer su znali da nisu svi problemi uvijek rješivi samo lijekovima iz apoteke. Na primjer, cimet također sadrži eugenol, te može biti izvrstan prirodni lijek protiv zubobolje. Cimet možete koristiti na isti način kao i karanfilić – jednostavno žvačite mali komadić, koji će djelovati analgetski, a također smanjuje bakterijsku infekciju u ustima. Iako možda nije baš ukusan, efikasnost ovih prirodnih sastojaka nije upitna.
Također, đumbir je odličan za ublažavanje zubobolje. Dovoljno je samo staviti mali komadić svježeg đumbira na bolni zub i lagano ga ugristi. Osjetit ćete kako bol počinje popuštati, jer đumbir također sadrži prirodne protuupalne tvari koje pomažu smanjiti upalu i smiriti bol. Ova metoda nije toliko poznata, ali vrlo je učinkovita, osobito ako nemate ništa drugo pri ruci.
Ako slučajno nemate pri ruci karanfilića, cimeta ili đumbira, topla slana voda može biti odlična alternativa za ispiranje usta. Potrebno je samo pomiješati dvije čajne žličice soli u čaši tople vode. Kada se sol potpuno otopi, možete koristiti ovu otopinu za ispiranje usta. To pomaže smiriti bol, ublažava upalu i može pomoći u čišćenju bakterija koje uzrokuju infekciju. Ispiranje je potrebno ponoviti nekoliko puta dnevno za najbolje rezultate.
Hladni oblog i sirovi luk također nude savršeno rješenje za zubobolju. Iako možda ne zvuči kao najugodnija opcija, sirovi luk, bilo bijeli ili crveni, može biti izuzetno učinkovit. Luk sadrži spojeve koji imaju antibakterijska svojstva, a također djeluju protuupalno. Možete jednostavno staviti komadić sirovog luka na bolno mjesto, ili ga naribati i lagano masirati po desni. Iako miris nije baš najugodniji, njegovo djelovanje na smanjenje bolova i infekcija je vrlo brzo.
Naučila sam mnogo od svog oca, ne samo o prirodnim lijekovima, već i o tome kako koristiti starinske metode koje su dokazale svoju efikasnost kroz generacije. Iako moderni lijekovi i terapije svakako imaju svoju ulogu, ponekad su najjednostavniji i najprirodniji lijekovi ti koji najbolje pomažu u olakšavanju boli i oporavku. Možda nećemo čuti o ovim metodama u reklamama za lijekove ili u apotekama, ali to ne znači da nisu vrijedne pažnje. Kroz ove male, ali vrlo učinkovite trikove, naučila sam da ponekad odgovor na problem može biti jednostavan, prirodan i pristupačan – sve što trebate jest malo znanja i volje da isprobate alternativne metode.