U ovom članku želimo da vam pokažemo kako nešto što možda mislite da je samo otpad, može da vam pomogne u svakodnevnim situacijama. Možda ćete se iznenaditi kad vidite koliko jednostavnih stvari možete da upotrijebite na pametan način.
Koliko puta ste kupili upakovani hljeb, otvorili ga, a zatim jednostavno bacili onu malu, neuglednu plastičnu kopču koja je služila za zatvaranje vrećice? Iako izgleda beznačajno, ta mala kopča zapravo ima ogroman potencijal za ponovnu upotrebu i može vam uštedjeti i vrijeme i novac – ako znate kako.
- Na Facebook stranici “Koniec je novi početak”, pronašli smo inspirativne i pametne načine za reciklažu ovih malih komadića plastike. A najbolji dio? Većinu ovih ideja možete odmah primijeniti u svakodnevnom životu – u kuhinji, bašti, radionici, pa čak i kao organizacijska pomagala u domu.
Moja mama, na primjer, koristi ih u bašti kako bi učvrstila stabljike biljaka, ali sam vremenom otkrila da ove kopče imaju mnoštvo drugih kreativnih i praktičnih namjena koje bi vam mogle olakšati život.
U nastavku vam donosimo najbolje trikove i ideje kako da iskoristite plastične kopče od hljeba umjesto da završavaju u smeću.
1. Brzo pronalaženje kraja samoljepljive trake
Koliko ste puta izgubili ivicu selotejpa i uzaludno grebali noktima pokušavajući da je pronađete? Umjesto da svaki put gubite dragocjeno vrijeme i živce, jednostavno stavite plastičnu kopču na kraj trake kada je završite s korištenjem. Na taj način rub će vam biti lako dostupan za sljedeću upotrebu.
Ovaj mali trik vam može uštedjeti vrijeme, posebno ako često koristite traku u pakovanju poklona, u radioni ili kod kuće.
2. Zatvaranje začina i malih kesica
Otvorili ste kesicu sa mljevenim biberom, origano, lanenim sjemenkama ili orasima? Umjesto da koristite gumice ili da kesicu presavijate na neuredan način, savijte otvor i pričvrstite ga plastičnom kopčom.
To ne samo da čuva svježinu i aromu začina, već sprječava prosipanje i omogućava uredniju organizaciju kuhinje. Kopče se lako skidaju i stavljaju, pa ih možete koristiti više puta.
3. Organizacija žica i kablova
Svi znamo koliko frustrirajuće može biti kada se kablovi za punjače, slušalice, miševe i druge elektronske uređaje zapetljaju. Da biste to spriječili, smotajte kablove i pričvrstite ih kopčom.
Možete čak na svaku kopču markerom napisati za koji je uređaj – na primjer “mobitel”, “tablet”, “laptop” – ili koristiti kopče različitih boja za lakše razlikovanje.
4. Zidna kuka za lagane dekoracije
Iako ne može nositi velike terete, plastična kopča može poslužiti kao praktična mini-kuka. Zalijepite je na zid obostrano ljepljivom trakom (ili silikonom) i dobićete držač za lagane stvari: praznične dekoracije, male ukrase, papirne vijence ili svjetlosne lančiće.
Brzo, jednostavno i bez potrebe za bušenjem zida.
5. Učvršćivanje biljaka u bašti ili na balkonu
Kada biljke u vašem vrtu – paradajz, krastavci, grašak ili cvijeće – počnu rasti u visinu, često im je potrebna dodatna potpora da ih vjetar ne bi savio ili polomio.
Tu uskaču plastične kopče kao savršeno rješenje. Jednostavno pričvrstite stabljiku uz štap za oslonac pomoću kopče. One su dovoljno čvrste da drže biljku, a istovremeno blage, pa neće oštetiti njeno stablo.
6. Oznake za kablove i punjače
Ako imate gomilu kablova uključenih u produžni kabl, vrlo lako se možete zbuniti koji je od kojeg uređaja. Na svaki kabl stavite kopču i na njoj napišite naziv uređaja. Na primjer: “TV”, “Wi-Fi”, “Laptop”, “Punjac 1”, “Punjac 2”.
Na taj način ćete uštedjeti vrijeme, izbjeći zabune i lako znati šta da isključite ako želite uštedjeti struju.
7. Kreativni radovi i DIY projekti
Plastične kopče možete koristiti i u kreativne svrhe – u dječijim radionicama, kao dodatak za makete, kao materijal za izradu nakita, oznaka za biljke u saksiji ili čak kao minijaturne štipaljke za papirne kartice ili poruke na frižideru.
Savjet za kraj: Male stvari čine veliku razliku
Ove malene kopče možda djeluju bezvrijedno, ali kada im date novu svrhu, ne samo da činite nešto korisno za svoj dom, već i za okoliš. Umjesto da završavaju na deponiji, one mogu dobiti drugi život i postati dio vaše svakodnevne organizacije, kućne rutine ili čak vrta.
Sljedeći put kada otvorite hljeb – ne bacajte kopču. Stavite je sa strane i iskoristite je pametno. Jer upravo u malim stvarima često leže najveće mogućnosti.