U ovom našem tekstu bavit ćemo se temom prašine na radijatorima.Naime,u daljem tekstu vam donosimo neke trikove kako da olakšano taj dio posla.
Nikada više nećete morati brinuti o čišćenju prašine s radijatora zahvaljujući ovom jednostavnom, ali izuzetno efikasnom triku! Ako ste do sada koristili posebne četke ili trošili puno vremena na čišćenje radijatora, sada možete uštedeti energiju i ostvariti savršen rezultat s minimalnim trudom. Umesto kupovine specijaliziranih alata, sve što vam je potrebno je običan fen za kosu!
- Naime, prilikom čišćenja radijatora, prašina i nečistoće često se nakupljaju u teško dostupnim prostorima, naročito između radijatora i zida. Ovaj trik koristi snagu fena da izduva svu tu prašinu i prljavštinu iz tih uskih i nezgodnih područja. Sve što trebate učiniti je usmeriti mlaz toplog zraka s fena prema radijatoru, posebno na mestima gde se prljavština najviše nagomilava.
Nakon što ste izduvali prašinu, preostale čestice lako možete usisati standardnim usisavačem. Ovaj korak nije ništa kompliciraniji od uobičajenog usisavanja, ali zahvaljujući prethodnom “izduvavanju” fena, prašina će biti lakša za uklanjanje, a čišćenje će biti brže i efikasnije.
Ovaj trik je odličan jer vam ne oduzima puno vremena, a rezultati su odmah vidljivi. Sa samo nekoliko minuta truda, možete osigurati da vaš radijator bude potpuno čist i da zrak u prostoriji bude puno zdraviji, jer se prašina koja se nakuplja u radijatorima često može širiti kroz prostoriju kad se uređaj upali. Ne samo da ćete poboljšati izgled prostora, već ćete i smanjiti količinu alergena, što je posebno korisno za osobe koje pate od respiratornih problema ili alergija.
Zaboravite na skupe i komplicirane alate za čišćenje radijatora – sa ovim jednostavnim trikom sa fenom za kosu, radijatori će biti besprijekorno čisti u samo nekoliko minuta!
BONUS TEKST
Zanimljivost koja se odnosi na svemir može nas iznenaditi na mnoge načine. Jedan od najfascinantnijih fenomena je nevidljiva materija, odnosno tamna tvar. Iako je tamna tvar nevidljiva za teleskope i ne može se direktno detektirati, znanstvenici vjeruju da čini oko 27% svemira. Za razliku od obične materije koja čini zvijezde, planete i sve što možemo vidjeti, tamna tvar ne emitira, ne apsorbira niti reflektira svjetlost. Njenu prisutnost možemo otkriti jedino putem gravitacijskih učinaka na običnu materiju.
- Tamna tvar ne može se vidjeti jer ne reagira sa svjetlom na način na koji to radi obična materija. Unatoč tome, ona ima značajan gravitacijski utjecaj na galaksije i galaktičke skupine. Bez nje bi galaksije koje gledamo bile nestabilne i raspale bi se zbog nedostatka gravitacijske sile koja ih održava na okupu. Jedan od najpoznatijih dokaza postojanja tamne tvari je način na koji galaksije rotiraju. Kada se promatraju brzine rotacije galaksija, vidi se da se one rotiraju brže nego što bi trebalo biti moguće na temelju vidljive materije. To znači da mora postojati neka dodatna, nevidljiva materija koja stvara dodatnu gravitacijsku silu.
Iako znanstvenici još uvijek nemaju konkretne odgovore o tome što je tamna tvar, postoje brojne teorije, od čestica poput WIMP-a (slabo interaktivnih masivnih čestica) do hipotetskih čestica koje još nisu otkrivene. Znanstvenici diljem svijeta nastavljaju istraživati ovu misterioznu komponentu svemira, nadajući se da će odgovoriti na jedno od najvećih pitanja moderne fizike.