Torta “Anđeoske suze” je jedno od onih klasičnih jela koja su osvajala srca i nepca u bivšoj Jugoslaviji, prepoznatljiva po svom prelepom izgledu i delikatnom ukusu. Njena specifičnost leži u jedinstvenim kapljicama koje se formiraju na vrhu torte nakon pečenja, zbog čega je i dobila svoje neobično ime. Ove “anđeoske suze” su rezultat kondenzacije i dolaze kao rezultat posebne tehnike pripreme. Evo kako možete pripremiti ovu tortu kod kuće.

Sastojci:
Za koru:

  • 330 g brašna
  • 1/2 pakovanja margarina (oko 125 g)
  • 50-60 ml mleka
  • 1 jaje
  • 1/2 praška za pecivo
  • 75 g šećera
  • 1 vanilija šećer

Za fil:

  • 500 g mladog sira
  • 1 veća čaša šećera
  • 1 kašika griza
  • 2 kašike kisele pavlake
  • 1 vanilin šećer
  • 3 žumanca

Za šam:

  • 4 belanca
  • 100 g šećera
  • 3-4 kapi limunovog soka

Priprema:
Priprema kore:

Prosejte brašno u posudu i dodajte sve suve sastojke: šećer, vaniliju i prašak za pecivo. Zatim dodajte omekšali margarin i kratko ga utrljajte u brašno dok ne dobijete mrvičasto testo.
Dodajte mleko i jaje, pa mešajte sve dok ne dobijete glatko testo. Ako je testo previše suvo, dodajte još malo mleka.
Umotajte testo u najlonsku foliju i ostavite u frižideru da se ohladi oko 30 minuta.

Priprema fila:

U blenderu pomešajte sve sastojke za fil: mladi sir, šećer, griz, kiselu pavlaku, vanilin šećer i žumanca. Blendajte dok ne dobijete glatku masu.

Sastavljanje torte:

Izvadite testo iz frižidera i razvucite ga na pobrašnjenoj površini. Stavite ga u prethodno podmazan i brašnom posut kalup. Prilagodite ivice testa tako da se podignu uz zidove kalupa kako fil ne bi iscurio.
Sipajte pripremljeni fil na koru i poravnajte ga.

Pečenje:

Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 35 minuta, ili dok fil ne postane čvrst i blago zapečen.

Priprema šama:

Dok se torta peče, umutite belanca sa šećerom i limunovim sokom u čvrst sneg. Preporučuje se da koristite čiste posude i mikser za najbolji rezultat.
Nakon što se torta ispeče, rasporedite šam preko fila i vratite tortu u rernu. Pecite još tačno 12 minuta, dok šam ne dobije zlatno smešnu boju i ne formira “anđeoske suze”.

Hlađenje:

Izvadite tortu iz rerne i stavite je u hladniju prostoriju da se hladi. Kada se potpuno ohladi, stavite je u frižider da se stegne i kako bi se kapi u obliku suza pojavile na vrhu.
Ova torta ne samo da je vizuelno upečatljiva, već je i izuzetno ukusna. Kremasti fil sa sirom u kombinaciji sa laganim šamom i hrskavom korom pruža savršenu ravnotežu ukusa i teksture. “Anđeoske suze” će sigurno impresionirati vaše goste i postati omiljeni desert u vašem domu.

BONUS TEKST

Jedna od fascinantnih zanimljivosti u vezi s ljudskim tijelom je njegova sposobnost regeneracije, posebno kada je riječ o jetri. Naša jetra je nevjerovatno moćan organ, sposoban da se oporavi i obnovi čak i nakon što je dobar dio nje oštećen ili uklonjen. Ova regenerativna sposobnost je gotovo jedinstvena u ljudskom tijelu.

Jetra obavlja brojne vitalne funkcije, uključujući pročišćavanje krvi, proizvodnju žuči i skladištenje hranljivih materija. Međutim, ono što je zaista fascinantno je da se može oporaviti čak i ako se odstrani do 70% njenog tkiva. Kada se ovo dogodi, preostali dio jetre počinje se brzo regenerirati, obnavljajući svoju masu i funkciju. Ovaj proces može trajati nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ali na kraju, jetra se gotovo potpuno obnavlja.

Ova regeneracija je ključna iz evolucijske perspektive jer omogućava preživljavanje i nastavak normalnog funkcionisanja tijela čak i nakon teških povreda ili operacija. To je također razlog zašto su transplantacije jetre uspješne, jer donor može dati dio svoje jetre, a oba organizma (donor i primalac) mogu regenerisati svoja tkiva i nastaviti s normalnim životom.

Regeneracija jetre je povezana s posebnim ćelijama zvanim hepatociti, koje imaju sposobnost brzog dijeljenja i rasta kada dođe do oštećenja. Iako su mnogi dijelovi tijela sposobni za neki oblik regeneracije, poput kože koja zacjeljuje nakon posjekotine, jetra je jedini unutrašnji organ koji se može tako efikasno i brzo oporaviti.

Iako je jetra otporna i sposobna da se regenerira, važno je napomenuti da njeno dugoročno zdravlje može biti narušeno prekomjernom upotrebom alkohola, lošom ishranom i virusnim infekcijama poput hepatitisa. Stalno oštećenje jetre može dovesti do ozbiljnih stanja kao što je ciroza, kada njena sposobnost regeneracije postaje ograničena.

Zbog toga je izuzetno važno brinuti se o zdravlju jetre, jer ona, iako nevjerovatno snažna, nije neuništiva.