Imam riječ koju vam strogo ne savjetujem koristiti u svom rječniku! Opsežne studije u psihologiji i raznim disciplinama koje istražuju značaj jezika dosljedno pokazuju dubok utjecaj riječi kao snažnog instrumenta sposobnog oblikovati svijest i generirati vibracijske energije unutar našeg okruženja. Kako bismo njegovali pozitivno okruženje, ključno je paziti na svoj jezik i suzdržati se od korištenja riječi koje izazivaju negativnost.
Ove riječi imaju moć umanjiti pozitivnu energiju i oduzeti nam radost. Među tim štetnim riječima je i “nikada”. Ispoljavanjem svog utjecaja, ona ima sposobnost opstruirati vaš napredak i stvoriti značajne komplikacije, učinkovito zatvarajući sve nove prilike koje se mogu pojaviti.
1. Kada netko izgovori riječ “nikad”, u biti signalizira nedostižnost poduzimanja bilo kakve radnje. Ova izjava služi kao prepreka osobnom rastu i učinkovito zatvara sve potencijalne putove za napredak.
2. Izgovaranje riječi “nikad” ima potencijal spriječiti sudbonosni susret, bilo da se izgovara unutra ili naglas. Fraze poput “Nikada neću pronaći sreću” ili “Nikada neću upoznati svoju ljubav” mogu poslužiti kao snažno oružje protiv samog sebe. Stoga je ključno suzdržati se od korištenja riječi “nikad” kada razgovaramo o stvarima koje se odnose na bogatstvo, karijeru i profesionalne težnje. Izbjegavajte izjave poput “Nikada neću postići financijski prosperitet”, “Nikada neću osigurati željenu poziciju” ili “Nikada neću imati priliku pokrenuti vlastiti posao”.
3. Ključno je imati na umu da kad se upotrijebi izraz “nikad”, svemir to doživljava kao uvjerljiv poziv. Izjavom “Nikad se neću susresti s poteškoćama” nenamjerno privlačite nevolje i obilje negativnih iskustava u svoje postojanje. Kako biste aktivirali zakon privlačnosti, zamijenite riječ “nikad” ohrabrujućim izjavama kao što su “Posjedujem sve što želim”, “Posjedujem sposobnost da privučem svog idealnog partnera”, “Okružen sam ljubavlju” i “Ja doživjeti svakodnevnu sreću.
BONUS TEKST:
Nažalost moramo vas obavijestiti da ste možda razvili ovisnost o sprejevima za nos. No, nema razloga za paniku jer se ne radi o konvencionalnoj ovisnosti sličnoj narkoticima. Umjesto toga, to je uobičajeni odgovor na učinke uzrokovane uporabom sprejeva za nos. Prema riječima dr. Ivana Đurića, nos služi kao zaštitna barijera od čestica u zraku, osiguravajući da one ne uđu u pluća.
To se postiže prisustvom visoko vaskularizirane sluznice koja proizvodi sluz i male dlačice koje djeluju kao mreža, učinkovito hvatajući te čestice i zaustavljajući njihovo napredovanje u naš dišni sustav. Kada dođe do upale, krvne žile nosne sluznice se šire kako bi se sluznica maksimalno aktivirala. To rezultira oticanjem sluznice i povećanjem proizvodnje sluzi, što u konačnici uzrokuje začepljenost nosa.
Čemu služi sprej za nos? Sprej za nos služi kao dopunsko sredstvo u cilju smanjenja upale nosne sluznice, eliminacije čestica koje su uzrokovale iritaciju pri ulasku u nos te potencijalno ugradnje antibiotika za liječenje nosne sluznice. Od alergija do infekcija, ovi svestrani proizvodi imaju raznolik raspon primjena. Lako su dostupni i mogu se kupiti bez recepta.
Kakav je sastav spreja za nos? Unutar sprejeva za nos postoje različite komponente, a glavne su: Sluznica se čisti slanom vodom, antihistaminici djeluju na ublažavanje alergijskih reakcija, a steroidi smanjuju upalu. Dekongestivi se koriste za smanjenje oteklina, dok se antibiotici koriste za liječenje upale. Sprej za nos je učinkovito sredstvo za smanjenje upale nosne sluznice. Međutim, što dovodi do ovisnosti o spreju za nos? Važno je napomenuti da nemaju svi sprejevi za nos svojstva ovisnosti.
Primarni uzrok ovisnosti leži u sprejevima za nos koji sadrže dekongestive. Dekongestivi služe smanjenju otoka sluznice stežući proširene krvne žile u nosu. Nakon suženja krvnih žila smanjuje se i upala sluznice. Čim oteklina splasne, uspostavlja se normalno disanje na nos. Koji su znakovi koji ukazuju da ste postali ovisni o spreju za nos? Kada koristite sprej za nos tijekom duljeg vremenskog razdoblja, uobičajeno je da se nedugo nakon svake uporabe ponovno pojavi začepljenost nosa.
Osim toga, ako se stalno oslanjate na sprej, a da ne osjetite olakšanje, ili ako ste razvili strah da nećete moći disati bez njega, to može biti znak ovisnosti. Ako ste također primijetili poteškoće sa spavanjem i postali ste ovisni o držanju spreja u blizini, važno je riješiti problem ovisnosti o spreju za nos. Kako se osloboditi ovisnosti o spreju za nos? Za početak, eliminirajte i prestanite koristiti sprej za nos protiv začepljenosti. U početku može predstavljati izazov jer će se sluznica vaših nosnih prolaza upaliti, što će dovesti do poteškoća s disanjem.
Kako biste odredili odgovarajući sprej bez dekongestiva za svoje potrebe, preporuča se da se posavjetujete sa svojim liječnikom ili ORL specijalistom. U mnogim slučajevima, pojedinci se odluče zamijeniti dekongestivni sprej za nos s kortikosteroidnim sprejom, koji pomaže u smanjenju upale, ili slanim sprejom koji pomaže u održavanju vlage u sluznici za brzi oporavak. Nakon otprilike tjedan dana, intenzitet tegoba ima tendenciju smanjenja jer nosna sluznica i krvne žile prolaze kroz proces oporavka. Nakon razdoblja od 4-6 tjedana više ne bi trebalo biti nikakvih tegoba.