Jeste li znali da vaš mozak može ozbiljno patiti ako pojedete nezdrav doručak, ili još gore, ako uopšte nemate vremena za doručak? Zdravlje vašeg mozga može biti ugroženo i ako tokom vožnje razgovarate telefonom, pušite, pijete alkohol, ili se stalno izlažete stresu. Sve ove navike mogu imati dugoročne negativne posledice na mentalne funkcije. Vašem mozgu je potrebna zdrava, uravnotežena ishrana, koja se temelji na namirnicama sa niskim udjelom masti, kako bi mogao optimalno funkcionisati.
Šta šteti vašem mozgu?
Uz pomoć preporuka portala Smakdnia, saznaćete koji su to faktori koji mogu oštetiti vaš mozak, ali i koje navike možete usvojiti kako biste ga sačuvali zdravim. Dobra vijest je da se ne morate potpuno odreći slatkiša da biste sačuvali zdravlje svog mozga! Možete uživati u malim količinama čokolade, ali isto tako morate obratiti pažnju na unos vode i drugih zdravih namirnica. “Mozak voli čokoladu, potrebna mu je voda, ali iznad svega, mozak voli da se osmehuje”, ističe Alexandru Vlad Ciurea, neurohirurg sa više od 50 godina iskustva u ovoj oblasti.
Opasne loše navike
Profesor Ciurea, veteran neurohirurgije, direktor hitne bolnice, koji je obavio gotovo 23.000 operacija na mozgu, kaže da mozak često pati zbog naših loših navika. On, kao niko drugi, zna koliko naše svakodnevne rutine mogu da utiču na zdravlje našeg mozga. “Ako ste svaki dan zalepljeni za telefon, tablet ili TV ekran, ne možete očekivati da će vam mozak biti zahvalan zbog toga. Svi smo stvoreni da komuniciramo uživo, u stvarnim interakcijama, a ne u digitalnoj izolaciji”, naglašava Ciurea. Ovaj poznati neurohirurg i doktor savjetuje da se previše vremena ne provodi na društvenim mrežama, jer nas to udaljava od stvarnih, ličnih odnosa koji su od esencijalne važnosti za naš mozak. Možda je društveni kontakt neophodan za emocionalnu stabilnost i zdravlje mozga.
Jutro je najvažniji trenutak za zdravlje mozga
Prvi koraci ka zdravijem mozgu vrlo su jednostavni i lako dostupni svakome. Iako možda mislite da je rano ustajanje nešto što ne možete prakticirati, iznenadićete se koliko će to poboljšati vaše mentalno zdravlje. Dovoljno je da ujutro ustanete malo ranije nego inače, otvorite prozor da biste pustili svež zrak u prostoriju, duboko udahnete i uradite barem dve kratke vježbe za zagrijavanje. Takođe, važno je da popijete dve čaše vode sobne temperature, jer to pokreće rad probavnog sistema i poboljšava cirkulaciju, što pomaže vašem organizmu da se potpuno probudi. Preporučuje se da ujutro ustajete što ranije, što će vam omogućiti da provedete dan sa više energije i motivacije. Otvorite prozore i udahnite svjež zrak, jer to osvežava mozak i priprema ga za dan pred vama.
“Prva čaša vode pokreće rad probavnog sistema, dok druga aktivira celo telo i daje vam energiju za početak dana. To jednostavno pomaže da se probudite i osvežite”, kaže neurohirurg profesor Ciurea.
Mozak je aktivan i tokom sna
Iako ste možda navikli da mislite da mozak “miruje” dok spavate, u stvarnosti on je vrlo aktivan i tokom noći. Mozak ne samo da podržava rad unutrašnjih organa, već obavlja i mnoge druge vitalne funkcije, kao što su razvrstavanje informacija, procesuiranje emocija i donošenje odluka. Ako se osoba suoči sa teškim pitanjem ili problemom pred spavanje, vrlo često će ujutro pronaći rešenje, jer mozak tokom noći radi na usklađivanju misli i stvaranju novih veza između informacija.
“Sljedećeg jutra, doći ćete do odgovora na pitanje koje vam je bilo izazovno prethodnog dana. Mozak usklađuje misli, prosuđivanje i pamćenje, a zatim vam daje odgovor koji tražite”, objašnjava profesor Ciurea. Zato zaboravite na neprospavane noći i sve te pokušaje da ostanete budni kako biste rešili problem. Dobro spavanje je ključ za mentalnu jasnoću i kreativnost. Kvalitetan san pomaže vašem mozgu da se oporavi, obnovi energiju i da efikasno obradi sve informacije.
Dakle, kada je u pitanju zdravlje vašeg mozga, izuzetno je važno da razvijete zdrave navike koje će vam pomoći da sačuvate mentalnu vitalnost i sprečite negativne uticaje stresa i loših navika. Započnite svoj dan sa zdravim jutrom, izbegavajte previše vremena ispred ekrana i hranite svoj mozak zdravim i hranljivim namirnicama. Na kraju, ne zaboravite na važnost sna i odmora. Samo tako ćete obezbediti da vaš mozak funkcioniše u najboljoj mogućoj formi.