Srpski glumac Ratko Tankosić, poznat po svojim brojnim ulogama u filmovima i serijama kao što su “Balkan ekspres”, “Kamiondžije” i “Bolji život”, te prepoznat po ulozi u “Specijalnom vaspitanju”, nosi jedinstveni nadimak – Sarma.

  • Otkud taj nadimak? Pa, to seže u daleku prošlost, u njegov treći film, kada su ga ljudi počeli oslovljavati Sarma zbog uloge koju je tada igrao. Iako je prošlo 40 godina, nadimak je ostao s njim. Neki su ga čak pitali kako podnosi batine iz filma. Taj nadimak je postao neodvojiv dio njega.

Za Tankosića je “Specijalno vaspitanje” imalo ogroman značaj u životu. Raditi s profesionalcima poput Bekima Fehmiua bilo je ogromno iskustvo za njega. Ali jedna anegdota otkriva kako je Branko Cvejić, jedan od najboljih glumaca, bio ljut na Tankosića jer nije poslušao njegov savjet da upiše akademiju. Tankosić kaže da mu je to bila najveća greška i da mu je žao što nije poslušao Cvejića.

Ratko sada glumi u predstavi “Udaj se muški” s Snežanom Savić, o kojoj ima samo riječi hvale. No, često se prisjeća i starih vremena, kao što je nedavno na poklonjenju publici pre projekcije filma kada se zakasnio, a Marković ga je našalio rekavši da je prodao kostim za pivo.

Kada je riječ o glumi, Tankosić kaže da više ne može živjeti od nje, pogotovo što se sada traže mladi glumci, a on je već za penziju. Ipak, s vremena na vrijeme se pojavljuje na slici za prijatelje, ali kaže da je umoran od filma.

BONUS TEKST

Med je prirodni slatkiš koji se proizvodi od nektara biljaka, a pčele ga sakupljaju i obrađuju. Nektar biljaka se skuplja pomoću pčela koje ga prenose u košnicu, gdje ga mijenjaju u med. Ovaj proces uključuje miješanje i enzimatsku obradu. Konačni proizvod je gusta, slatka tekućina koja se koristi kao zaslađivač u hrani i piću, ali i kao sastojak u raznim kulinarskim receptima.

Med je bogat nutritivnim vrijednostima. Sadrži uglavnom fruktozu i glukozu, te manje količine saharoze i maltaze. Osim toga, med sadrži vitamine, minerale, aminokiseline i antioksidanse. Njegova nutritivna vrijednost varira ovisno o vrsti meda i uvjetima u kojima su pčele sakupljale nektar.

Postoje različite vrste meda, a njihov okus, boja i tekstura ovise o biljkama s kojih su pčele skupljale nektar. Neke od najčešćih vrsta meda uključuju cvjetni med, livadni med, bagremov med, lipov med, kestenov med, lavandin med i med od kadulje.

Med se koristi ne samo kao zaslađivač, već i kao sredstvo za poboljšanje zdravlja. Tradicionalno se koristi u narodnoj medicini za liječenje raznih stanja, uključujući kašalj, prehladu, upalu grla i probavne smetnje. Također se koristi u kozmetičke svrhe zbog svojih hidratantnih i antibakterijskih svojstava.

Važno je napomenuti da kvalitetan med ne sadrži dodane šećere ili konzervanse. Prilikom kupovine meda važno je obratiti pažnju na njegovu boju, teksturu i miris kako biste dobili visokokvalitetan proizvod. Također, med treba čuvati na suhom i tamnom mjestu kako bi se spriječilo kristaliziranje i oksidacija.Ukratko, med je više od slatkog zalogaja. To je prirodni proizvod s bogatom nutritivnom vrijednošću i širokim spektrom ljekovitih svojstava, koji se koristi i cijeni širom svijeta.