Baš prije neki dan, moja 12-godišnja kći je preuzela inicijativu da priđe svojoj kolegici iz razreda odmah nakon škole kako bi joj ponudila pomoć oko zadaće iz matematike. Imajući osobnu vezu s njezinom majkom i povezan s njom na Facebooku, dobro sam svjestan situacije.

Uglavnom, kći se vratila kući i smjesta sjela za stol, izražavajući svoje stanje gladi i nelagodu koju osjeća u želucu: „Mama, ja sam nevjerojatno gladna, već me boli trbuh. Zanimljivo, raspitivala sam se o preslatkim palačinkama koje je izradila teta XY, koja je ponosno podijelila njihovu fotografiju na svojoj Facebook priči.

Na moje iznenađenje, moja mlada kći je odgovorila: “Imaju divnu aromu. Teta XY je tražila da strpljivo čekam u drugoj sobi dok njezina kći uživa u obroku. Oči su mi navrle na suze dok sam gledala sliku. Slika je prikazivala zapanjujući prikaz od najmanje 30 pahuljastih palačinki, oštri kontrast u odnosu na samo tri koje su stajale ispred mene u mojoj kuhinji.

Moje dijete, koje dolazi izgladnjelo nakon dugog dana nastave, uvijek ima barem jedan obrok, kao i ostala gladna djeca. U najmanju ruku nudi se šnita kruha s maslacem, jer moje dijete nije posebno.

U danima provedenim u bakinoj kući, bez obzira na broj prisutnih, mama i ja uvijek smo nalazile radost u zajedničkom druženju i igri. To je doista nostalgično razmišljanje o tome kako su se vremena promijenila, što dovodi do osjećaja melankolije.

BONUS TEKST:

U slučajevima niske razine željeza, pojedinci mogu doživjeti anemiju; međutim, postoje slučajevi u kojima krvni testovi pokazuju da razine željeza premašuju standardne referentne vrijednosti. Obično se povišena razina ovog esencijalnog minerala pripisuje hemokromatozi, stanju koje karakterizira pretjerana apsorpcija željeza iz prehrambenih izvora.

Nakupljanje željeza u unutarnjim organima dovodi do stanja poznatog kao hemokromatoza. Jetra, gušterača, srce i koža primarni su ciljevi ove bolesti, što u konačnici dovodi do slabljenja ili disfunkcije ovih organa. Svake godine globalna zajednica okuplja se kako bi obilježili Svjetski tjedan svjesnosti o hemokromatozi, koji se održava od 1. do 7. lipnja.

Hemokromatoza, stanje koje se manifestira u različitim oblicima, prvenstveno nastaje zbog nasljedne mutacije gena. Iako se ova mutacija prenosi s jedne generacije na drugu, samo određeni pojedinci koji posjeduju ovaj gen doživljavaju teške komplikacije. Tipično, simptomi hemokromatoze postaju vidljivi u srednjoj dobi. Liječenje uključuje povremeno uklanjanje i nadoknadu krvi iz tijela, čime se učinkovito smanjuje razina željeza budući da se većina nalazi u crvenim krvnim stanicama.

Simptomi Određene osobe koje imaju hemokromatozu možda neće imati nikakve simptome. Početne indikacije često se podudaraju sa simptomima povezanim s drugim prevladavajućim bolestima, a mogu uključivati ​​sljedeće: Istodobno osjećati i bol u zglobovima i želudac može biti prilično neugodno. umor slabost Povećanje razine šećera u krvi može dovesti do smanjenja seksualne želje.

impotencija Kada imate problema sa srcem, povećanje jetre, preplanulu ili sivu boju kože, probleme s pamćenjem ili bolove u zglobovima, važno je prepoznati da su bolovi u zglobovima jedan od početnih pokazatelja za traženje liječničke pomoći. Ako naiđete na bilo koji od gore navedenih simptoma, savjetuje se da se obratite svom liječniku. U slučaju da u užoj obitelji imate rođaka kojem je dijagnosticirana hemokromatoza, preporučljivo je konzultirati se s liječnikom o genetskom testiranju.

Ovaj poseban pregled osmišljen je kako bi se utvrdilo posjedujete li gen koji povećava vjerojatnost razvoja hemokromatoze. Čimbenici koji doprinose mogućnosti nastanka rizika. Postoje određeni čimbenici koji mogu povećati rizik od razvoja hemokromatoze. Primarni faktor rizika za nasljednu hemokromatozu je mutacija u HFE genu. Vjerojatnost razvoja hemokromatoze povećava se ako imate obiteljsku povijest bolesti, osobito ako je dijagnosticiran roditelj ili brat ili sestra.

Nasljedna hemokromatoza prevladava među pojedincima sjevernoeuropskog podrijetla u usporedbi s drugim etničkim skupinama. Muškarci obično doživljavaju početak simptoma hemokromatoze u mlađoj dobi u usporedbi sa ženama. To je zbog činjenice da žene prirodno gube željezo tijekom menstruacije i trudnoće, što rezultira manjim zalihama željeza u usporedbi s muškarcima. Međutim, rizik za žene se povećava nakon menopauze ili histerektomije.